FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

TARGI NOWYCH TECHNOLOGII MEDIA TENT – SMART LIFE

20 Kwietnia 2018, 8:11

13 kwietnia w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów w Gliwicach odbyły się Targi Nowych Technologii Media Tent – Smart Life, podczas których można było przejechać się na elektronicznej deskorolce, zwiedzić ogród na Marsie, spróbować potraw molekularnych, sterować robotem i wirtualnie pospacerować po dachach wieżowców. FILOMATĘ reprezentował zespół w składzie: Krzysztof Spyra, Marcin Pierzchała i Piotr Łubko. Na naszym stoisku można było spróbować zaprogramować robota, zbudować go oraz przetestować na nim stworzony przez siebie program.

 


NASZ DZIEŃ OTWARTY

7 Kwietnia 2018, 7:26

Za nami Dzień Otwarty - przyjmowaliśmy Gości, którzy mieli ochotę "zapuścić żurawia" do FILOMATY :-)
Dziękujemy wszystkim za przybycie, za uśmiech, rozmowy, pytania, za wspólną zabawę. Cieszymy się, że byliście z nami! Słońce za oknem dodawało nam energii :-)

zobacz galerię zdjęć na FB      2


II ETAP KONKURSU EXPLORY

21 Marca 2018, 1:46

W piątek 16 marca we Wrocławiu miał miejsce II etap konkursu Explory, w którym młodzi naukowcy i konstruktorzy mogli zaprezentować swoje prace. Z naszej szkoły wystawiane były dwa projekty:  uczniów klasy II LO związany z ogniwami światłoczułymi oraz ucznia klasy I LO - dotyczył urządzenia do badania gleby. Piotr Lazarek otrzymał akredytację do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdyni w październiku. Gratulujemy serdecznie.


PROŚBA

17 Marca 2018, 7:38

Dzień dobry,
nazywam się Klaudia Boksa i jestem absolwentką Liceum Ogólnokształcącego FILOMATA, rocznik 2016. W tej szkole nauczyłam się tego, żeby nie tylko podążać za swoimi marzeniami ale także je spełniać. Dzięki takiemu podejściu udało mi się dostać na wymarzone studia i obecnie jestem studentką drugiego roku altówki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zawsze mogłam liczyć na ogromne wsparcie ze strony wszystkich osób związanych ze szkołą, dlatego nie boję się wrócić, po to by poprosić o pomoc.
Razem z moimi przyjaciółmi nagrywamy płytę z muzyką z musicalu pt. "Zakochany Bóg". W ten projekt zaangażowanych jest wielu wspaniałych ludzi, są to zarówno profesjonalni muzycy jak i studenci Akademii Muzycznej. Naszym marzeniem jest wydać tę płytę jeszcze w tym roku, a do tego potrzebne są po prostu pieniądze. Zdecydowaliśmy się na zbiórkę internetową. Przedstawiliśmy nasz projekt na portalu, na którym można przeczytać o szczegółach tego przedsięwzięcia, posłuchać fragmentów utworów oraz nas wesprzeć. Doceniamy nawet najmniejszą pomoc, bo liczy się każda złotówka.
Nie boimy się spełniać marzeń. :)


OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

17 Marca 2018, 7:33

W Gliwicach odbył się etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej. Stawką w finale będzie indeks na wyższą uczelnię. W diecezji gliwickiej drugie miejsce zajęła nasza uczennica  KAROLINA JAŁOWIECKA. Tym samym  zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się w dniach od 5 do 7 kwietnia w Łodzi.
Karolina przygotowała się do Olimpiady pod opieką Pani Agaty Wieczorek. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na ostatnim etapie!


CZYM JEST PIĘKNO?

5 Marca 2018, 7:20

Czym jest piękno? To pytanie, które klasa I LO zadaje sobie często na zajęciach z Wiedzy o Kulturze. Żeby na nie znaleźć odpowiedź, dnia 20 lutego udaliśmy się na wykład pt.: "Historia piękna" do Willi Caro, który wygłosiła pani Ewa Hudyba. Wykładowi towarzyszyła dyskusja. Czy uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego obecnie sztuką można nazwać „sedes” i dla kogo jest on piękny? Czy w obecnych czasach taka odpowiedź jest możliwa? „Dzisiejsze sztuki, choć wyrosły w swej genezie z idei „sztuk pięknych”, odbiegły bardzo daleko od piękna, a nawet stały się antykallistyczne. Dawniej wszystkie sztuki były piękne i nie tylko sztuki, teraz natomiast nie wiadomo, czy w ogóle coś można nazwać pięknem.” (Piotr Jaroszyński, "Spór o piękno").

 


ODYSEJOWE ELIMINACJE ZA NAMI

4 Marca 2018, 7:16

Z radością informujemy, że po eliminacjach okręgowych, które odbyły się 3 marca w katowicach, do kolejnego etapu zmagań odysejowych zakwalifikowały się dwie drużyny z Gimnazjum i LO FILOMATA, w skład których wchodzą: Dorota Cichoń, Wiktor Kordala, Piotr Lazarek, Mateusz Sperczyński, Dorota Spyra, Maja Szytow, Julia Wielgus (trenerzy: p. Beata Stawowska, p. Dariusz Karolczyk) oraz Mateusz Bugajak, Patryk Dudek, Szymon Flank, Kinga Gliklich, Julia Sałamacha, Natalia Smietana i Zuzanna Wróbel (trener: p. Dominika Kołodziejczyk). Czekamy na finały!


w programie między innymi:

CAMERA OBSCURA – zobacz, co dzieje się w środku aparatu fotograficznego,
GRY JĘZYKOWE – sprawdź swoją znajomość języka angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego,
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – czyli podłogowa gra literacka metodą kolażu,
CHEMICZNY KOSZYCZEK SZCZĘŚCIA - loteria fantowa, połączona ze slalomem zręcznościowym i drobnymi elementami ćwiczeń laboratoryjnych,
Z GŁOWĄ W CHMURACH - MARZYMY, MYŚLIMY, TWORZYMY - szybkie wyzwania spontaniczne, wykorzystanie wyobraźni, spostrzegawczości i kreatywnego myślenia – pod opieką  trenerów Odysei Umysłu,
SKARBY FILOTEKI - wystawa najciekawszych eksponatów biblioteki szkolnej oraz nowości książkowych,
MATEMATYKA I ZABAWA – sprawdź, czy takie połączenie jest możliwe,
KAWIARENKA HISTORYCZNA – czy poczęstujesz się ciastem z rąk króla lub królowej?
CIAŁO - UMYSŁ - SERCE   -  warsztaty z udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony,
DYWAN SIERPIŃSKIEGO – czyli w świecie FRAKTALI. Jak zbudować figurę, której pole wynosi 0? Czy to możliwe?
Z CZTERECH STRON ŚWIATA – kulinaria, muzyka, ciekawostki,
ZAPROGRAMUJ ROBOTA – możesz to zrobić z nami krok po roku,
ZDAJ Z NAMI EGZAMINY PRZYSZŁOŚCI – dowiedz się więcej o egzaminach międzynarodowych.

POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)

 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

18 Lutego 2018, 4:08

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W związku z powyższym 15 lutego gościliśmy w szkole pana Zbigniewa Markowskiego, dziennikarza, twórcę kilku miejskich portali internetowych i nauczyciela akademickiego, który opowiedział nam o zagrożeniach wynikających z bezrefleksyjnego korzystania z zasobów internetowych, zachęcał do pogłębiania wiedzy o sposobach jego efektywnego wykorzystywania i odnoszenia się z szacunkiem wobec innych jego użytkowników. To było niezwykle ciekawe spotkanie, za co serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi.