FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

ŚWIĄTECZNA FILOTEKA!

13 Grudnia 2018, 10:21

W naszej Filotece już prawie święta: oprócz tradycyjnej choinki mamy również taką książkową, jak na bibliotekę przystało. Musicie ją zobaczyć. A pod tą choinką można składać „książkowe życzenia”, czyli propozycje nowych tytułów do zakupienia. A jeżeli chcielibyście poprawić sobie humor przed świętami, to koniecznie obejrzyjcie gazetkę przed biblioteką – znajdziecie tam mnóstwo rysunkowych żartów, związanych z tematyką Bożego Narodzenia i postacią św. Mikołaja, autorstwa Andrzeja Mleczki i nie tylko. No i nie zapomnijcie wypożyczyć czegoś do czytania na przerwę świąteczną. Serdecznie zapraszamy!


FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

11 Grudnia 2018, 10:09

Kolejny rok w finałowy grudniowy weekend Szlachetna Paczka Gliwice organizuje swój regionalny sztab w naszej szkole. Szeroko otwieramy drzwi FILOMATY, bo lubimy ludzi, bo wtedy dzieje się dobro, bo wierzymy w sens tego działania. Wśród wolontariuszy są nasi uczniowie i absolwenci i wiele innych osób. Szkoła zamieniona na wielki magazyn - jest energia, jest moc, uśmiech i siła działania.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym to się dzieje. Tak po prostu.


WIZYTA MIKOŁAJA

6 Grudnia 2018, 10:05

Nasz SU razem z orszakiem św. Mikołaja sprawili, że każdy ze społeczności FILOMATY otrzymał dzisiaj drobny upominek. Dziękujemy za podtrzymywanie tradycji.


BARBÓRKOWE MAŁE DNI OTWARTE

4 Grudnia 2018, 9:49

W ramach kolejnych Małych Dni Otwartych odbyło się Barbórkowe popołudnie z FILOMATĄ – upłynęło w nastroju przedświątecznym, pachniało jodłowymi gałązkami, kusiło magiczną jemiołą, by przygotować piękne dekoracje!


W KRĘGU POEZJI ADAMA MICKIEWICZA

4 Grudnia 2018, 9:41

4 grudnia z okazji 220. rocznicy urodzin najsłynniejszego filomaty w naszej szkole odbył się regionalny konkurs recytatorski „W kręgu poezji Adama Mickiewicza”. 24 uczestników z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjum zachwyciło słuchaczy swoimi wystąpieniami.
Jury uznało za zwycięzcę Patryka Klimka, ucznia SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6, który brawurowo przedstawił fragmenty „Pana Tadeusza” zachwalające bigos. II miejsce zajął uczeń FILOMATY - Dominik Baldysz, a nagrodę III otrzymała Alicja Piekarska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Wszystkim uczestnikom gratulujemy występów!


NORDALIADA 2018

30 Listopada 2018, 9:27

Za nami kolejna, szósta już edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Skandynawskich NORDALIADA. W tegorocznych zmaganiach wzięło odział 33 uczestników z 16 szkół z Gliwic, Zabrza, Bytomia, Katowic, Świętochłowic i Tychów. W roku bieżącym tematem przewodnim była Dania oraz Morze Bałtyckie.

A oto wyniki VI edycji NORDALIADY:
Wyróżnienie otrzymała uczennica Julia Maksysz z I LO w Bytomiu, III miejsce uczeń Jakub Bryłka z I LO w Świętochłowicach, II miejsce przypadło Pawłowi Janikowi z III LO w Katowicach, a zwyciężczynią została – otrzymując ręcznie wykonaną statuetkę, witraż przedstawiający renifera, symbol zwycięzcy Konkursu NORDALIADA – Julia Podobińska z I LO w Zabrzu. Serdecznie gratulujemy.


GLIWICKI LAUR NAUKI 2018

29 Listopada 2018, 3:52

Gliwicki Laur Nauki 2018
26 listopada na scenie Bajka odbyła się uroczysta gala, na której prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wręczył Gliwickie Laury Nauki grupie 60 zdolnych uczniów jako uhonorowanie ich osiągnięć, pasji i ogromnego zaangażowania. Niezmiernie cieszy fakt, że wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie i absolwenci naszej szkoły w osobach: Bartosz Norek – ucz. kl. VIII, Krzysztof Palatyński – ucz. kl. III gimnazjum oraz Karolina Jałowiecka i Szymon Czernik – absolwenci FILOMATY.
Na gali nie zabrakło także podziękowań dla nauczycieli, którzy swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczynili się do sukcesów uczniów. Wśród nauczycieli, którzy otrzymali podziękowania byli oczywiście nauczyciele z naszej szkoły: p. Dominika Sadowska, p. Iwona Strumińska, p. Agata Wieczorek oraz p. Bartłomiej Jabłoński.
Wszystkim nagrodzonym składamy ogromne gratulacje.


LAUREAT E(X)PLORY 2018 Z WIZYTĄ W LONDYNIE

28 Listopada 2018, 3:23

 

 

 

 

Piotr Lazarek w weekend odwiedził Londyn. Podczas Poland 2.0 Summit zaprezentował swój pomysł na automatyczny pojazd do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Wyjazd był nagrodą, jaką Piotr otrzymał w związku z wygranym internetowym plebiscytem Innowator Jutra 2018!

 


TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

27 Listopada 2018, 2:42

W dniach 19-23 listopada społeczność FILOMATY zaangażowała się w działania związane z Tygodniem Edukacji Globalnej.
TEG to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana, aby zwrócić naszą uwagę na problemy i wyzwania o charakterze globalnym, w tym migracje międzynarodowe czy rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne. W ramach naszych działań gościem w FILOMACIE była Pani dr hab., profesor Uniwersytety Śląskiego Wydziału Nauk o Ziemi, Renata Dulias, która zabrała nas w fascynującą podróż do Rwandy.