FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

7 Grudnia 2017, 1:19


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

3 Grudnia 2017, 6:29

 

 

28 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów.  W tym roku laureatką tej prestiżowej nagrody została
Karolina Jałowiecka z zklasy III LO.

Serdecznie gratulujemy


NORDALIADA 2017

24 Listopada 2017, 5:29

NORDALIADA to konkurs adresowany do uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku odbył się 23 listopada i przyciągnął liczną grupę fascynatów Skandynawii, którzy przyjechali do FILOMATY m.in. z: Bytomia, Katowic, Świętochłowic i Zabrza.

Celami konkursu są: rozbudzanie zainteresowań geografią krajów nordyckich i pokazanie umiejętności życia w symbiozie z piękną, ale i wymagającą Naturą Północy oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania posiadanej wiedzy podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią.

W tym roku szkolnym współorganizatorem konkursu, obok Zespołu Szkół FILOMATA w Gliwicach, było Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), a patronem Wyższa Szkoła Techniczna z Katowic. Kciuki za Konkursowiczów trzymali Panowie Ambasadorzy Królestwa Danii i Norwegii.

Jury po analizie prac konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. miejsce - Wojciechowi Hasce z III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach,
2. miejsce - Julii Maksysz z I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu,
3. miejsce - Przemysławowi Nowakowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu,
oraz wyróżnienie, które otrzymał Jakub Bryłka z ZSO nr 1 w Świętochłowicach.

Laureatom oraz wszystkim Konkursowiczom serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia


LABORATORIUM MAŁEGO MISIA

18 Listopada 2017, 9:32

19 listopada najmłodsi miłośnicy chemii mogli się spotkać po raz kolejny na Laboratorium Małego Misia, zorganizowanym przez Panią Ewę Trybalską oraz gliwicki GOM.. W tym roku tematem przewodnim był gaz i jego właściwości. Wzorem lat ubiegłych nasz szkoła zaprezentowała doświadczenia, tym razem "Jak nadmuchać balonik". Nauczycielom chemii towarzyszyły bardzo aktywnie trzy uczennice klasy III LO: Iga Baczkowska, Zosia Sznajder i Agnieszka Wysocka. Warto dodać, że dziewczyny po raz czwarty już brały aktywny udział w tym przedsięwzięciu, za co bardzo serdecznie in dziękujemy.


NASZ GOŚĆ - PANI SĘDZIA ANNA MARIA WESOŁOWSKA

18 Listopada 2017, 5:08

W czwartek 16 listopada 2017 roku gościliśmy w FILOMACIE Panią Annę Marię Wesołowską, która w swoim wykładzie: O GRANICACH MIĘDZY GŁUPSTWEM I PRZESTĘPSTWEM przybliżyła nam kulisy swojej pracy. Zarówno młodzież jak i rodzice (dla tych drugich spotkanie odbyło się po południu) mogli usłyszeć odpowiedzi na pytania: jak chronić dzieci i młodzież przed nowymi zagrożeniami; jakie są granice odpowiedzialności nieletnich oraz ich opiekunów prawnych; jakie jest znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i czym są kąciki prawne?
To była naprawdę wyjątkowo fascynująca lekcja prawa, która pozwoliła nam poznać bliżej mechanizm działania wymiaru sprawiedliwości. Serdecznie dziękujemy Pani Annie Marii Wesołowskiej za wizytę w naszej szkole.

więcej zdjęć


LICELIADA JUŻ ZA NAMI

16 Listopada 2017, 5:29

15 listopada odbyły się zawody pływackie "Liceliada", w których brali udział uczniowie klasy 3LO: Mateusz Komsta, Michał Ludynia i Ewa Dolińska. Mateusz płynął 100 m. stylem dowolnym, Michał i Ewa 50 m. stylem motylkowym. Zawody były okazją do sprawdzenia swojej formy w sportowej rywalizacji z rówieśnikami z innych szkół.


III PANFILOMCKI KONCERT ODYSEJOWY

14 Listopada 2017, 4:06

W piątek. 10.11.2017 r., w FILOMACIE odbył się KONCERT ODYSEJOWY zorganizowany przez PRZYJACIÓŁ ODYSEI. Występom pzedszkolaków oraz uczniów ze szkoły podstawowej towarzyszył jarmark świąteczny oraz odysejowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy PRZYJACIOŁOM ODYSEI za organizację i przeprowadzenie imprezy. To był magiczny wieczór!


LEKCJA PAMIĘCI

14 Listopada 2017, 4:00

Konzentrationslager Auschwitz, w tym KL Auschwitz I (Stammlager), KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych istniejący w latach 1940–1945. Określany jest mianem „fabryki śmierci" i jest symbolem Holocaustu. Jako jedyny obóz koncentracyjny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a figuruje tam pod oficjalną nazwą "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)". W 1947 część kompleksu zamieniono w muzeum, będące swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce.
To właśnie muzeum podczas wyjazdu naukowego, który odbył się w dniu 13 listopada 2017 roku, zwiedzili uczniowie klas: I i II LO. Dla naszych FILOMATÓW obecność w miejscu śmierci setek tysięcy niewinnych ludzi była wstrząsającą lekcją historii, której powtórki nie chciałby żaden człowiek na świecie!


OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

13 Listopada 2017, 3:40

W piątek 10 listopada obchodziliśmy w szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym klasa I LO przygotowała i przeprowadziła dwa uroczyste spotkania: pierwsze dla uczniów liceum, drugie dla klas siódmych szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Podczas obydwu młodzi FILOMACI brali udział w konkursie wiedzy o historii walki o wolność kraju.  Zwycięskie drużyny otrzymały figurki bociana, które "zamieszkały" w szkolnym ogrodzie.