FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

AKADEMIA FILOMATY 2017

23 Czerwca 2017, 6:26

Od wielu lat w LO FILOMATA istnieje tradycja nagradzania uczniów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, sportu, dokonań artystycznych i pracy społecznej. Te odrębne laury przyznawane są przez Akademię FILOMATY, zaś istotą nagrody jest to, iż zostaje ona ufundowana nie przez szkołę, a przez Firmę lub Osobę. Traktujemy to jako dobrą i mądrą energię, przekazywaną wyróżnionym młodym ludziom. To najmniej materialna i jednocześnie najważniejsza część tej nagrody - włożone w nią serce, bez pamiętania o poniesionych kosztach. I nadzieja, że dobro w tej postaci nagrodzeni uczniowie przekażą kiedyś dalej.
W tym roku szkolnym nagrody zostały ufundowane przez Firmy: BUD-METALLCO Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o.o. oraz  TESTCHEM Sp. z o.o.

Akademia FILOMATY 2017 wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach:

PRIMUS INTER PARES – nagrodę za osiągnięcia naukowe otrzymała Karolina Jałowiecka
(nominacje do nagrody: Karolina Jałowiecka, Zofia Sznajder),
SOCIETATI CONSULENS – nagrodę za aktywność społeczną otrzymał Mateusz Michnik
(nominacje do nagrody: Paulina Sarnowska, Mateusz Michnik).


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

5 Czerwca 2017, 6:56

1 czerwca wszyscy Filomaci wzięli udział w akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam!”, której pomysłodawcą jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Celem akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, ponieważ według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, więc organizatorzy doszli do wniosku, że może nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla nich naturalne i promując modę na czytanie. W ubiegłym roku akcję zorganizowano 10 czerwca o godz. 10.00, dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, 432 608 uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Czytano w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych, a nawet na Giewoncie. W biciu zeszłorocznego rekordu uczestniczyli także Filomaci. Zobaczymy, czy w tym roku uda się pobić osiągnięty wówczas wynik.


SPOTKANIE W FILOMACKIM KLUBIE GEOGRAFA

5 Czerwca 2017, 5:56

Ostatnio w Klubie Geografa FILOMATA, działającym przy Terenowym Kole PTG, gościł dr Łukasz Gawor, z Wydziału Geologii Złóż Politechniki Śląskiej, który wygłosił dla nas wykład pt. 'Atrakcje geoturystyczne obszarów wysokogórskich'. Przy okazji wykładu naszą szkołę odwiedziła młodzież z Gimnazjum nr 15 i Liceum nr 1 w Gliwicach.


ZAGADKA

28 Maja 2017, 10:14

Zagadka: gdzie była wesoła gromadka? Co widziały, co przeżyły mele i szczuny z 2 LO? Widok z wieży Zamku Przemysława, ,,Skrzypka na dachu", cesarską siedzibę. Gdy lało - palmiarnię, muzea aż trzy. W ostatni dzień Maltę, Pyroland i Termy. Atrakcji było, że giry bolały. A o reszcie cicho sza... 

zobacz zdjęcia na FB


AKADEMIA FILOMATY – JUŻ CZAS !!!

24 Maja 2017, 6:59

Zgodnie z tradycją, już po raz 18 Akademia FILOMATY  w ostatni dniu roku szkolnego przyzna nagrody:

PRIMUS INTER PARES - nagroda dla najlepszego ucznia,
SOCIETATI CONSULENS - nagroda dla najaktywniejszego społecznika,
CORPORE FIRMISSIMUS - nagroda dla najlepszego sportowca,
ARTIFEX OPTIMUS
- nagroda na najlepszego artysty.

Już czas, aby klasy nominowały swoich kandydatów do poszczególnych nagród. Wnioski, w zaklejonych kopertach, należy złożyć do 13 czerwca w sekretariacie szkoły.

Regulamin Akademii FILOMATY

WNIOSKI:

PRIMUS INTER PARES
SOCIETATI CONSULENS
CORPORE FIRMISSIMUS
ARTIFEX OPTIMUS

 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA

17 Maja 2017, 6:19

W dniach 8 – 15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek i Bibliotekarza. Z tej okazji wszyscy odwiedzający bibliotekę szkolną mogli troszkę „osłodzić sobie” dzień, ponieważ czekały na nich cukierki i pierniczki. Klasa II G1 uczestniczyła również w lekcji bibliotecznej, podczas której uczniowie mogli poznać ciekawostki dotyczące historii książki, a także naszej biblioteki. Dowiedzieli się m. in. co to jest katalog i ekslibris oraz jak wygląda ekslibris Filoteki. Najwięcej zdziwienia wywołała ilość książek, znajdujących się w posiadaniu biblioteki (ok. 11000) i informacja, że kiedyś pomieszczenie biblioteki znajdowało się zupełnie gdzie indziej. A czy Wy wiecie, gdzie?


ODKRYJ NIEODKRYTE I POCZUJ SIĘ JAK ARTYSTA

9 Maja 2017, 6:15

9 maja w FILOMACIE pod hasłem "Odkryj nieodkryte i poczuj się jak artysta" odbył się mały dzień otwarty, podczas którego mieliśmy okazję gościć grupę uczniów zainteresowanych naszą szkołą. Wspólnie z filomackimi gimnazjalistami i nauczycielami wzięli udział w zaproponowanych działaniach. Były wśród nich warsztaty poetycko – językowe „Pobaw się jak Szymborska”, podczas których uczniowie mogli, wzorem noblistki, wykonać wyklejanki w języku polskim, niemieckim i francuskim. Wszyscy świetnie się bawili, próbując swoich sił w muzyce i biorąc udział w warsztatach „Orkiestra w walizce – czyli aranżacje muzyczne na małe instrumenty”. Można też się było przekonać, jak ważna jest słowna komunikacja, uczestnicząc w integracyjnej grze karcianej. Amatorzy fotografii mieli okazję poćwiczyć robienie zdjęć typu sleeveface, które wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Kto nie był, niech żałuje!


WIZYTA W BRYTYJSKIEJ I AMERYKAŃSKIEJ BIBLIOTECE

5 Maja 2017, 6:11

Niedawno uczniowie klasy 2 LO, pod opieką Pani Iwony Strumińskiej oraz Pani Dominiki Machury, odwiedzili dwie biblioteki - brytyjską oraz amerykańską. Podczas wizyty w pierwszej z nich drugoklasiści poznali historię jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej - Williama Szekspira, oraz mieli okazję zobaczyć   komedię jego autorstwa pod tytułem „Jak wam się podoba". I to w oryginalnej wersji językowej!:-) Na koniec spotkania uczniowie spróbowali swoich sił i odegrali własną wersję sztuki. Następnie uczestnicy wycieczki, już w bibliotece amerykańskiej, dowiedzieli się wielu  przydatnych informacji dotyczących podróżowania do Stanów Zjednoczonych. Pracownicy biblioteki przybliżyli słuchaczom tematy związane z zagadnieniami wizowymi, nauką i pracą w USA, a także turystyką, kulturą i stylem życia mieszkańców tego kraju.


UROCZYSTOŚĆ UKŃCZENIA SZKOŁY PRZEZ LICEALISTÓW FILOMATY

1 Maja 2017, 5:14

W ostatni piątek kwietnia uczniowie klasy III LO oficjalnie ukończyli szkołę. Za nami bardzo uroczyste popołudnie – były wspomnienia, podziękowania, dużo śmiechu i uśmiechu i świadomość, że oto nasza klasa maturalna coś zamyka i coś zaczyna. Były życzenia – z serca płynące na dalszą drogę, mądre wybory i szczęśliwe, spełnione życie.  Tradycyjnie już Prezydent Rzeczpospolitej Absolwenckiej rocznika 2016 – Emilia Ulkowska – przekazała władzę następczyni, czyli Katarzynie Bek, która została Prezydentem rocznika 2017.  

Dziękujemy Wam, drodzy maturzyści za trzy wspólne lata. I trzymamy kciuki za następne – niech Wam przyniosą spełnienie marzeń!

Zobacz więcej zdjęć na naszym szkolnym Facebooku