FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

17 Października 2019, 2:42

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15 października społeczność FILOMATY świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysta atmosfera i klimat miejsca sprzyjały przekazaniu życzeń Nauczycielom i osobom związanym z edukacją. Uczniowie podziękowali za trud włożony przez nauczycieli w proces dydaktyczny i wychowawczy, za cierpliwość, poświęcony czas, pasję towarzyszącą przekazywaniu wiedzy i umiejętności oraz cenne rady pomagające kształtować światopogląd i rozwijać zdolności młodych ludzi.
Podziękowania miały wymiar artystyczny. Szkolne koło teatralne "Metamorfozy" zaprosiło do współpracy uczniów z klasy 8b, by zgromadzonej publiczności zaprezentować przedstawienie "Od Gombrowicza do FILOMATY". Odbiór tego teatralnego obrazu był kwestią indywidualną każdego widza. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że szkoła opisana przez Witolda Gombrowicza jest zupełnie inna, niż ta, którą nasi uczniowie mają na co dzień.
Klamrą spinającą całą uroczystość był wiersz autorstwa Agnieszki Osieckiej "Jedni piszą wiersze piórem", zaprezentowany przez Wiktorię Sacher z klasy II LO.


MŁODZI GŁOSUJĄ

17 Października 2019, 2:33

10 października licealiści z FILOMATY wzięli udział w głosowaniu do Parlamentu polskiego w ramach akcji „Młodzi głosują".


WIZYTA W SĄDZIE

17 Października 2019, 1:05

4 października  klasa I LO wzięła udział w rozprawie sądowej wydziału karnego Sądu Rejonowego w Zabrzu jako publiczność. Taka forma zajęć poza murami szkoły to również edukacja - tym razem lekcja styczności z prawem.


DZIEŃ EMPATII

17 Października 2019, 1:04

Tegoroczna środa 02.10. nie była tylko kolejnym dniem szkolnej pracy i nauki. Tak naprawdę, jest to również Dzień Empatii, który w FILOMACIE świętujemy corocznie. Z tej okazji członkowie samorządu szkolnego (częściowo w nowym, częściowo w starym składzie) przygotowali dla wszystkich uczniów maraton mini gier i zabaw " Z empatią na TY". Licealiści oraz młodsze towarzystwo mogli zagrać między innymi w "Tabu", "Memory", "Zgadnij kto to", "Tasiemca", czy "Człowieku, nie irytuj się". Oprócz bycia empatycznym, można też było nauczyć się bardzo prostego języka żyrafy, dzięki czemu żaden szakal nie będzie miał szans w starciu z uczniami FILOMATY


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2019

17 Października 2019, 1:03

30 września w godzinach porannych odbył się w FILOMACIE Dzień Języków Obcych, koordynowany przez Pana Arkadiusza Badzińskiego. Uczniowie przygotowali różne stroje, prezentacje multimedialne, a także zapoznawali swoich kolegów z charakterystycznymi przedmiotami dla danych kultur państw, które wylosowała każda klasa. Wśród państw znalazły się Japonia, Chiny, Indie, Kenia, Egipt, Brazylia, Argentyna, Norwegia oraz Rosja.
Celem Dnia Języków Obcych było przede wszystkim zaznajomienie uczniów FILOMATY z innymi kulturami, które nie są tak powszechne jak kultura anglosaska, która obecnie stała się lingua franca w dzisiejszym świecie. Dodatkowo DJO miał na celu zainteresowanie uczniów ciekawostkami z zakresu innych kultur.
Pokazom danych krajów towarzyszyła muzyka, a także słodkości, zależne od danego kraju i kuchni w nim rządzącej.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15 Października 2019, 1:26

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice,
serdecznie dziękujemy za wszystkie otrzymane życzenia, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Nauczyciela.


LAUR NAUKI

12 Października 2019, 1:22

11 października odbyła się kolejna Gala Gliwickiego Lauru Nauki, podczas którego uhonorowano laureatów konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, międzynarodowym oraz przyznano Stypendia Prezydenta Miasta Gliwice. Wśród uzdolnionej młodzieży, rozwijającej z zaangażowaniem swoje pasje i zainteresowania, nie zabrakło uczniów oraz absolwentów FILOMATY. Do grona uhonorowanych podczas uroczystej Gali dołączyli: Bartosz Norek, Łukasz Mikuła, Wiktor Morawiec, Krzysztof Palatyński, Magdalena Śnietura oraz Anna Pierzchała. Gratulacje i wyrazy uznania kierujemy nie tylko do nagrodzonych, ale również do ich nauczycieli, którzy wspierali uczniów w niełatwej drodze prowadzącej do sukcesu. Zatem nasze gorące podziękowania płyną do p. Dominiki Sadowskiej, p. Iwony Strumińskiej, p. Izabeli Ballon, p. Bartłomieja Jabłońskiego.
Gliwicki Laur Nauki 2019 w mediach https://gliwice.eu/en/node/39257 oraz liczne zdjęcia https://photos.app.goo.gl/27DaZ7hc75tFT3Vx5


OIL CITY - GALICYJSKA GORĄCZKA CZARNEGO ZŁOTA

27 Września 2019, 6:32

Na ostatnich lekcjach podstaw przedsiębiorczości, graliśmy w grę o nazwie ,,Oil City - galicyjska gorączka czarnego złota”.
Zacięta rozgrywka była oparta na współpracy w zespołach, przedsiębiorczym myśleniu i dobrych inwestycjach. Z lekcji wychodziliśmy nie tylko z uśmiechami na twarzach, wychodziliśmy z nowymi doświadczeniami i wiedzą praktyczną na tematy inwestycji i działalności gospodarczej naszych małych spółek, które powstały na ostatnich lekcjach w grze. Dziękujemy naszej Pani za wspaniałe lekcje, świetną zabawę i praktyczny sposób nauki!

Szymek Mandrak


ZWOLNIENI Z TEORII NA START

26 Września 2019, 6:23

26 września 2019 roku FILOMATĘ odwiedziła Dominika Strzelecka - ambasadorka największej w Polsce olimpiady - Zwolnieni z Teorii - w której nie chodzi o przeczytanie książki, a zrobienie własnego projektu społecznego w rzeczywistości.
Dominika odwiedziła klasy licealne i opowiedziała nam, że aby uzyskać tytuł finalisty olimpiady oraz międzynarodowy certyfikat, wystarczy zmienić swoje otoczenie na lepsze.
Więcej informacji o olimpiadzie znajdziesz na stronie zwolnienizteorii.pl


WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

26 Września 2019, 1:07

26 września odbyły się warsztaty fotograficzne "To MY tworzymy świat". Ich organizatorem była firma CANON POLSKA. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, efektywną naukę i znakomitą zabawę.