FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILOTECE

10 Października 2018, 1:11

Na przełomie września i października obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece powstała mała wystawa książek, które kiedyś z różnych powodów i w różnych krajach były zakazane, a dzisiaj niektóre z nich są nawet w spisie lektur szkolnych (np. „Buszujący w zbożu” czy „Folwark zwierzęcy”). Powody cenzurowania bywają różne – polityczne, religijne, społeczne i obyczajowe. Czasami są też dość absurdalne: dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Część osób już zapoznała się z naszą mini wystawą. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli, mogą również w tym tygodniu zajrzeć do Filoteki i zobaczyć wystawę zakazanych (kiedyś) książek, poznać długą listę ocenzurowanych tytułów oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich czytanie było zabronione.


SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM

9 Października 2018, 11:20

Wraz z nadejściem roku  szkolnego w naszym  Kole Amnesty International zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy potrzebnych do szkoły dla Dzieci w potrzebie - Dzieci uchodźców. Akcja, pod tytułem SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM,  spotkała się z dużym odzewem. Kolejny już raz Uczniowie i Nauczyciele FILOMATY nie zostali obojętni na los potrzebujących. Dziękuję w imieniu Amnesty International, szkolnego wolontariatu, którego członkowie również swymi darami wsparli akcję. Brawo WY :-). Nasza zbiórka odbyła się dla  Fundacji Ocalenie, która  istnieje, aby wspierać migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Fundacja ta działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Dąży do tego, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu jego praw. Empatia - relacje - szacunek - TO DZIAŁA!


U NAS JEST PIĘKNIE

30 Września 2018, 1:46

W Roku Geografii Polskiej i w 100 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwo Geograficznego, został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs U NAS JEST PIĘKNIE. W piątek 28 września miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na który spłynęło 191 prac 83 autorów. Jury przyznało po 3 pierwsze nagrody w każdej z 4 kategorii, a także wyróżniło kilkanaście prac. Dodam, że w większości były to prace profesjonalnych artystów. Tym bardziej nas cieszy, że w III kategorii „ Z hałdą w tle i w roli głównej”, I miejsce w kraju zdobyła uczennica FILOMATY, Nicole Kruk, z kl. 1 liceum. Profesjonalne jury uzasadniło werdykt słowami: „Śląska hałda stała się tutaj bajkowym, wielobarwnym pejzażem”. W kategorii I - U nas jest pięknie,  wyróżniona została natomiast  Julia Papee, z tej samej klasy  za tryptyk :”Pierwszy śnieg”, „Zimowa fatamorgana”, „Wiosenne orzeźwienie”.


W tym dniu zapraszamy Was na spotkania – tym razem w nieco wyjątkowym wymiarze.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się włączyć i dać komuś empatię, albo ją dostać.
Zapraszamy do słuchania i do mówienia, do bycia w kontakcie.
Pomysł zrodził się na naszym wrześniowym spotkaniu grupy ćwiczeniowej NVC (Porozumienia bez Przemocy) – wtedy kilka osób wyraziło gotowość do poprowadzenia takich rozmów.
Dajemy do dyspozycji przestrzeń FILOMATY i zapraszamy każdego, kto chce ofiarować empatię, albo ją dostać.
Zróbmy razem coś, co służy życiu i je wzbogaca – zróbmy to dlatego, że mamy radość z dawania i brania, że chcemy wzajemności i współpracy, współtworzenia lepszego świata.
Jeśli to ma dla Ciebie sens – dołącz do nas, WYBIERZ EMPATIĘ.
I podaj ją dalej :)
Mamy do dyspozycji jeszcze jedną przestrzeń – do empatycznej akcji włącza się minka cafe z Gliwic.
Wspólnie zapraszamy rodziców na łyk empatii. W towarzystwie dobrej kawy, herbaty, może ciasta?
minka cafe to przyjazne miejsce dla dzieci i ich rodziców i znakomita przestrzeń na empatyczne pogaduchy.
OTO, JAK WYGLĄDA NASZ SZCZEGÓŁOWY PLAN TEGO DNIA:
Elżbieta Więcław, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, poprowadzi w tym dniu dwa spotkania, w dwóch różnych miejscach:
godz. 12.00 – 13.30 - minka cafe, Gliwice ul. Zawiszy Czarnego 22
Temat spotkania:
Jestem mamą, jestem tatą – empatię dla dziecka zaczynam od siebie
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, chęć udziału trzeba zgłosić wcześniej telefonicznie: 532915255 lub e-mailem: biuro@minkacafe.pl
godz. 16.00 – 17.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Temat spotkania:
O empatii praktycznie, czyli jak być w kontakcie ze sobą i innymi.
godz. 17.00 – 20.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Spotkanie w grupie oraz indywidualne rozmowy, zgodnie z potrzebami uczestników.
W empatycznych rozmowach będą nas wspierać:
Marek Bulwicki – zaprasza jako praktykująca Żyrafa
z dowolnymi tematami;
Joanna Parka – zaprasza na pogaduchy o Rodzicielstwie Bliskości;
Łukasz Czarniecki – otwarty na rozmowy wszelkie z empatią w tle
Mariusz Dłużak - zaprasza do podjęcia dwóch tematów:
"empatia w poszukiwaniu rozwiązań" lub "empatyczna mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów" (w pierwszym jako coach w drugim jako mediator)
Wstęp na spotkania jest wolny, jednak ze względu na kwestie organizacyjne, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/gb8rj
Organizując to wydarzenie włączamy się do ogólnopolskiego działania w ramach 5 Maratonu Empatii:
http://maratonempatii.blogspot.com/ - znajdziecie to miejsca w całej Polsce i ludzi, którzy zapraszają Was na warsztaty i spotkania :-) Maraton Empatii

WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY PIERWSZEJ

29 Września 2018, 4:31

W dniach 27 – 28 września klasy 7 oraz 1LO wybrały się na wycieczkę integracyjną do Huciska w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Poza fascynującymi oraz kreatywnymi zabawami (także nocnymi) mających na celu bliższe poznanie się uczniów, znalazł się również czas na poznanie historii Jaskini Głębokiej i walorów turystycznych takich jak niesamowita przyroda parku krajobrazowego góry Zborów. Był to wspaniale spędzony czas!

 


SZAMORZĄD UCZNIOWSKI - WYBRANY!

25 Września 2018, 6:08

Przedstawiamy skład nowego Samorządu Uczniowskiego: Natalia Smietana - przewodnicząca, Zuzanna Wróbel, Maja Dłużak, Filip Kciuk. Opiekunem SU jest p. Beata Stawowska. Życzmy udanego startu w nowym roku szkolnym oraz pomysłowości w działaniu.


AKCJA – REKULTYWACJA!

21 Września 2018, 5:48

21 września nasza szkoła wzięła udział w corocznej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tegoroczne hasło jubileuszowej edycji Polska 2018 brzmiało „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”, w związku z czym uczniowie Szkoły Podstawowej FILOMATA wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywną kreację wykonaną z odpadów poddawanych recyklingowi.
Zaprojektowane przez uczniów kreacje zostały zaprezentowane podczas pokazu mody, który odbył się po wykładzie naszego gościa, dr Łukasza Gawora z Politechniki Śląskiej. Tym samym nasz filomacki dzień Sprzątania Świata odbył się również pod hasłem „AKCJA – rekultywacja!”, ponieważ tematem wykładu było zagospodarowanie i rekultywacja hałd zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Uczniowie wybrali się także na teren pobliskiej hałdy, gdzie odbyły się zajęcia terenowe dotyczące rekultywacji terenów poprzemysłowych.


WYCIECZKA ROWEROWA KLASY PIERWSZEJ

18 Września 2018, 8:33

16 września klasa 1LO skorzystała z pięknej, słonecznej pogody i zorganizowała wycieczkę rowerową, która została uwieńczona grillem u Filipa (jednego z uczniów klasy). Podczas przejażdżki nie obyło się bez upadków, złapania gumy i zgubienia drogi, ale w rezultacie wszyscy szczęśliwie dojechali do domu gospodarza. Na stole było coś dla każdego, od kiełbasek do domowo zrobionych ciast, więc nikomu niczego nie brakowało. Jednym z ciekawszych punktów imprezy była huśtawka, która brakiem swojej stabilności zapewniła wszystkim bardzo dużo śmiechu i zabawy. Niedzielny grill bardzo sprzyjał integracji uczniów i ich bliższemu poznaniu. Uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, które na pewno zawiśnie w sali 109 i będzie przywoływać wspomnienia z tego fantastycznego wydarzenia.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

14 Września 2018, 10:43

W piątek 14.09. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki i na każdej lekcji w tym dniu uczniowie mieli styczność z „kropką”. Inwencja twórcza nauczycieli i uczniów była bardzo różnorodna i na każdym przedmiocie inaczej celebrowano to święto. W bloku przedmiotów humanistycznych uczniowie przypomnieli sobie, dlaczego po skrótach typu mgr, dr, inż., itp. czasami jest KROPKA, a czasem jej nie ma. Inni zastanawiali się, czy KROPKA może być przedmiotem zachwytu, tworząc wiersze, piosenki, komiksy i rysunki. Niektórzy, pracując w grupach, pisali bajkę o przygodach KROPKI i tworzyli jej historię. Można też było poznać prawdziwą historię tego święta w bibliotece, a także zrelaksować się podczas zabawy w łączenie KROPEK. Natomiast na chemii, aby zaakcentować DZIEŃ KROPKI uczniowie otrzymali nietypowe zadanie do wykonania. Po raz pierwszy, zamiast pisać równania reakcji, musieli narysować TRZY KROPKI, a następnie wykorzystać je do stworzenia chemicznego rysunku. Z kolei na geografii uczniowie wykonywali metody kropkowe prezentacji zjawisk na mapach oraz „kropkostkoświaty” a na matematyce rozwiązywali zadania z przykładami kropek i łączyli kropki w układzie współrzędnych tak, aby powstał wykres funkcji. Zatem działo się, działo…

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018-2019

4 Września 2018, 4:37

Cała społeczność filomacka uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny. Tradycyjny wykład inauguracyjny na temat skutecznej pamięci i jej ograniczeń wygłosił Pan dr Marek Kaczmarzyk. Z zainteresowaniem wysłuchali go uczniowie, nauczyciele, wielu absolwentów, rodziców i dziadków naszych wychowanków. Cieszymy się , że w tym dniu szkołę odwiedziło tak wielu gości. Dziękujemy!  Od 1 września szkołą kieruje nowa Pani Dyrektor Maria Czerwińska.  Wszystkim życzymy DOBREGO ROKU!