FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

STYPENDYSTA PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

17 Grudnia 2019, 5:31

16 grudnia odbyła się gala wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz stypendiów Ministra Edukacji Narodowej dla stypendystów ze szkół z miast na prawach powiatu: Gliwice, Ruda Śląska, Zabrze oraz szkół powiatu gliwickiego. Gala miała miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej a Liceum FILOMATA reprezentował Piotr Lazarek, który został podwójnym stypendystą – Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Piotr po raz drugi otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów, natomiast stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznano tylko dwóm osobom i Piotr jest jedną z nich.
Piotrze gratulujemy takiego uwieńczenia Twojej pasji i zaangażowania w odkrywanie świata i wnoszenie do niego nowych myśli i rozwiązań.


CZYTANIE I DEMOKRACJA

14 Grudnia 2019, 12:00

13 grudnia Gościem naszego liceum był Profesor Ryszard Koziołek – literaturoznawca, historyk literatury, pisarz, który wygłosił dla licealistów wykład „Czytanie i demokracja”.
Wizyta Pana Profesora była dla nas szansą na spotkanie z Mistrzem, który w fascynujący sposób potrafi zaprosić do świata kultury, odkrywać jego urodę i możliwości. Mogliśmy zobaczyć literaturę jako sposób działania społecznego, trochę jak skrzynkę z narzędziami, która może pomóc w rozumieniu siebie i świata, pomaga zadawać pytania i docierać do odpowiedzi. W swojej opowieści Pan Profesor pokazał, jak starożytni Grecy rozumieli życie, politykę i demokrację.
Ten wykład trwa dalej w naszych głowach, wywołuje emocje, zaprasza i zachęca – do czytania, myślenia, do bycia częścią wspólnoty, która z zachwytem potrafi przyjąć światy wyobrażone i dla której literatura jest rodzajem mentalnej siłowni.
Profesor Koziołek pokazuje moc oddziaływania słów i pewne niebezpieczeństwo, które tkwi w tym, iż rzeczy się zmieniają ze względu na sposób, w jaki o nich mówimy. A to zaprasza do świadomej odpowiedzialności za słowa.

Panie Profesorze - serdecznie dziękujemy za taką duchową ucztę!


STRAŻACY WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

6 Grudnia 2019, 12:00

5 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w FILOMACIE ratowników z organizacji „Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce”, którzy przeprowadzili rejestrację na kandydatów dawców szpiku kostnego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, że wielu naszych uczniów okazało dobre serce i zarejestrowało się!!! Równolegle ratownicy przeprowadzili dla uczniów warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Drodzy Uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie:)


MIKOŁAJKI

6 Grudnia 2019, 5:31

I znowu Mikołaj nie zapomniał o FILOMACIE i przybył wraz ze swoimi pomocnikami do naszej szkoły - dziękujemy Samorząd szkolny liceum FILOMATA za podtrzymywanie tradycji.


PROSZĘ WSTAĆ, SĄD IDZIE..

4 Grudnia 2019, 12:00

Na ostatnich zajęciach wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy I LO uczestniczyli w symulacji rozprawy karnej i cywilnej, czyli sprawdzali jak teoria współgra z praktyką.


JAK PATRZEĆ W NIEBO?

3 Grudnia 2019, 7:58

To cudowne, kiedy Rodzice naszych Uczniów dzielą się swoimi pasjami. Pan Witold Nocoń przyjął zaproszenie na lekcję wychowawczą do klasy IB liceum i opowiedział „Jak patrzeć w niebo?” i „Jak fotografować gwiazdy?”.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas


GRATULACJE DLA MAĆKA!

2 Grudnia 2019, 7:58

Kolejne sukcesy pływackie osiągnął uczeń FILOMATY - Maciej Gabryś, który podczas Mistrzostw Śląska Open zdobył takie lokaty:
50m motylkowy – 1 miejsce
100m motylkowy – 1 miejsce
200m motylkowy – 1 miejsce
100m zmienny – 1 miejsce
200m zmienny – 1 miejsce
Sztafeta 4x100m dowolny – 1 miejsce
Sztafeta 4x200m dowolny – 1 miejsce
Sztafeta 4x100m zmienny – 1 miejsce

Gratulujemy Maćkowi i podziwiamy efekty, które są wynikiem pasji, systematycznej pracy i ogromnego zaangażowania.


Zostań wolontariuszem 28. Finału WOŚP

26 Listopada 2019, 1:03

SIE MA!

Zapraszamy do rejestracji tych, którzy chcą zostać wolontariuszami 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dane osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, mail i numer telefonu wyślij na adres i.gielnik@filomata.pl do dnia 5.12.2019.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.


BRAWO KUBA!!

21 Listopada 2019, 9:23

15-16 listopada odbyły się w Gliwicach Otwarte Mistrzostwa Śląska w Pływaniu. Nasz uczeń Jakub Kalkan zdobył 4 złote medale na dystansie 400 i 1500 m stylem dowolnym w kategorii wiekowej 15 lat oraz OPEN. Został najlepszym zawodnikiem w kategorii wiekowej 15 LAT. Kuba, gratulujemy Ci sukcesu, mamy świadomość, jaka praca i wysiłek za tym stoją! Powodzenia w następnych zawodach!