FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT

16 Października 2017, 9:30

Trwa październik, a wiele osób wciąż nie wie o tym, że jest on wyjątkowym miesiącem dla wszystkich zwierząt. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu przyłącza się do obchodów MIESIĄCA DOBROCI DLA ZWIERZĄTorganizując sprzedaż ciast i innych słodkości
w każdą środę października. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup środków czystości dla schroniska dla bezdomnych zwierzątw Gliwicach.

Ponadto 24 października odbędzie się również zbiórka darów dla Przytuliska Pani Ani
w Gliwicach. Zachęcamy całą społeczność szkolną do przyniesienia tego dnia do szkoły karmy dla psów i kotów, koców, legowisk i tym podobnych rzeczy.

 


BIEG NA 6 ŁAP

16 Października 2017, 9:27

Ze względu na to, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierzaków Szkolne KołoWolontariatu organizuje w tym miesiącu różne akcje związane z tym tematem.
Jedną nich jest "Bieg na 6 łap" organizowany przez schronisko dla zwierząt w Gliwicach. Bieg odbędzie się 21 października o godzinie 11:00.

Szczegółowych informacjiszukajcie tutaj  .

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w biegu!

 


FILO-MANIACZYTANIA - ZAPRASZAMY!

11 Października 2017, 8:44

17 października w naszej szkole w godzinach 17.00 - 19.00 odbędzie się akcja promująca czytelnictwo, skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, pod hasłem "FILO - MANIA CZYTANIA". Planujemy następujące działania:

1. Facebookowy profil ulubionego bohatera literackiego,
2. Kiermasz książek wykonanych przez uczniów,
3. Zakładki promujące czytelnictwo dla gości, wykonane przez uczniów,
4. Warsztaty sleeveface,
5. Wystawa „Skarby Filoteki”,
6. FILOTEKA czyta dzieciom – kącik czytelniczy dla najmłodszych gości.

Równolegle odbędzie się spotkanie otwarte dla nauczycieli i rodziców z dr. MARKIEM KACZMARZYKIEM, autorem książki „Szkoła neuronów”, pt. "Neurobiologoia stresu, czyli jak zrozumieć nastolatka?"

erdecznie zapraszamy!


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

28 Września 2017, 7:22

26 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Młodzież FILOMATY zaprezentowała kulturę i obyczaje wylosowanych przez siebie krajów, między innymi: Anglii, Francji, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Meksyku i Australii. Poznawaniu kultur tych państw towarzyszyła degustacja ich tradycyjnych posiłków. Przygotowane przez uczniów prezentacje podlegały ocenie Jury, w skład którego weszli nauczyciele. Trzecie miejsce w konkursie zajęła klasa I LO (Szwajcaria), miejsce drugie klasa 7 "b" SP (Kuba), zwyciężyli natomiast uczniowie klasy 7 "c" SP, którzy przybliżyli nam obyczaje, kulturę i kuchnię Meksyku. Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy pomysłowości i kreatywności.


ŚLĄSKIE ASY 2017

22 Września 2017, 7:17

21 września 2017 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczysta gala „Śląskie Asy” 2017.
Uroczystość ma na celu uhonorowanie najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego, laureatów oraz finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych. Podczas gali listy gratulacyjne w imieniu JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka wręczył prof. dr hab.
W gali wzięła udział uczennica FILOMATY - Karolina Jałowiecka - laureatka Olimpiady o Żywieniu i Żywności.


POLSKIE PARKI NARODOWE

20 Września 2017, 7:13

19 września w FILOMACIE zakończyliśmy Akcję Sprzątania Świata, której zwieńczeniem był wykład Pani Elżbiety Markowiak – Sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej. Tematem spotkania były POLSKIE PARKI NARODOWE, o których nasza prelegentka opowiadała bardzo ciekawie i barwnie, prezentując przy tym zdjęcia, które zrobiła podczas swych licznych podróży. To była bardzo cenna lekcja geografii.


SZKOLNA ZBIÓRKA MAKULATURY

14 Września 2017, 4:33

W związku z przypadającym 16 września Dniem Sprzątania Świata zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w organizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu zbiórce makulatury!!!

Przesłanie tegorocznej edycji akcji Sprzątanie Świata brzmi: „Nie ma śmieci – są surowce!”, zatem jeżeli nie jest Ci obojętny stan środowiska naturalnego to przynieś makulaturę do szkoły w najbliższy piątek 15 września lub w poniedziałek 18 września.
Dodatkowo zrobisz jeszcze jeden dobry uczynek – kwota uzyskana ze sprzedaży makulatury zostanie przeznaczona na odbudowę przedszkola w Gostycynie, które zostało zniszczone podczas sierpniowych nawałnic.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

14 Września 2017, 12:02


PEŁNA KULTURA!

14 Września 2017, 7:48

 III LO spędziła dzień z wychowawcą (a właściwie z dwiema wychowawczyniami i p. Izą Gielnik) w Katowicach. Zobaczyliśmy dzieła Beksińskiego, wystawę: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" i salę w lustrach Karavana!


SALON MATURZYSTÓW 2017

11 Września 2017, 7:45

Jak przygotować się do matury, żeby zdać ją jak najlepiej? Co i gdzie studiować? Czym kierować się przy wyborze dalszej drogi kształcenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uczniowie klasy III LO uzyskali 11 września podczas Salonu Maturzystów Perspektywy 2017 w Gliwicach. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie przygotowała dla gości Salonu prezentacje na temat egzaminu maturalnego w roku 2018 z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych: biologii, chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie.