FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

GRAŻYNA BIZNESU

11 Kwietnia 2019, 11:59

Czy to tylko kolejny, prześmiewczy pomysł na zdobycie poklasku i sławy w Internecie przez grupę, najwyraźniej narzekających na nadmiar czasu, nastolatków? Czy chwytliwa nazwa i ciesząca zachłanne oko grafika to wszystko, czym można się zachwycić?

Niekoniecznie. Pozwól, że Cię przekonamy.


WALENTYNKOWO W FILOMACIE

9 Lutego 2019, 8:25

7 lutego społeczność szkoły i zaproszeni goście spędzili nastrojowy wieczór w FILOMACIE. Tematyka spotkania związana z nadchodzącymi walentynkami idealnie łączyła się z wartościami, które są bliskie naszej szkolnej społeczności: przyjaźń, szacunek, wsparcie, otwartość na dialog.
Zespół teatralny Metamorfozy zaprosił gości do kawiarni artystycznej   Serce żyrafy. Aktorzy zachęcili do miłych wyznań na co dzień i budowania atmosfery bliskości, przypominając, że   „w życiu piękne są tylko chwile” i „nic dwa razy się nie zdarzy”. Przedstawienie pełne pozytywnego przekazu pozwoliło poczuć magiczną atmosferę wieczoru nie tylko widzom, ale również aktorom. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty: muzyczne, plastyczne, językowe i odysejowe. Można było zaprojektować i wykonać walentynkę dla bliskiej osoby lub zaśpiewać nastrojową piosenkę. Urokliwe dekoracje zdobiły szkolne sale i korytarze. Tego wieczoru FILOMATA pokazała artystyczne i bardziej nastrojowe oblicze.


DZIEŃ I WIECZÓR Z KULTURĄ

4 Lutego 2019, 8:12

W piątek, 1 lutego klasy  3gimnazjum i 1 LO wybrały się do Krakowa, aby zaczerpnąć sztuki przez duże S. Pierwszym punktem programu  była wystawa w Muzeum Narodowym. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej oświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Mogliśmy podziwiać blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty. Pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej, rysunki ołówkiem, tuszem, węglem, projekty scenograficzne. Malarstwo portretowe i pejzażowe, wykonane pastelami – w tej technice Wyspiański osiągnął mistrzostwo. Kolejnym punktem podróży była wizyta w Operze Krakowskiej na przedstawieniu Zemsta nietoperza. Dowcipna salonowa intryga w XIX wiecznym kurorcie pod Wiedniem, komedia pomyłek z intrygującym librettem (w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima) i dzisiaj może się zdarzyć. Podziwialiśmy muzykę, libretto, balet i mocno unowocześnioną arię Froscha, kiedy to usłyszeliśmy „ach te oczy zielone zielone”.... Dzień i wieczór z kultura okazał się super pomysłem.


PRZYSZEDŁ CZAS NA PODSUMOWANIE 27 FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

19 Stycznia 2019, 5:33

W tym roku do banku w wielkich kopertach zanieśliśmy 10 322,37zł. Wielkie dzięki Tym, którzy wrzucali pieniądze do naszych skarbonek. Jednakże największe podziękowania należą się 25 wolontariuszom, którzy w zimny, mokry niedzielny dzień dzielnie kwestowali. Naszymi wolontariuszami byli: Pola Wideł, Tolia Kopczyk, Julia Rudy, Jan Sałamacha, Olaf Smietana, Maciek Wilczek, Maja Szytow, Paulina Lisiewicz, Szymon Flank, Wiktor Kordala, Julia Pubrat, Tomek Łysoń, Mateusz Bugajak, Lilian Pactwa, Karolina Marciniak, Claudia Wawrzynosek, Kuba Lachman, Michał Sawicki, Krzysztof Spyra, Julia Biały, Małgorzata Franz, Weronika Tomska, Martyna Wechowska, Paulina Wesoły. Dziękuję Wam! Szczególne podziękowania kieruję do Mai Szytow i Mateusza Bugajaka - wielkie dzięki za pomoc w "ogarnięciu wszystkiego". Dziękuję także  moim Koleżankom i Kolegom, którzy mozolnie tego samego dnia przeliczali groszówki i…banknoty.

  

 

 

 

 


SIE MA!

11 Stycznia 2019, 12:38

Zapraszamy wszystkich do licytowania gadżetów WOŚP. Pamiętajcie kochani nie o pieniądze chodzi tylko o dar serce. Jednakże będzie nam miło jeśli z potrzeby serca wylicytujecie coś fajnego za fajną kwotę. Jak co roku szczytny cel 27 Finału WOŚP- na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Cena wywoławcza 20 zł za sztukę

OTO LICYTOWANE GADŻETY WOŚP

oferty prosimy wysyłać wg instrukcji poniżej na adres i.gielnik@filomata.pl
Imię nazwisko licytującego
nazwa artykułu
proponowana cena
Zakończenie licytacji wtorek 15.01 godzina 16.00


JEST TAKI DZIEŃ....

21 Grudnia 2018, 12:14

To był wyjątkowy dzień w FILOMACIE, czyli wspólne spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyła cała społeczność FILOMATY i wielu absolwentów. Był to czas wzruszeń, życzeń, wspomnień i podziękowań, po prostu czas bycia razem – uczniowie, absolwenci, nauczyciele – jedna wielka wspólnota, którą łączy poczucie przynależności do miejsca, w którym ważny jest drugi człowiek i relacje międzyludzkie. Podczas spotkania mogliśmy także zobaczyć krótki występ szkolnego koła teatralnego „Metamorfozy”, posłuchać i zaśpiewać kolędy oraz pokosztować przysmaków świątecznych.
Wszystkim, którzy sprawili, że był to przepiękny czas z całego serca dziękujemy.