FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILOTECE

10 Października 2018, 1:11

Na przełomie września i października obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece powstała mała wystawa książek, które kiedyś z różnych powodów i w różnych krajach były zakazane, a dzisiaj niektóre z nich są nawet w spisie lektur szkolnych (np. „Buszujący w zbożu” czy „Folwark zwierzęcy”). Powody cenzurowania bywają różne – polityczne, religijne, społeczne i obyczajowe. Czasami są też dość absurdalne: dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Część osób już zapoznała się z naszą mini wystawą. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli, mogą również w tym tygodniu zajrzeć do Filoteki i zobaczyć wystawę zakazanych (kiedyś) książek, poznać długą listę ocenzurowanych tytułów oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich czytanie było zabronione.


KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZENNIC

9 Października 2018, 11:35

 

  W weekend, 6-7 października, odbyły się Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody w KJK Żywiec. 14-letnia Kasia Gola zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski Południowej w kategorii juniorów (od 16 do 18 lat). Również 14-letnia Sonia Janus zdobyła brązowy medal i tytuł II V-ce Mistrzyni Polski Południowej w kategorii juniorów młodszych.
Zawodniczki reprezentują barwy Klubu Jeździeckiego Trachy Sośnicowice i pozostają pod opieką trenerską Tadeusza Kozy, Pauliny Kozy i Łukasza Kozy. Serdecznie gratulujemy!


SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM

9 Października 2018, 11:20

Wraz z nadejściem roku  szkolnego w naszym  Kole Amnesty International zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy potrzebnych do szkoły dla Dzieci w potrzebie - Dzieci uchodźców. Akcja, pod tytułem SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM,  spotkała się z dużym odzewem. Kolejny już raz Uczniowie i Nauczyciele FILOMATY nie zostali obojętni na los potrzebujących. Dziękuję w imieniu Amnesty International, szkolnego wolontariatu, którego członkowie również swymi darami wsparli akcję. Brawo WY :-). Nasza zbiórka odbyła się dla  Fundacji Ocalenie, która  istnieje, aby wspierać migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Fundacja ta działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Dąży do tego, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu jego praw. Empatia - relacje - szacunek - TO DZIAŁA!


WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS SIÓDMYCH

30 Września 2018, 3:38

W dniach 27 – 28 września klasy siódme wybrały się na wycieczkę integracyjną w malownicze tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Jaskinię Głęboką, górę Zborów oraz jej okolice. Popołudniu był czas na zajęcia integracyjne z wychowawcami, grę strategiczną, zawody w kręgielni i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Drugiego dnia siódmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach Odysei Umysłu, zagrać w paintballa w prawdziwych okopach z czasów II wojny światowej, a później w siatkówkę lub tenisa. Wychowawczynie ogłosiły również konkurs na najciekawsze zdjęcie z wycieczki – przypominamy, że czekają na zdjęcia do poniedziałku. Miejmy nadzieję, że uczniowskie akumulatory zostały naładowane i z nowym zapałem powrócą w kolejnym tygodniu do nauki! A oto kilka wspomnień z jesiennej wyprawy na Jurę!


W tym dniu zapraszamy Was na spotkania – tym razem w nieco wyjątkowym wymiarze.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się włączyć i dać komuś empatię, albo ją dostać.
Zapraszamy do słuchania i do mówienia, do bycia w kontakcie.
Pomysł zrodził się na naszym wrześniowym spotkaniu grupy ćwiczeniowej NVC (Porozumienia bez Przemocy) – wtedy kilka osób wyraziło gotowość do poprowadzenia takich rozmów.
Dajemy do dyspozycji przestrzeń FILOMATY i zapraszamy każdego, kto chce ofiarować empatię, albo ją dostać.
Zróbmy razem coś, co służy życiu i je wzbogaca – zróbmy to dlatego, że mamy radość z dawania i brania, że chcemy wzajemności i współpracy, współtworzenia lepszego świata.
Jeśli to ma dla Ciebie sens – dołącz do nas, WYBIERZ EMPATIĘ.
I podaj ją dalej :)
Mamy do dyspozycji jeszcze jedną przestrzeń – do empatycznej akcji włącza się minka cafe z Gliwic.
Wspólnie zapraszamy rodziców na łyk empatii. W towarzystwie dobrej kawy, herbaty, może ciasta?
minka cafe to przyjazne miejsce dla dzieci i ich rodziców i znakomita przestrzeń na empatyczne pogaduchy.
OTO, JAK WYGLĄDA NASZ SZCZEGÓŁOWY PLAN TEGO DNIA:
Elżbieta Więcław, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, poprowadzi w tym dniu dwa spotkania, w dwóch różnych miejscach:
godz. 12.00 – 13.30 - minka cafe, Gliwice ul. Zawiszy Czarnego 22
Temat spotkania:
Jestem mamą, jestem tatą – empatię dla dziecka zaczynam od siebie
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, chęć udziału trzeba zgłosić wcześniej telefonicznie: 532915255 lub e-mailem: biuro@minkacafe.pl
godz. 16.00 – 17.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Temat spotkania:
O empatii praktycznie, czyli jak być w kontakcie ze sobą i innymi.
godz. 17.00 – 20.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Spotkanie w grupie oraz indywidualne rozmowy, zgodnie z potrzebami uczestników.
W empatycznych rozmowach będą nas wspierać:
Marek Bulwicki – zaprasza jako praktykująca Żyrafa
z dowolnymi tematami;
Joanna Parka – zaprasza na pogaduchy o Rodzicielstwie Bliskości;
Łukasz Czarniecki – otwarty na rozmowy wszelkie z empatią w tle
Mariusz Dłużak - zaprasza do podjęcia dwóch tematów:
"empatia w poszukiwaniu rozwiązań" lub "empatyczna mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów" (w pierwszym jako coach w drugim jako mediator)
Wstęp na spotkania jest wolny, jednak ze względu na kwestie organizacyjne, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/gb8rj
Organizując to wydarzenie włączamy się do ogólnopolskiego działania w ramach 5 Maratonu Empatii:
http://maratonempatii.blogspot.com/ - znajdziecie to miejsca w całej Polsce i ludzi, którzy zapraszają Was na warsztaty i spotkania :-) Maraton Empatii

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

27 Września 2018, 6:04

Europejski Dzień Języków został ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy. W ramach obchodów tego dnia promowana jest różnorodność oraz bogactwo kulturowe. Podobnie jak rok temu i w tym roku my również świętowaliśmy ten dzień. W szkole pojawiły się kody QR stanowiące odnośniki do różnych ciekawych materiałów językowych, natomiast na lekcjach języków obcych uczniowie poznali związki frazeologiczne z nazwami narodowości i państw. Teraz na pewno każdy już wie co znaczy „go Dutch" oraz „French leave". Uczniowie nauczyli się również podstaw języka migowego, który jest dla wielu z nas językiem obcym. Podstawy języka migowego zostały zaprezentowane w różnych wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej. Kolejną ciekawą aktywnością był quiz z pytaniami z wiedzy kulturowej oraz rundą rozpoznawania fragmentów popularnych piosenek w innych wersjach językowych np. „Havana" po turecku, „Despacito" po japońsku czy piosenka Adele pt. „Hello" po rosyjsku. Ponadto poszczególne klasy przygotowały „żywe flagi" wybranych państw, a całość została uwieczniona na zdjęciach z drona.

zobacz film z wydarzenia


TYM RAZEM GEO-SCIENCE

26 Września 2018, 6:01

Tym razem na lekcji geo_science uczniowie projektowali trasę dookoła świata wg legendarnego schematu Ferdynanda Magellana z XV wieku. W owym czasie była to bardzo ważna wyprawa, był to - prócz odkrywania nowych lądów i … ludów tubylczych - niezbity dowód na kulistość Ziemi. Na lekcji, prócz zaznaczenia swoich własnych - godnych uwagi i odwiedzenia miejsc - uczniowie mieli za zadanie dokładne wyznaczanie położenia geograficznego, takiego adresu, jakie ma każdy punkt na Niebieskiej Planecie.


AKCJA – REKULTYWACJA!

21 Września 2018, 5:48

21 września nasza szkoła wzięła udział w corocznej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tegoroczne hasło jubileuszowej edycji Polska 2018 brzmiało „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”, w związku z czym uczniowie Szkoły Podstawowej FILOMATA wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywną kreację wykonaną z odpadów poddawanych recyklingowi.
Zaprojektowane przez uczniów kreacje zostały zaprezentowane podczas pokazu mody, który odbył się po wykładzie naszego gościa, dr Łukasza Gawora z Politechniki Śląskiej. Tym samym nasz filomacki dzień Sprzątania Świata odbył się również pod hasłem „AKCJA – rekultywacja!”, ponieważ tematem wykładu było zagospodarowanie i rekultywacja hałd zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Uczniowie wybrali się także na teren pobliskiej hałdy, gdzie odbyły się zajęcia terenowe dotyczące rekultywacji terenów poprzemysłowych.


SCIENCE-CHEMIA

21 Września 2018, 5:31

21 września, uczniowie klas siódmych na zajęciach SCIENCE mogli przekonać się, że chemia to nie tylko układ okresowy pierwiastków, nie tylko równania reakcji chemicznych, czy częste, nużące obliczenia. W trakcie tych zajęć uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki przy wykonywania prostych doświadczeń chemicznych. Sami tworzyli różnego rodzaju mieszaniny, a następnie próbowali je rozdzielić poznanymi metodami.

 

 


MISTRZOSTWA GLIWIC I POWIATU W LEKKOATLETYCE

20 Września 2018, 5:52

20 września odbyły się Mistrzostwa Gliwic i Powiatu w lekkoatletyce, podczas których nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje zdolności fizyczne i motoryczne.
W klasyfikacji końcowej na podium znalazły się: Julia Kotylak (II miejsce w skoku wzwyż) oraz Pola Wideł (III miejsce w skoku w dal). Na wyróżnienie zasługuje również ogromne zaangażowanie i determinacja pozostałych zawodników w składzie: Magdalena Duliban, Konrad Świder, Kamil Kuras, Łukasz Mikuła, Magdalena Woźniak, Zuzanna Poślednik, Martyna Czarny, Maciej Woźniak.
Gratulujemy świetnych wyników i życzymy dalszych sukcesów!