FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

MIKOŁAJKI

6 Grudnia 2019, 5:31

I znowu Mikołaj nie zapomniał o FILOMACIE i przybył wraz ze swoimi pomocnikami do naszej szkoły - dziękujemy Samorząd szkolny liceum FILOMATA za podtrzymywanie tradycji.


Zostań wolontariuszem 28. Finału WOŚP

26 Listopada 2019, 1:03

SIE MA!

Zapraszamy do rejestracji tych, którzy chcą zostać wolontariuszami 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dane osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, mail i numer telefonu wyślij na adres i.gielnik@filomata.pl do dnia 5.12.2019.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.


KLASA 7B W CKKRW CZYLI INTERDYSCYPLINARNY PROJEKT

3 Listopada 2019, 3:38

"Badanie walorów przyrodniczych, kulturowych i rekreacyjnych wybranego obszaru chronionego województwa śląskiego", który roboczo nazywamy CKKRW.
Projekt ten będziemy realizować do grudnia 2020 roku i będzie przebiegał w czterech etapach. Utworzyliśmy  pięć grup zadaniowych: botaniczną, zoologiczną, dziennikarską, historyczną
i geograficzną, wybraliśmy szefów grup, przygotowaliśmy wyposażenie niezbędne do wykonania zadań w terenie i  15 października 2019 roku pod opieką pani Bożeny Sozańskiej i pana Dariusza Karolczyka wyruszyliśmy na pierwszą wyprawę do Rud Raciborskich pod hasłem „Jesień w CKKRW” .W siedzibie nadleśnictwa Rudy obejrzeliśmy prezentację dotyczącą lasów i  pracy nadleśnictwa. Potem udaliśmy się do parku przy opactwie Cystersów  i tam  zabraliśmy się do pracy. Dziewczyny z grupy botanicznej zbierały okazy roślin, grzybów, dokonywały pomiarów okazałych dębów-pomników przyrody. Grupa zoologiczna szukała owadów oraz innych zwierząt, aby móc je następnie sfotografować i opisać. Grupa geograficzna pobrała próbki wody ze stawów. My – grupa dziennikarska – miałyśmy za zadanie udokumentować (przy użyciu aparatów, kamer oraz notatników) prace wszystkich grup, przeprowadzić wywiady z szefami grup. Następnym punktem wycieczki był spacer po lesie. Tam także mieliśmy dużo pracy. Nowym zadaniem grupy geograficznej było wykonanie profilu glebowego, a następnie sfotografowanie go. Potem pojechaliśmy na zabytkową stację kolejki wąskotorowej. Tam grupa historyczna grupa miała swoje zadanie- uzyskanie informacji  na temat tego obiektu.. Po wykonaniu wszystkich zadań, wróciliśmy  do  szkoły.

Wyjazd był bardzo udany, spędziliśmy kilka godzin  otoczeni piękną przyrodą, a prawdziwym rarytasem była pogoda- słońce, złota polska jesień, temperatura około 20 stopni.

Po powrocie poprosiliśmy wszystkich uczestników wyjazdu o opisanie go w kilku słowach. Jak było? Słonecznie, zabawnie, ciepło, edukacyjnie, miło, liściasto,  naukowo, ciekawie, kolorowo.

Następny wyjazd odbędzie się w zimie. A teraz przed nami opracowanie materiałów
i dokumentacji z jesiennego wyjazdu.

                                                                                                                 Asia, Agnieszka i Marta

 

 

 

 


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2019 „PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE…”

23 Października 2019, 6:29

Dzisiaj uczniowie FILOMATY rozpoczęli cykl spotkań w ramach OTK, do poprowadzenia których zostali poproszeni Rodzice naszych uczniów. Pierwsze spotkanie, skierowane do kl. VII i VIII, poprowadziła p. Monika Ogrodowska w temacie „Nie wiem kim będę w przyszłości, mam wiele pomysłów i pasji”. Czym się kierować przy wyborze pracy zawodowej? Nawiązanie do pasji motoryzacyjnej, tanecznej a prowadzenia kilku firm – rekrutacyjnej, dekoratorskiej, redakcyjnej.
Do p. Moniki Ogrodowskiej kierujemy gorące podziękowania za obecność, pasję oraz cenne słowa.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

17 Października 2019, 6:13

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice,
serdecznie dziękujemy za wszystkie otrzymane życzenia, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Nauczyciela.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

17 Października 2019, 6:00

15 października społeczność FILOMATY świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysta atmosfera i klimat miejsca sprzyjały przekazaniu życzeń Nauczycielom i osobom związanym z edukacją. Uczniowie podziękowali za trud włożony przez nauczycieli w proces dydaktyczny i wychowawczy, za cierpliwość, poświęcony czas, pasję towarzyszącą przekazywaniu wiedzy i umiejętności oraz cenne rady pomagające kształtować światopogląd i rozwijać zdolności młodych ludzi.
Podziękowania miały wymiar artystyczny. Szkolne koło teatralne "Metamorfozy" zaprosiło do współpracy uczniów z klasy 8b, by zgromadzonej publiczności zaprezentować przedstawienie "Od Gombrowicza do FILOMATY". Odbiór tego teatralnego obrazu był kwestią indywidualną każdego widza. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że szkoła opisana przez Witolda Gombrowicza jest zupełnie inna, niż ta, którą nasi uczniowie mają na co dzień.
Klamrą spinającą całą uroczystość był wiersz autorstwa Agnieszki Osieckiej "Jedni piszą wiersze piórem", zaprezentowany przez Wiktorię Sacher z klasy II LO.


POLA NADZIEI

16 Października 2019, 6:22

17 października kl. IA Liceum FILOMATA, wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu Szkoły Podstawowej FILOMATA, wzięła udział w II edycji akcji ,,Pola Nadziei''. Wesołym i barwnym korowodem uczniowie przeszli z Rynku do Parku Chopina, gdzie w towarzystwie uczniów innych szkól zasadzili cebulki żonkili.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji i jesteśmy dumni, że nie jest Wam obcy los drugiego człowieka.


HASIOR W WILLI CARO I KLASY VII

15 Października 2019, 6:16

Czy kaloryfer może być strażnikiem domowego ogniska, a Julia i Romeo mogą nie być podobni do swoich pierwowzorów z Werony? Symbolika w sztuce współczesnej odgrywa dużą rolę, a my byliśmy tego świadkami zwiedzając wystawę prac Władysława Hasiora w Willi Caro. Artysta uczynił tworzywem sztuki odpady cywilizacji technicznej łączone z przedmiotami ze sfery sacrum, tworząc prace ekspresyjne i uczuciowe. Hasior znany jest publiczności przede wszystkim jako autor asamblaży, które mieliśmy frajdę sami wykonać na warsztatach po wystawie. Nasza kreatywność nie miała granic, więc powstały prace, które może jeszcze nie znajdą miejsca w muzeum, ale na pewno jesteśmy z nich dumni.


WYCIECZKA DO KRAKOWA

15 Października 2019, 6:15

10 i 11 października były dniami bardzo intensywnymi i pełnymi wrażeń dla uczniów klas VII i VIII, które wybrały się z wychowawcami na wycieczkę dydaktyczną do Krakowa. Odwiedzili oni budynki uniwersyteckie, Rynek i Sukiennice, Kościół Mariacki, dom Jana Matejki, Wawel wraz katedrą, Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, stanowiącą oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, a także dzielnicę żydowską – Kazimierz. W tym czasie uczniowie mieli okazję poznać najwybitniejsze dzieła znanych polskich malarzy, dowiedzieć się kilku ciekawostek i utrwalić pewne fakty historyczne. Niektórzy mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozpoznając przedstawione na obrazach czy rzeźbach postaci bądź wydarzenia z dziejów Polski. Najweselszym wydarzeniem była jednak wizyta w teatrze Bagatela, gdzie świetnie się bawili, oglądając spektakl pt. "Kochankowie nie z tej ziemi".

 


DZIEŃ EMPATII

4 Października 2019, 6:12

Tegoroczna środa 02.10. nie była tylko kolejnym dniem szkolnej pracy i nauki. Tak naprawdę, jest to również Dzień Empatii, który w FILOMACIE świętujemy corocznie. Z tej okazji członkowie samorządu szkolnego (częściowo w nowym, częściowo w starym składzie) przygotowali dla wszystkich uczniów maraton mini gier i zabaw " Z empatią na TY". Licealiści oraz młodsze towarzystwo mogli zagrać między innymi w "Tabu", "Memory", "Zgadnij kto to", "Tasiemca", czy "Człowieku, nie irytuj się". Oprócz bycia empatycznym, można też było nauczyć się bardzo prostego języka żyrafy, dzięki czemu żaden szakal nie będzie miał szans w starciu z uczniami FILOMATY