FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018

18 Kwietnia 2018, 8:13

Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów, którzy właśnie zaczęli pierwszy dzień swoich egzaminów. Za nimi sporo pracy, przygotowań i wiemy, że MOC jest z nimi :--) Mają wiedzę i umiejętności - tego jesteśmy pewni. I pamiętamy, że egzamin, to tylko egzamin - choć jest ważny w szkolnym wymiarze, nie jest w żadnym stopniu miarą wartości człowieka. Mamy tu 31 bijących serc i mądrych, otwartych głów naszych trzecioklasistów. Są wyjątkowi i w pełni ufamy, że dadzą z siebie wszystko, co najlepsze :-) Trzymajcie za nich kciuki razem z nami

 


ZAWODY-TENIS STOŁOWY

10 Kwietnia 2018, 8:19

10.04.2018 odbyły się zawody sportowe w tenisie stołowym. FILOMATĘ reprezentowali: Jakub Wesoły, Krzysztof Palatyński, Jakub Szczepanik, Kacper Brosz, Jakub Turczyn, Michał Wieczorek i Marek Matys.
Jakub Wesoły zajął 6. miejsce.
Dziękujemy uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę.


GALA LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

7 Kwietnia 2018, 8:18

W  piątek 6 kwietnia , w Katowicach, odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Wśród naszych uczniów uhonorowani zostali: Bartosz Norek (kl. VII - laureat konkursu z matematyki), Szymon Czernik (kl. III gimnazjum – laureat konkursu z chemii) i Krzysztof Palatyński (kl. II gimnazjum – laureat podwójny: konkursu z języka angielskiego i matematyki). W czasie uroczystości dyplomy laureatom wręczył Wicekurator Oświaty, Pan Jacek Szczotka.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy naszym, uczniom. Za tymi tytułami stoi ciekawość, chęć działania, wytrwałość w pracy i umiejętność radzenia sobie z własnymi błędami. Brawo, Panowie!

 


NASZ DZIEŃ OTWARTY

7 Kwietnia 2018, 7:26

Za nami Dzień Otwarty - przyjmowaliśmy Gości, którzy mieli ochotę "zapuścić żurawia" do FILOMATY :-)
Dziękujemy wszystkim za przybycie, za uśmiech, rozmowy, pytania, za wspólną zabawę. Cieszymy się, że byliście z nami! Słońce za oknem dodawało nam energii :-)

zobacz galerię zdjęć na FB      2


ZIMA W OCZACH DZIECKA

5 Marca 2018, 7:26

12 lutego 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Zima w oczach dziecka". I Nagrodę otrzymała uczennica klasy 7 "b" - Magdalena Jureczko, natomiast laureatką drugiego miejsca została Magdalena Duliban z klasy 7 "c". Serdecznie gratulujemy


ODYSEJOWE ELIMINACJE ZA NAMI

4 Marca 2018, 7:16

Z radością informujemy, że po eliminacjach okręgowych, które odbyły się 3 marca w katowicach, do kolejnego etapu zmagań odysejowych zakwalifikowały się dwie drużyny z Gimnazjum i LO FILOMATA, w skład których wchodzą: Dorota Cichoń, Wiktor Kordala, Piotr Lazarek, Mateusz Sperczyński, Dorota Spyra, Maja Szytow, Julia Wielgus (trenerzy: p. Beata Stawowska, p. Dariusz Karolczyk) oraz Mateusz Bugajak, Patryk Dudek, Szymon Flank, Kinga Gliklich, Julia Sałamacha, Natalia Smietana i Zuzanna Wróbel (trener: p. Dominika Kołodziejczyk). Czekamy na finały!


w programie między innymi:

CAMERA OBSCURA – zobacz, co dzieje się w środku aparatu fotograficznego,
GRY JĘZYKOWE – sprawdź swoją znajomość języka angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego,
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – czyli podłogowa gra literacka metodą kolażu,
CHEMICZNY KOSZYCZEK SZCZĘŚCIA - loteria fantowa, połączona ze slalomem zręcznościowym i drobnymi elementami ćwiczeń laboratoryjnych,
Z GŁOWĄ W CHMURACH - MARZYMY, MYŚLIMY, TWORZYMY - szybkie wyzwania spontaniczne, wykorzystanie wyobraźni, spostrzegawczości i kreatywnego myślenia – pod opieką  trenerów Odysei Umysłu,
SKARBY FILOTEKI - wystawa najciekawszych eksponatów biblioteki szkolnej oraz nowości książkowych,
MATEMATYKA I ZABAWA – sprawdź, czy takie połączenie jest możliwe,
KAWIARENKA HISTORYCZNA – czy poczęstujesz się ciastem z rąk króla lub królowej?
CIAŁO - UMYSŁ - SERCE   -  warsztaty z udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony,
DYWAN SIERPIŃSKIEGO – czyli w świecie FRAKTALI. Jak zbudować figurę, której pole wynosi 0? Czy to możliwe?
Z CZTERECH STRON ŚWIATA – kulinaria, muzyka, ciekawostki,
ZAPROGRAMUJ ROBOTA – możesz to zrobić z nami krok po roku,
ZDAJ Z NAMI EGZAMINY PRZYSZŁOŚCI – dowiedz się więcej o egzaminach międzynarodowych.

DEUTSCH HAT KLASSE/ NIEMIECKI MA KLASĘ

1 Marca 2018, 7:08

Po pięciu miesiącach pracy: planowania, zbierania pomysłów, przygotowania pomieszczenia, malowania, dekorowania i sprzątania nadszedł ten długo oczekiwany moment. 28 lutego 2018 roku w obecności Pani Dyrektor dokonaliśmy symbolicznego otwarcia naszej świeżo wyremontowanej sali języka niemieckiego. Towarzyszyła nam radość i duma z tego, co udało nam się wspólnie stworzyć. Teraz tylko jeszcze wyślemy sprawozdanie z naszych działań do Instytutu Goethego i będziemy czekać na rozstrzygnięcie konkursu Deutsch hat Klasse/ Niemiecki ma klasę. Jedno wiemy jednak już na pewno, niezależenie od wyniku, po prostu mamy NASZĄ KLASĘ, wymyśloną i wykonaną przez Was, drodzy uczestnicy projektu.
Wszystkim zaangażowanym uczniom i Rodzicom gorąco dziękuję.

Magdalena Cholewa


LE FRANÇAIS EST BEAU

23 Lutego 2018, 7:08

W czwartek, 15 lutego, po raz kolejny odwiedziła nas Pani Manon Cuppens. Tym razem spotkała się z uczniami klas siódmych szkoły podstawowej oraz trzeciej gimnazjum. Jak zwykle jej odwiedziny były okazją do świetnej zabawy, która łączy przyjemne z pożytecznym, a nauka języka jest bezstresowa, przez co poprawia zapamiętywanie materiału.
Cieszymy się, że Pani Manon tak chętnie odwiedza naszą szkołę. Na kolejne spotkanie zapraszamy 21 marca.


POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)