FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjumkronika2014/2015

MINĄŁ ROK 2014/2015 W GIMNAZJUM FILOMATA

5 Lipca 2015, 4:07

1 września 2014
uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny.

 

25 września
odbył się XXXIX Memoriał Zenona Sęka, czyli Otwarte Mistrzostwa Gliwic i Powiatu w Lekkiej Atletyce. Klaudia Szczepanik zajęła  I miejsce w biegu na 100m!

 

19 października 2014r odbył się historyczny, bo pierwszy półmaraton w Gliwicach. Tego dnia nasze miasto stało się miejscem przyjaznym biegaczom i nie mogło tam zabraknąć Szkolnego Koła Wolontariatu.

 

 

 27 października gośćmi naszej szkoły byli młodsi FILOMACI, czyli uczniowie Szkoły Podstawowej. Zorganizowaliśmy  dla nich różnorodne warsztaty, aby pokazać, jak wygląda edukacja w gimnazjum.

 

 

3-4 listopada
uczniowie gimnazjum i LO FILOMATA wzięli udział w wycieczce dydaktyczno – historycznej do Warszawy.

 

 

21 listopada

odbyła się akcja "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach.

    24 listopada

   FILOMACI wzięli udział w akcji SASKI 2018

 

 

 

25 listopada

z okazji światowego dnia pluszowego misia wolontariusze z FILOMATY spotkali się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 16.

 

11 grudnia
odbył się w naszej szkole DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW.

 

11 i 12 grudnia
zorganizowaliśmy maraton pisania listów w ramach AMNESTY INTERNATIONAL.

 

 

W piątek, 12 grudnia zakończył się dwuetapowy Regionalny Konkurs Matematyczno-Informatyczny INFOMAT dla gimnazjalistów, zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące FILOMATA w Gliwicach.

 

 

12 grudnia
odbyło się kameralne spotkanie z Sybirakami. Podczas niego Prezes Zarządu Sybiarków - Pan Eugeniusz Cymbor wraz ze swoim kolegą, Panem Zbigniewem Ostrowskim, przybliżyli nam historię związaną z tragicznymi wywózkami na Sybir.

 

  13-14 grudnia

Po raz kolejny siedziba FILOMATY pełniła funkcję regionalnego sztabu SZLACHETNEJ PACZKI. Wielu uczniów i absolwentów  włączyło się do akcji. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

klasa I gimnazjum
pod opieką Pani Grażyny Dzwonowskiej zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie muzycznym na JEDNOMINUTOWĄ PIOSENKĘ KLASOWĄ. 12 grudnia w Warszawie odbyła się Gala z udziałem zwycięskiej drużyny.

20  grudnia

SZKOLNA WIGILIA

 


W tym roku szesnastu uczniów naszego liceum oraz jedna uczennica naszego gimnazjum Agnieszka Wieczorek realizowali wspólny projekt z Politechniką Śląską - UNIWERSYTET MŁODYCH WYNALAZCÓW.

 

 

 

15 stycznia

Gimnazjum i LO FILOMATA odwiedzili najmłodsi FILOMACI ze szkoły podstawowej. Przygotowali dla nas wspaniałe Jasełka. Dziękujemy!

 

 

26 stycznia

Olga Cioś, uczennica 2 klasy gimnazjum FILOMATA zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym " Moje miejsce na ziemi"

 

6 lutego

W Andorze rozegrane zostały zawody Trofeo Borrufa, będące jedną z edycji Młodzieżowego Pucharu Świata FIS w narciarstwie alpejskim.  Uczeń klasy II naszego gimnazjum,  Kuba Matulka, będący członkiem kadry Polski zdobył trzecie miejsca w slalomie i super gigancie, a pierwsze w slalomie gigancie i super kombinacji.

 

 

24 lutego

w Gimnazjum FILOMATA odbył się finał II edycji Regionalnego Konkursu Show the Power and Energy of English dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych.

 

11 marca

w Krakowie odbyły się okręgowe eliminacje Olimpiady Kreatywności ODYSEJA UMYSŁU. Aż 3 drużyny naszego gimnazjum zakwalifikowały się do finału.

 

11 marca

Uczeń klasy pierwszej naszego gimnazjum PIOTR LAZAREK zakwalifikował się do II etapu Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów.


 

 

11 marca
Finał PROJEKTU EDUKACYJNEGO

 

17 marca

AKCJA ANIMACJA  grupa uczniów pod opieką pani Justyny Gorbacz przygotowała film animowany o szkole.

 

 

 

 

8 kwietnia

wizyta uczniów klas II Szkoły Podstawowej FILOMATA w Gimnazjum

 

 

29 marca
Drużyna odysejowa klasy I gimnazjum w składzie: Dorota Cichoń, Zuzia Wróbel, Mateusz Sperczyński, Piotr Lazarek, Wiktor Kordala, Jakub John,pod opieką D.Karolczyka i H. Janowskiego zdobyła Mistrzostwo Polski.

30 kwietnia

Spotkanie  z Panią Agatą Dybek - Zdyń - Sędzią Sądu Okręgowego w Gliwicach.

 

30 kwietnia

wzięliśmy w akcji MŁODZI GŁOSUJĄ

 

 

5 maja

uczniowie gimnazjum mieli okazję zobaczyć interesującą wystawę poświęconą kulturze szlacheckiej w Polsce

 

 

8 maja

Borys Kowalik uczeń klasy drugiej gimnazjum, zdobył tytuł Laureata w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2015.  Borys okazał się bezkonkurencyjny w swojej grupie wiekowej zdobywając 145 punktów i pierwsze miejsce w regionie katowickim oraz w powiecie gliwickim. Wyróżnienia otrzymali także: Piotr Lazarek, Antoni Awramienko i Krzysztof Spyra

8 maja

obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

11-15 maja

uczniowie Gimnazjum wzięli udział w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni (HIP)

 

12 maja

w ramach projektu HIP zorganizowaliśmy zbiórkę pod hasłem SOS DLA NEPALU

 

 

 

18 maja

uczniowie Gimnazjum spotkali się z profesorem Philipem Zimbardo twórcą Projektu Bohaterskiej Wyobraźni.

uczniowie we współpracy z SP i LO, pod opieką TELEWIZJI IMPERIUM przygotowali dla Profesora etiudę filmową PODAJ DALEJ oraz teledysk BOHATEREM KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ

 

18 maja

W East Lansing (Michigan State  University -USA)  rozpoczęły się finały 36 Olimpiady Kreatywności Odyseja Umysłu  z udziałem Mistrzów Polski -  drużyny klasy I G. Reprezentacja FILOMATY zajęła 22 miejsce na świecie.

1-3 czerwca

klasowe wycieczki. Tym razem odpoczywaliśmy w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

 

 

15 czerwca

rajd rowerowo-kajakowy

 

8 czerwca

w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbyła się X Gliwicka Gala Młodych Talentów – Zwiastuny 2015. Statuetką „Zwiastuna Talentu”  otrzymał zespół muzyczny (w składzie: Dorota Cichoń, Karolina Cibis, Ola Janoska, Paulina Lisiewicz, Mateusz Bugajak, Mateusz Sperczyński), który pod opieką Pani Grażyny Dzwonowskiej wyśpiewał I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Jednominutowa Piosenka Klasowa".  Drugi nagrodzony zespół to nasi Odyseusze, którzy pod opieką Panów: Dariusza Karolczyka i Huberta Janowskiego w składzie: Dorota Cichoń, Zuzia Wróbel, Mateusz Sperczyński, Piotr Lazarek, Wiktor Kordala i Jakub John zdobyli mistrzostwo Polski w ogólnopolskim konkursie kreatywności Odyseja Umysłu i reprezentowali nasz kraj na finałach światowych w USA. Statuetkę Zwiastuna otrzymała także Olga Cioś, za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Moje miejsce na ziemi”. Opiekunem Olgi w tym konkursie był Pan Dariusz Karolczyk.

22 czerwca

FILOMACKI Dzień Sportu

 

22 czerwca

ogłoszone zostały wyniki egzaminu gimnazjalnego. FILOMACI uzyskali znakomity wynik!

przedmiot woj.śląskie Gliwice FILOMATA
j.polski 61,8 61,7 78,0
historia,wos 63,5 64,4 83,2
przedmioty przyrodnicze 49,5 50,5 64,1
matematyka 47,3 49,0 66,4
j.angielski P 67,2 70,8 96,3
j.angielski R 47,8 54,71 90,8
j.niemieckiP 58,0 60,1 98
j.niemieckiR 49,5 51,3 98

 

 

 

23 czerwca

warsztaty "Świadomego oddechu" poprowadziła Absolwentka FILOMATY Karo Glazer. Uczniowie Gimnazjum spotkali się także z Michałem Godlewskim trenerem rozwoju osobistego.

 

25 czerwca

gościliśmy w szkole Grupę Rekonstrukcyjną II Korpusu Polskiego. Naszymi przewodnikami po dziejach II wojny światowej byli Panowie Milan Sternik i Tomasz Kołtun.


25 czerwca
odbyła się uroczystość zakończenia szkoły dla klasy III naszego 
gimnazjum.

 

25 czerwca

Złoty Absolwent 2015 - Zofia Sznajder

 

 

26 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego