• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
FilomataLiceum

SZLACHETNA PACZKA 2015

28 Listopada 2015, 8:56

Jak co roku swoją działalność rozpoczęła Szlachetna Paczka. W tym roku projekt obchodzi swoje 15-lecie. Finał odbędzie się 12-13 grudnia. W siedzibie FILOMATY przy ulicy Bojkowskiej 20A, jak w poprzednich edycjach mieścić się będzie sztab i magazynem Szlachetnej Paczki. Każdy z Nas może zaangażować się w pomoc!

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!​"


KAŻDY KLUCZYK MOŻE WŁĄCZYĆ BUDZIK

24 Listopada 2015, 6:21

Przyłącz się do akcji niesienia pomocy Klinice Budzik, pomagającej dzieciom przebywającym w śpiączce po ciężkich urazach mózgu.
Przynieś stare i niepotrzebne klucze do sali nr 108 w terminie
do 4 grudnia 2015r.,  uzyskany w ten sposób złom zostanie sprzedany, a pozyskane fundusze otrzyma Klinika Budzik!

Liczy się każdy kluczyk!


PLUSZACZKI-MISIACZKI

24 Listopada 2015, 6:15

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w akcji "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na trzydniowej zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach. Zbiórka odbyła się w dniach od 16 do 18 listopada na dużej przerwie w holu szkoły. Każda przyniesiona maskotka została wymieniona na kawałek pysznego ciasta. Gorąco dziękujemy za zaangażowanie się w zbiórkę maskotek, ponieważ była to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom.


SUKCES MICHAŁA W KONKURSIE

21 Listopada 2015, 5:18

Za nami kolejna, III edycja Konkursu POZNAJ SWÓJ KRAJ, organizowanego przez I LO w Gliwicach we współpracy i pod patronatem  miesięcznika o tej samej nazwie co konkurs. Tym razem uczestnicy zmagali się z problemami demografii i procesami urbanizacyjnymi w Polsce. Szczególnie dużo emocji wywołały pytania przygotowane przez redakcję "Poznaj swój kraj" takie jak:  Gdzie się odbywa Marsz Śledzia? Co to jest ..hurdycja? Co nazywamy Wersalem Podlasia? Miło nam poinformować, że z tak trudnymi zagadnieniami świetnie poradził poradził sobie uczeń naszego liceum! :)  II miejsce tegorocznej edycji  konkursu zdobył  Michał Bujok, którego  opiekunem  jest Dariusz Karolczyk :). Gratulujemy! :)


STYPENDYSTA KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI

20 Listopada 2015, 1:47

 

 

 

uczeń klasy II LO Marcin Kleibert otrzymał stypendiumi został włączony do grona uczestników programu
KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI
w roku szkolnym 2015/2016.

Gratulujemy!


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

18 Listopada 2015, 7:37

Uczniowie klasy I Liceum postanowili w tym roku uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nawiązując do trudnej drogi Polaków jaka do niej prowadziła.  Przedstawili społeczności FILOMATY scenę VII z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, w której to ukazali dwie skrajnie różne postawy Polaków - z jednej strony towarzystwo stolikowe, a z drugiej grupę patriotów. Bardzo dziękujemy klasie pierwszej za tak niezwykłą lekcję patriotyzmu.

 


LABORATORIUM MAŁEGO MISIA

16 Listopada 2015, 5:36

Po raz kolejny GOM zorganizował Laboratorium Małego Misia. Nauczyciele gliwickich szkół przy ogromnej pomocy swoich uczniów przedstawiali doświadczenia z zakresu chemii lub fizyki, a odbiorcami były dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem hasłem przewodnim było ŚWIATŁO. Nasze doświadczenie dotyczyło właściwości światła białego. Dziękuję serdecznie  Agnieszce, Idze i Zosi, które już po raz drugi uczestniczyły w tym wydarzeniu.

Bożena Brożyna - nauczyciel chemii i fizyki GIM i LO FILOMATA

 

 


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA MARCINA

14 Listopada 2015, 3:44

Marcin Kleibert, uczeń kl. II LO otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2015/2016. Stypendium zostało przyznane za osiągnięcia naukowe Marcina w ubiegłym roku, który Marcin zakończył jako laureat nagrody Akademii FILOMATY - Priumus Inter Pares. Serdecznie gratulujemy!


MAŁGORZATA SKIBA Z DRUGĄ LOKATĄ NA EGZAMINIE SĘDZIOWSKIM!

13 Listopada 2015, 8:14

Bardzo cieszą nas każde odwiedziny Absolwentów. Czasem przychodzą pogadać o kłopotach, czasem dzielą się sukcesami. Dla nas jest ważne, że mają ochotę zaglądać do swojej starej szkoły...
Cieszymy się z wielkiego sukcesu naszej Absolwentki z rocznika 2006 – Małgorzaty Skiby, która była pierwszą Filomatką uczącą się w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.
Po ukończeniu nauki w LO FILOMATA, Małgosia studiowała prawo na Uniwersytecie Śląskim, które ukończyła z wyróżnieniem, a dodatkowo znalazła się w gronie najlepszych absolwentów UŚ w roku akademickim 2010/11. Podczas studiów Jej zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień procesu karnego, ochrony praw człowieka i obywatela oraz kryminalistyki.
W 2012 roku Małgosia rozpoczęła aplikację ogólną w KSSiP. Zwieńczeniem kształcenia był dwuetapowy egzamin sędziowski, z którego Absolwentka naszego liceum uzyskała 323 punkty na 330 możliwych, co było drugim wynikiem w Polsce!
Od początku studiów marzeniem Małgosi było zostanie sędzią. Niedługo zaczyna staż referendarski w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne kroki na drodze do nominacji sędziowskiej!


FINAŁ KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

7 Listopada 2015, 6:01

6 listopada w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbył się finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, We wcześniejszych eliminacjach wzięło udział ponad 400 uczestników. Nasza licealistka, Zosia Sznajder znalazła się w gronie 24 finalistów i zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy i cieszymy się tym, bardziej, iż w naszym LO uczniowie biorą udział w zajęciach z retoryki a udział w konkursach retorycznych stał się już tradycją naszej szkoły.