• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie,
  że my sami możemy stać się wielcy.

  Mark Twain
 • slidebg1
  Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie,
  że my sami możemy stać się wielcy.

  Mark Twain
 • slidebg1
  Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie,
  że my sami możemy stać się wielcy.

  Mark Twain
FilomataLiceum

FILOMACI POPIERAJĄ SASKI

24 Listopada 2014, 2:38

Taka już jest historia Polski: budujemy i zbieramy, burzą nam i rabują, odbudowujemy i znowu zbieramy, znów nam burzą i kradną – i naszym obowiązkiem narodowym jest zawsze znowu odbudowywać i gromadzić, bo inaczej przestaniemy istnieć.

S.Lorentz

Stowarzyszenie SASKI 2018 tworzą ludzie wywodzący się z różnych środowisk. Są to prawnicy, archeolodzy, przewodnicy po Warszawie, varsavianiści. Łączy ich jedno: miłość do Warszawy.

 My zapałaliśmy miłością do Warszawy podczas naszej ostatniej, listopadowej wycieczki do stolicy.
Nasza przewodniczka pani Marta Szczeblewska, pokazała nam miasto piękne, dumne, wspaniałe, pełnie ciekawych pamiątek historycznych, tych dużych i małych.  Miasto, w którym warszawiacy chcą odbudować Pałac  Saski na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
O akcji odbudowy pałacu możecie poczytać na stronie:  saski2018.pl
My akcję popieramy, mocno trzymamy kciuki, a w 2018 roku pojedziemy do Warszawy, żeby podziwiać odbudowany już pałac.

 


PLUSZACZKI-MISIACZKI

18 Listopada 2014, 8:40

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach. Zbiórka odbędzie się 21 listopada na dużej przerwie w holu szkoły. Każda przyniesiona maskotka zostanie wymieniona na kawałek pysznego ciasta. Gorąco zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę maskotek, ponieważ jest to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom. 


PO RAZ KOLEJNY GOŚCIĆ BĘDZIEMY SZLACHETNĄ PACZKĘ

13 Listopada 2014, 3:00

Czym jest Szlachetna Paczka?
Szlachetna Paczka to projekt realizowany w Polsce od 2000 roku. Zaczęło się od Krakowa, gdzie grupa studentów przygotowała paczki dla 30 ubogich rodzin. Obecnie Paczka organizowana jest w przeszło 508 lokacjach w Polsce. Od lat dobrze znany jest również Gliwiczanom. W ubiegłym roku 17 684 rodzin w naszym kraju otrzymało mądrą pomoc. Paczki przygotowane dla nich miały być dla nich nie tylko podarunkiem, ale przede wszystkim odskocznią. Wierzymy, że udzielone przez nas wsparcie pomogło, lub pomoże im pokonać biedę.

Kto konkretnie dostaje pomoc?
Szlachetna Paczka realizuje zasady Mądrej Pomocy. Rozumiemy przez to między innymi to, że odpowiadamy na konkretne potrzeby rodziny i dokładamy wszelkich starań, by Paczka stała się dla rodzin impulsem do zmiany na lepsze. Mówi się często, że należy dać wędkę, a nie rybę. Szlachetna Paczka nieco zmienia to znane hasło. Ktoś, kto naprawdę chce łowić i nie ma wędki – potrafi zrobić wędkę z patyka. Rodziny włączone w projekt są wybierane pod kątem statusu majątkowego, ale kluczowe jest dla nas to, czy rodzina ma mentalność wędkarza i czy naprawdę chce wyjść z trudnej sytuacji materialnej.

Na jakiej zasadzie pomagamy?
Każda rodzina, którą włączamy do projektu posiada swój opis w systemie Szlachetnej Paczki. W opisie znajduje się historia rodziny, opis trudnej sytuacji oraz trzy najważniejsze potrzeby rodziny. Każda osoba, która chce pomóc może w systemie przejrzeć dane i wybrać rodzinę, której jest w stanie przygotować paczkę. Po wybraniu rodziny z darczyńcą kontaktuje się Superw i pośredniczy w kontakcie między darczyńcą a rodziną.

Finał Paczki
Dni, w których Paczki wędrują do rodzin nazywamy Finałem. W tym roku finał Szlachetnej Paczki to weekend 13-14 grudnia. Darczyńcy przywożą wtedy gotowe Paczki do magazynu, w którym panuje atmosfera radości i podekscytowania. Naszym magazynem jest siedziba Gimnazjum i LO FILOMATA przy ulicy Bojkowskiej 20A, która od lat wspiera nasze działania. Paczki z magazynu rozwożą do rodzin Superw. 

Jak pomóc Paczce?
Paczka to przede wszystkim rodziny, do których płynie pomoc od darczyńców. Owi darczyńcyw roku 2013 wydali łącznie ok. 33 125 005 zł na Szlachetne Paczki dla ubogich rodzin.
Zapraszamy i w tym roku do wzięcia udziału w projekcie Szlachetna Paczka! Zapraszamy również do odwiedzenia strony Szlachetne Gliwice na portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić Paczkowe poczynania w naszym mieście.


SEN O WARSZAWIE

7 Listopada 2014, 12:58

W dniach 3-4 listopada uczniowie gimnazjum i LO FILOMATA wzięli udział w wycieczce dydaktyczno – historycznej do Warszawy.


KONKURS KRASOMÓWCZY

6 Listopada 2014, 1:59

Uczniowie FILOMATY doskonalą umiejętności wystąpień publicznych na lekcjach retoryki. Znakomitą okazją do kolejnych kroków na tej drodze są konkursy krasomówcze. W poniedziałek, 3 listopada czworo naszych uczniów wzięło udział

w eliminacjach półfinałowych XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego: Zosia Sznajder (kl. III gim.), Julia Bałazy (kl. I LO), Martyna Parlak (kl. II LO),   i Marcin Kleibert (kl. I LO). Marcin Kleibert zajął II miejsce  i będzie reprezentował nasze Miasto w finale ogólnopolskim. Wszystkim odważnym serdecznie gratulujemy - zaprezentowali klasę i pokazali, że potrafią mówić zarówno "do rzeczy, jak i do ludzi" :-))

  


KTO CZYTA, TEN ŻYJE PODWÓJNIE!

4 Listopada 2014, 10:09

Zakończyliśmy akcje związane z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, który obchodzony był w październiku. Mottem tegorocznego święta były słowa: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie!”

W ramach zaproponowanych działań uczniowie mogli wziąć udział w dwóch konkursach: plastycznym, którego celem było wykonanie plakatu pt. „Biblioteka – fajne miejsce dla człowieka!”, a także literackim. Odbyły się również lekcje biblioteczne, w których uczestniczyli między innymi uczniowie z filomackiej szkoły podstawowej. Podczas zajęć młodzi czytelnicy rozwiązywali krzyżówkę, układali puzzle związane z historią książki i bibliotek oraz poznawali arkana biblioteki szkolnej. Ponadto codziennie można było głosować w plebiscycie na ulubioną książkę. Każdy mógł oddać jeden głos, za który otrzymywał słodki upominek. Jak się okazało, nasi uczniowie czytają dużo ciekawych książek. W głosowaniu oddano 119 głosów na 66 rozmaitych tytułów, wśród których znalazły się m. in. takie, jak: „Kroniki pradawnego mroku” Michelle Paver, „Inferno” Dana Browna czy „Dziewczyna z pomarańczami” Jostein Gaarder i wiele innych. Dominowała zdecydowanie literatura fantasy. Poniżej prezentujemy zwycięzców plebiscytu:

1. Andrzej Sapkowski – seria „Wiedźmin”

2. J. K. Rowling – seria „Harry Potter”

3. J. R. R. Tolkien – „Hobbit”

4. J. R. R. Tolkien – „Władca pierścieni”

5. Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”

6. John Flanagan – seria „Zwiadowcy” / Rick Riordan – seria „Olimpijscy herosi”

7. Christiane F. – „My, dzieci z dworca ZOO” / Suzanne Collins – „Igrzyska śmierci” / Dorota Terakowska – „Córka Czarownic”

Wiele ze wskazanych tytułów znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece, a pozostałe postaramy się zakupić. Zapraszamy do buszowania na półkach Filoteki!


KONKURS: KONESER POLSZCZYZNY

3 Listopada 2014, 5:47

Szkolny etap Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny za nami! Z przyjemnością informujemy, że 7 listopada 2014 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach nasze gimnazjum reprezentować będzie drużyna w składzie: Maja Szytow i Borys Kowalik, natomiast przedstawicielkami liceum będą Wiktoria Bartocha i Martyna Parlak. Będziemy trzymać kciuki!


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

30 Października 2014, 12:21

 

Z radością przedstawiamy naszą stypendystkę
Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2014/2015
- oto MARTA SZNAJDER, uczennica klasy III naszego LO. 

Gratulujemy!


PROJEKT AZYMUT

28 Października 2014, 2:15

Rozpoczęliśmy naszą współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach realizacji projektu AZYMUT. To oznacza, że w naszym LO odbędą się wykłady i dyskusje, których celem jest poszerzenie wiedzy i horyzontów jej uczestników. Tematy będą dotyczyć współczesnych wydarzeń w Europie i na świecie. Pierwsze spotkanie odbyło się 27 października z dr Michałem Kuryłowiczem z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie i dyskusji na temat:"(Neo)kolonia czy (Neo)cywilizacja? Czym jest obszar postradziecki dla Rosji?" .Oto tematy spotkań w kolejnych miesiącach: Uczymy rozumieć: politykę, Amerykę, Azję, Ukrainę, kulturę, Europę. 

 


LAURY NORDALIADY 2014 PRZYZNANE

27 Października 2014, 12:25

W piątek, 24 października celebrowaliśmy w FILOMACIE II edycję Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Nordyckich - NORDALIADĘ 2014. W tym roku szkolnym patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), główne nagrody ufundowały Firmy z Gliwic: Biuro Podróży TYCIO-TUR Maciej Włodarski oraz ETISOFT Sp. z o.o. - bardzo dziękujemy!
Koordynatorem konkursu był Pan Dariusz Karolczyk – nauczyciel geografii w FILOMACIE. Specjalnym wydarzeniem tego dnia był wykład Pana doktora Jacka Kurka z Uniwersytetu Śląskiego pod tytułem: „Przyjaźń w krainie wiecznego lodu. Świat wartości Roalda Amundsena.
Laureatami konkursu NORDALIADA 2014 zostali:

I miejsce - Adrianna Smuk z Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach, (pod opieką Pani Beaty Hibszer),
II miejsce - Roksana Czeryba z VII LO w Gliwicach (pod opieką Pani Anny Pilis),
III miejsce - Magdalena Kober z VII LO w Gliwicach (pod opieką Pani Anny Pilis),

Równorzędnie IV miejsce przyznano: Paulinie Adamkiewicz z X LO w Katowicach, (pod opieką Pana Łukasza Wilka), Małgorzacie Racis z Gimnazjum Nr 3 w Gliwicach (pod opieką Pani Joanny Karczak-Maślankiewicz), Katarzynie Rachubie z LO FILOMATA, (pod opieką Pana Dariusza Karolczyka) oraz Bartłomiejowi Woryńskiemu, z LO FILOMATA, (pod opieką Pana Dariusza Karolczyka) 

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
Zapraszamy do nas za rok :-))