FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

BUDUJĄCE POPOŁUDNIE W FILOMACIE

23 Lutego 2017, 3:13

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność spotkać się z naszymi miłymi Gośćmi podczas Budującego Popołudnia w FILOMACIE. Razem tworzyliśmy dywan Sierpińskiego oraz planszę do gry literackiej. Naszą pracę będziemy kontynuowali podczas dnia otwartego szkoły, który odbędzie się 8 kwietnia. Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby lepiej się poznać, wspólnie pożartować i spędzić miło czas. Dziękujemy za to wszystkim Gościom i FILOMATOM! Do zobaczenia!

zobacz galerię


WYJAZD NA NARTY - ZŁOTY GROŃ

18 Lutego 2017, 7:49

Złote słońce świeciło za mocno, żeby jeździć w zapiętej kurtce, oscypki pachniały zbyt dobrze, żeby im się oprzeć, a sam cudowny dzień trwał zdecydowanie za krótko! Mowa tu o środowym wyjeździe na narty na Złoty Groń, który należał do zdecydowanie udanych i aktywnie spędzonych - marzymy o kolejnych!

zobacz zdjęcia


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK ZA NAMI

1 Lutego 2017, 10:51

GALERIA FB

Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy”Phil Bosmans

Kochani, nasz charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek już za nami! Było cudownie i magicznie jak zawsze! Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za to, że pomimo niesprzyjającej aury oraz niezbyt dogodnego terminu tak licznie nas odwiedzili.

Dzięki wspaniałym wykonawcom, wśród których byli nasi uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście, mogliśmy jeszcze raz zatopić się w magii świątecznego klimatu oraz dokonać czegoś wielkiego! Takie wydarzenia pokazują, że możemy i potrafimy pomagać.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali na nasz kiermasz wspaniałe przedmioty, oraz przybyłym gościom za wielką hojność. Dzięki Wam, udało nam się zebrać na rehabilitację 9-letniego Łukasza aż 2344,00 PLN, 3,18 euro, 2,02 $ oraz woreczek bilonu w różnych walutach z całego świata :-)


STUDNIÓWKA 2017

31 Stycznia 2017, 6:50

Studniówka, czyli - teoretycznie - ostatnia wspólna zabawa przed maturą, organizowana jest na około 100 dni przed tym egzaminem. W tym roku klasa III LO zorganizowała swój pierwszy bal na 109 dni przed egzaminem, w restauracji UMAMI. To wieczór, niezwykły, wyjątkowy i magiczny. Tak było i tym razem. Uczniowie wyglądali pięknie, wytwornie i zachwycili swoim wykonaniem Poloneza.

zobacz galerię


SZKOLNA WIGILIA 2016

23 Grudnia 2016, 6:13

Kolejny raz spotkaliśmy się w FILOMACKIM gronie na wspólnej Wigilii. I także tym razem nie zabrakło wesołych, kolędniczych śpiewów oraz serdecznych życzeń. Dodatkowo, klasa IG zrobiła nam niespodziankę filmową! :-). Pamiętali o nas również nasi Absolwenci, których serdecznie pozdrawiamy i którym dziękujemy za odwiedziny!

zobacz galerię zdjęć


REGIONALNY KONKURS GEOGRAFICZNY

17 Grudnia 2016, 7:08

13 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach odbyła się kolejna, czwarta już edycja Regionalnego Konkursu Geograficznego POZNAJ POLSKĘ.
Trzynastka tym razem okazała się bardzo szczęśliwą liczbą, bowiem nasz uczeń, Łukasz Domański z klasy I liceum, zajął na tym konkursie II miejsce. Brawo!
W konkursie uczestniczyła również Martyna Machura, która godnie reprezentowała barwy FILOMATY.
Konkurs  wymagający wszechstronnej wiedzy, składał się z dwóch części: pierwsza dotyczyła  - podanego wcześniej przez organizatorów - tematu krain geograficznych, klimatu i gleb Polski oraz druga część –przygotowana przez  Redaktora Naczelnego miesięcznika „Poznaj Swój Kraj” pana Pawła Cukrowskiego - był to konkurs krajoznawczy.  Konkurs odbywa się pod patronatem  miesięcznika  „Poznaj Swój Kraj”.
Przed ogłoszeniem werdyktu mogliśmy my, nauczyciele wraz z naszymi wychowankami , wysłuchać prezentacji pana Dariusza Dziewulskiego, który objechał świat na rowerze. Laureaci konkursu otrzymali książkę Pana Darka z autografem.

 


NATIVEBELGIA

15 Grudnia 2016, 1:51

W FILOMACIE po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć lektorkę z Belgii, Panią Manon Cuppens. Atmosfera była niezwykle przyjemna, wszyscy bawiliśmy się świetnie, a lekcje minęły w oka mgnieniu. Merci beaucoup pour votre visite et à la prochaine!

A oto wrażenie uczniów:
“Bardzo przyjemne, ciekawe zajęcia. Mogłyby trwać dłużej”
„Zajęcia z Manon to bardzo miłe urozmaicenie nauki francuskiego”
„Lekcja z Manon była bardzo fajna. Ja też kiedyś grałam na flecie poprzecznym. Chciałabym mieć jeszcze jedną lekcję z Manon”
„ Manon była sympatyczna i zrobiła z nami fajne ćwiczenia”


DRODZY FILOMACI!

15 Grudnia 2016, 1:47

Zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie możecie obejrzeć jedyną w swoim rodzaju książkową choinkę! Takiego świątecznego drzewka jeszcze w Filotece nie było! Ci, co już ją widzieli, są zachwyceni i zgodnie twierdzą, że jest śliczna.

Oprócz tego zerknijcie na gazetkę przed wejściem do biblioteki – nie pożałujecie i na pewno uśmiechniecie się, czytając świąteczne dowcipy. A dla bardziej ciekawskich w czytelni gazetka poświęcona historii i legendzie bożonarodzeniowego drzewka oraz symbolice jego ozdób. Dla tych, którzy chcieliby zadumać się na chwilę przed świętami – poetyckie wizje Bożego Narodzenia. Dla wszystkich mała zabawa – możliwość rozwiązania choinkowej krzyżówki oraz propozycje czytelnicze na przerwę świąteczną: książki o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem i nie tylko. Serdecznie zapraszamy!


FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

12 Grudnia 2016, 5:02

W tym roku kolejny raz nasza szkoła zaangażowała się w działania w ramach akcji SZLACHETNA PACZKA. Jest to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. Ważny jest każdy człowiek. Akcja łączy potrzebujących z darczyńcami. Bohaterami są wszyscy: wolontariusz, rodzina, darczyńca i dobroczyńca – ci, którzy angażują się w projekt. Na każdym poziomie doświadczenia są projektowane tak, by każda z tych osób odkryła w sobie chęć przekraczania siebie – podejmowania wyzwań i ich wygrywania. Tak było i w tym roku! Zapraszamy do obejrzenia bardzo wesołej galerii zdjęć! :-)

zobacz galerię zdęć