• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
FilomataLiceum

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

16 Kwietnia 2015, 9:22

 

 

 

 

 

23 kwietnia 2015
Z okazji tego święta biblioteka szkolna zaprasza do udziału
w konkursach:

1. Krzyżówka sprawdzająca znajomość serii książek Johna Marsdena Jutro.

2. Krzyżówka sprawdzająca znajomość cyklu książek Andrzeja Pilipiuka: Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki.

Obie serie książek można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Krzyżówki czekają na Was w bibliotece od 14. 04., rozwiązania proszę składać do 28. 04. Ogłoszenie wyników w czwartek, 30. 04. 2015.

                                                                                       Powodzenia!

3. „Bohaterowie naszych lektur” – konkurs wiedzy o bohaterach literackich, zapisy w bibliotece do 24. kwietnia. Konkurs odbędzie się 27. kwietnia, na 5 lekcji.

Ze względu na fakt, iż Dzień Książki przypada na czas egzaminów gimnazjalnych świętowanie przenosimy na 27. kwietnia. Każdy, kto w tym dniu odwiedzi szkolną bibliotekę i złoży życzenia, otrzyma słodki upominek. Dodatkową słodką niespodzianką nagrodzimy oddanie zbyt długo przetrzymywanych książek.

ZAPRASZAMY


ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI

30 Marca 2015, 10:23

Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję prowadzoną przez Gimnazjum nr 3, polegającą na zbiórce książek dla dzieci. Zebrane przez nas książki zostaną wystawione na sprzedaż na kiermaszu organizowanym 8 kwietnia 2015r. przez parafię przy Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Cały dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na umilenie czasu dzieciom przebywającym w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Jeśli chcesz pomóc – przynieś książki do biblioteki szkolnej w dniach 30 marca do 1 kwietnia.

Dziękujemy w imieniu podopiecznych hospicjum!!!

Szkolne Koło Wolontariatu


NASZA AKCJA - POD PATRONATEM NOWIN GLWICKICH

19 Marca 2015, 10:05


SZKOLNA ZBIÓRKA MAKULATURY

11 Marca 2015, 11:42

Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęło zbiórkę makulatury!!!

Celem akcji jest nie tylko zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań na rzecz ochrony środowiska, ale także zbiórka funduszy na zakup artykułów medycznych dla potrzebujących rodzin, będących pod opieką naszego koła.

Zbiórka makulatury trwa do końca roku szkolnego 2014/15
i wiąże się z konkursem na najbardziej zaangażowaną
wolontarystycznie i ekologicznie klasę.

 

Pamiętaj:

 • na makulaturę czekamy w pokoju 108,
 • każde przyniesione 10 kg makulatury to ocena 5 za działania proekologiczne
  z biologii, a ponadto klasa, która zbierze najwięcej makulatury zostanie nagrodzona słodkim poczęstunkiem!!!

PRZYBIJ 5-TKĘ ANI! BIEG Z NADZIEJĄ…

11 Marca 2015, 11:38

8 marca w godzinach 17:00 - 19:00 na terenie Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości odbył się bieg charytatywny na rzecz Ani. Wolontariuszka I Półmaratonu Gliwickiego uległa strasznemu wypadkowi, który wywrócił jej życie do góry nogami. Na ten moment potrzebna jest jej kosztowna proteza i rehabilitacja. Nasi wolontariusze Julia Bałazy i Grzegorz Kowalewski oraz opiekunowie Magdalena Konopacka, Sabina Wesoły i Błażej Krysa wzięli udział w biegu na dystansie 5 km, z którego cały dochód zostanie przekazany na zakup protezy, dzięki której Ania będzie mogła odzyskać funkcje ruchu i chwytu w prawej ręce. 


UCZYMY RETORYKI

4 Marca 2015, 12:29

Klasa I LO rozwijała kompetencje retoryczne w ramach projektu ŚLĄSKA AKADEMIA LIDERÓW- KLUB DEBAT OXFORDZKICH Wzięliśmy udział w programie, mającym na celu kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i jego przyszłych liderów. Doświadczenie debat rozwija kreatywność a jednocześnie jest doskonałym ćwiczeniem umiejętności miękkich.

Koordynatorem działań ze strony Klubu był Pan Szymon Zdziebko. Dziękujemy za poświęcony nam czas i zaangażowanie!  

   


POLSKA DA SIĘ LUBIĆ! - O STEREOTYPACH Z PRZYMRUŻENIEM OKA.

2 Marca 2015, 10:01

Kolejne spotkanie w ramach „Przełamywania barier” za nami!

W dniach 23. 02. – 01. 03. 2015r. uczniowie klasy I LO pod opieką Pań Magdaleny Cholewy
i Katarzyny Jureczko w ramach wymiany polsko – niemieckiej brali udział w kolejnej edycji projektu „Przełamać bariery”. Tym razem naszych niemieckich kolegów z zaprzyjaźnionego Gymnasium Heepen w Bielefeldzie gościliśmy w Polsce. Temat projektu brzmiał: Polska da się lubić! - O stereotypach z przymrużeniem oka. W ramach projektowych działań uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz warsztatach zorganizowanych przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Kolejne trzy dni młodzież spędziła w MDSM w Krzyżowej, będącym siedzibą Fundacji dla Porozumienia Europejskiego. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z losami rodziny von Moltke, które splatają się z tragedią II wojny św., wziąć udział w warsztatach poświęconych wzajemnym stereotypom czy zobaczyć wrocławską Starówkę i Panoramę Racławicką. Zarówno w Gliwicach, jak i Wrocławiu uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych oraz grach miejskich, a także przeprowadzali ankiety wśród mieszkańców. Nie zabrakło czasu na poznawanie narodowych tańców i wieczory integracyjne. Projekt był doskonałą okazją do skonfrontowania stereotypowych wyobrażeń o nas i naszych sąsiadach
z rzeczywistością, jak również do dyskusji o współczesnych Polakach i Niemcach. Kontynuacja działań będzie mieć miejsce we wrześniu. Program współfinansowany był ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zobacz więcej zdjęć na naszym  Facebooku


Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY w FILOMACIE. STARTUJEMY O 9.30 !!! W tym roku będzie nie tylko KOLOROWO ale przede wszystkim KREATYWNIE! Na przybyłych gości czeka wiele atrakcji

- COŚ Z PAPIERU - nieszablonowe nawiązanie do origami,

- ODYSEJA UMYSŁU - trening problemów spontanicznych oraz pokaz rekwizytów scenicznych,

- STUDIUM POSTACI - pokaz prac oraz nauka portretowania,

- UŚMIECHNIJ SIĘ I PSTRYK! - tworzenie plakatu z wizerunkami naszych gości,

- HERBATKA U KRÓLOWEJ - przenieśmy się na chwilę do Anglii,

- BĄDŹ BEZPIECZNY - czyli krótko o prądzie i zasadach udzielania pierwszej pomocy,

- STWÓRZ NASTRÓJ - jak proste przedmioty zmienić w lampiony,

- W APARACIE - jak tworzą się zdjęcia,

- PAJĘCZYNA SKARBÓW – wykonana z nitek, ale bardzo niebezpieczna!

Ponadto:
- Warsztaty wokalne,
- Warsztaty sportowe,

- Pokaz prac uczniów wykonanych w ramach zajęć z techniki,
- Biblioteka pełna nowych książek,
- Prezentacja wymian międzynarodowych oraz informacje o zewnętrznych egzaminach językowych.

O godzinie 10.30 WSZYSTKICH RODZICÓW zapraszamy na warsztaty "Motywować do zaangażowania", które poprowadzi Pani Elżbieta Więcław. Po warsztatach odbędzie się spotkanie dotyczące OFERTY SZKOŁY oraz STYPENDIÓW.

Tego dnia goście będą mogli dowiedzieć się więcej o  KLASACH FRANKOFOŃSKICH oraz porozmawiać z Panią Anetą Sufletą, główną pomysłodawczynią oraz koordynatorką powstających od września klas ze zwiększoną ilością godzin języka francuskiego.

Dla zmęczonych i spragnionych czeka KOLOROWA KAWIARENKA, a dla wytrwałych mnóstwo UPOMINKÓW :-) 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE 28 MARCA !!

NIESTEREOTYPOWO O STEREOTYPACH, CZYLI KOLEJNA EDYCJA PRZEŁAMYWANIA BARIER!

19 Lutego 2015, 9:12

Przed nami nowa edycja projektu „Przełamać bariery”! Tym razem gospodarzami wymiany polsko – niemieckiej będą licealiści z klasy ILO. W dniach 23. 02. – 01. 03. 2015r. będziemy gościć grupę młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły Gymnasium Heepen w Bielefeldzie. Pierwsza część projektu jak zwykle ma miejsce w Polsce, a jej temat brzmi: „Polska da się lubić! – O stereotypach z przymrużeniem oka”. Sprawdzimy, jak nasi rówieśnicy z Niemiec postrzegają współczesnych Polaków, spróbujemy zmierzyć się ze stereotypowymi, nie zawsze pozytywnymi wyobrażeniami na nasz temat i wykreować jak najlepszy wizerunek Polski i jej mieszkańców. W planach są zabawy integracyjne, gry miejskie, ankiety, warsztaty, wycieczka do Oświęcimia i Wrocławia, trzydniowy pobyt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, będącym siedzibą Fundacji dla Porozumienia Europejskiego. Program współfinansowany jest ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zapowiada się intensywny, ale ciekawy tydzień. Liczymy na dobry humor, pozytywną energię i zaangażowanie wszystkich uczestników, a wtedy – jak zawsze – wrócimy usatysfakcjonowani, pełni entuzjazmu, bogatsi w nowe wrażenia i doświadczenia.

Opiekunki projektu
Magdalena Cholewa, Katarzyna Jureczko


KLASY FRANKOFOŃSKIE W LO FILOMATA

9 Lutego 2015, 6:15

W roku szkolnym 2015/2016 Liceum Ogólnokształcące FILOMATA przystąpi do projektu KLASY FRANKFOŃSKIE NA ŚLĄSKU

Jest on realizowany pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Śląskiego i Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Posiada wsparcie Przedstawicielstwa Dyplomatycznego Walonia-Bruksela w Warszawie - Ambasady Belgii oraz Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce.

Projekt został nagrodzony certyfikatem European Language Label 2007 dla nowatorskich inicjatyw w nauczaniu języków obcych.

W klasie frankofońskiej:

 • realizujemy rozszerzony program języka francuskiego 4 godziny tygodniowo,
 • przygotowujemy uczniów do, rozszerzonej matury z języka francuskiego oraz konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym,
 • uczniowie mają możliwość zdobywania kolejnych stopni certyfikatu międzynarodowego DELF, jeśli wyrażą taką wolę. Dzięki temu zwiększają swe szanse na kontynuację w przyszłości studiów za granicą w ramach programów europejskich (np. Erasmus), a poprzez dobrą znajomość języka obcego zapewniają sobie konkurencyjność na rynku pracy,
 • organizujemy konwersacje prowadzone przez lektora języka francuskiego w Polsce oddelegowanego na potrzeby uczestników projektu przez Wallonie-Bruxelles International,
 • nawiązujemy współpracę międzynarodową z młodzieżą z krajów frankofońskich.
 • zwiększamy motywację uczniów do nauki języków obcych, pracujemy metodami aktywizującymi uczniów, wspieramy ich zdolności i kładziemy nacisk na umiejętność swobodnego komunikowania się w języku francuskim.

 

Partnerzy projektu:

 • Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Walonia Bruksela w Warszawie
 • Wallonie - Bruxelles International
 • Ambasada Francji w Polsce – Dział Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej
 • Ambasady krajów frankofońskich w Polsce
 • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
 • Instytut Francuski w Polsce
 • Rada Generalna Departamentu Dolnego Renu w Alzacji (Francja)
 • Uniwersytet Śląski – Instytut Języków Romańskich i Translatoryki
 • Frankofońska telewizja TV5MONDE
 • REAL – europejska sieć stowarzyszeń nauczycieli języków obcych
 • Wydawnictwa językowe krajowe i zagraniczne (CLE International, Hachette,Didier, Wydawnictwo Szkolne PWN, LektorKlett), wydawnictwo Bayard & Milan Presse
 • księgarnie Edukator i Nowela
 • www.petite-france.pl
 • France – Horizons – organizator pobytów językowych we Francji dla uczniów

Do tej pory nasza szkoła posiadała status Obserwatora Projektu. Warunkiem uruchomienia klasy frankofońskiej w LO FILOMATA w roku szkolnym 2015/2016 jest stworzenie grupy liczącej 10-12 uczniów zainteresowanych nauką w takiej klasie. Zapraszamy!