• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Życie nie polepsza się przez przypadek.
  Życie polepsza się przez zmianę.

  Kerry Randall
 • slidebg1
  Życie nie polepsza się przez przypadek.
  Życie polepsza się przez zmianę.

  Kerry Randall
FilomataLiceum

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

30 Października 2014, 12:21

 

Z radością przedstawiamy naszą stypendystkę
Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2014/2015
- oto MARTA SZNAJDER, uczennica klasy III naszego LO. 

Gratulujemy!


PROJEKT AZYMUT

28 Października 2014, 2:15

Rozpoczęliśmy naszą współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach realizacji projektu AZYMUT. To oznacza, że w naszym LO odbędą się wykłady i dyskusje, których celem jest poszerzenie wiedzy i horyzontów jej uczestników. Tematy będą dotyczyć współczesnych wydarzeń w Europie i na świecie. Pierwsze spotkanie odbyło się 27 października z dr Michałem Kuryłowiczem z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie i dyskusji na temat:"(Neo)kolonia czy (Neo)cywilizacja? Czym jest obszar postradziecki dla Rosji?" .Oto tematy spotkań w kolejnych miesiącach: Uczymy rozumieć: politykę, Amerykę, Azję, Ukrainę, kulturę, Europę. 

 


LAURY NORDALIADY 2014 PRZYZNANE

27 Października 2014, 12:25

W piątek, 24 października celebrowaliśmy w FILOMACIE II edycję Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Nordyckich - NORDALIADĘ 2014. W tym roku szkolnym patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), główne nagrody ufundowały Firmy z Gliwic: Biuro Podróży TYCIO-TUR Maciej Włodarski oraz ETISOFT Sp. z o.o. - bardzo dziękujemy!
Koordynatorem konkursu był Pan Dariusz Karolczyk – nauczyciel geografii w FILOMACIE. Specjalnym wydarzeniem tego dnia był wykład Pana doktora Jacka Kurka z Uniwersytetu Śląskiego pod tytułem: „Przyjaźń w krainie wiecznego lodu. Świat wartości Roalda Amundsena.
Laureatami konkursu NORDALIADA 2014 zostali:

I miejsce - Adrianna Smuk z Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach, (pod opieką Pani Beaty Hibszer),
II miejsce - Roksana Czeryba z VII LO w Gliwicach (pod opieką Pani Anny Pilis),
III miejsce - Magdalena Kober z VII LO w Gliwicach (pod opieką Pani Anny Pilis),

Równorzędnie IV miejsce przyznano: Paulinie Adamkiewicz z X LO w Katowicach, (pod opieką Pana Łukasza Wilka), Małgorzacie Racis z Gimnazjum Nr 3 w Gliwicach (pod opieką Pani Joanny Karczak-Maślankiewicz), Katarzynie Rachubie z LO FILOMATA, (pod opieką Pana Dariusza Karolczyka) oraz Bartłomiejowi Woryńskiemu, z LO FILOMATA, (pod opieką Pana Dariusza Karolczyka) 

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
Zapraszamy do nas za rok :-))


ZBIÓRKA GIER I ZABAWEK DLA ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

23 Października 2014, 8:18

Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za udział w zbiórce gier i zabawek dla Świetlicy Środowiskowej "Czesio" w Gliwicach. 21 października na dużej przerwie w holu na parterze szkoły mogliśmy skorzystać z możliwości wymiany przyniesionych zabawek na kawałek przepysznego ciasta. Wielkie dzięki za zaangażowanie, ponieważ każda przyniesiona rzecz na pewno zostanie z radością przyjęta przez podopiecznych świetlicy. Tym bardziej, że oprócz dużej ilości książek, gier i zabawek uzbieraliśmy 106 złotych, którą to kwotę przeznaczymy na zakup artykułów plastycznych.


WYCIECZKA KLASY III LO

22 Października 2014, 11:04

Jak pewnie mieliście okazję zauważyć, ostatnio na szkolnych korytarzach brakowało maturzystów. Udało im się zagospodarować  trochę czasu i pojechać na ostatnią już  (nad czym bardzo ubolewali) wycieczkę klasową. Za swój cel obrali przepiękny Wrocław, gdzie spędzali wspólnie czas podziwiając słynne atrakcje takie jak Panorama Racławicka, Hala Stulecia czy Sky Tower. Wieczory spędzali kulturalnie – w Teatrze Komedia oraz w Operze Wrocławskiej. Doskonałym zwieńczeniem wspólnego wyjazdu było zawieszenie klasowej kłódki na słynnym Moście Tumskim, zwanym też Mostem Zakochanych. Wycieczka z pewnością będzie miło wspominana zarówno przez uczniów, jak i  wychowawczynie, i to z pewnością nie dlatego, że była ich ostatnim wspólnym wyjazdem.


PÓŁMARATON W GLIWICACH

20 Października 2014, 8:14

19 października 2014r odbył się historyczny, bo pierwszy półmaraton w Gliwicach. Tego dnia nasze miasto stało się miejscem przyjaznym biegaczom i nie mogło tam zabraknąć Szkolnego Koła Wolontariatu.  Nasi uczniowie uczestniczyli w imprezie, pełniąc funkcję wolontariuszy obecnych na kilku punktach na trasie biegu. Wielkie podziękowania dla Anny Drobczyk, Martyny Parlak, Nicole Foik, Pauliny Sarnowskiej oraz Anny Król za współtworzenie tak dużej imprezy biegowej oraz zaangażowanie w budowanie sportowej atmosfery.


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NORDALIADZIE 2014

17 Października 2014, 12:10

    

            W dniu 24 października 2014 roku o godzinie 9.00 odbędzie się II edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Nordyckich pod nazwą „Nordaliada”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku szkolnym patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice). Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół FILOMATA w Gliwicach, a koordynatorem mgr Dariusz Karolczyk – nauczyciel geografii.

Celem tego konkursu jest rozbudzenie zainteresowań geografią krajów nordyckich wśród uczniów, rozwijanie u młodzieży umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią oraz promowanie ich sukcesów i rozbudzanie ciekawości poznawczej czy też twórczego działania.

Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów  i nauczycieli przygotowujących ich do zmagań konkursowych. W finale wystąpili najlepsi uczniowie z Gliwic, Katowic, Bytomia. Jak w każdym konkursie na finalistów czekały cenne nagrody. Tak też będzie w tegorocznej edycji konkursu, na uczestników już czekają bardzo cenne nagrody.

Podczas  gdy uczestnicy NORDALIADY będą się zmagać z zadaniami konkursowymi, ich opiekunowie, zaproszeni goście oraz gospodarze będą mogli uczestniczyć w pikniku skandynawskim, ukoronowaniem, którego będzie prócz wręczenia nagród laureatom, wykład pana doktora Jacka Kurka z Uniwersytetu Śląskiego PRZYJAŹŃ W KRAINIE WIECZNEGO LODU. ŚWIAT WARTOŚCI ROALDA AMUNDSENA / SPOTKANIE Z DR. JACKIEM KURKIEM (godz. 11.00)

Serdecznie zapraszamy.


KRAJOWY FUNDUSZ NA RZECZ DZIECI

16 Października 2014, 11:53

 

Miło nam zawiadomić, iż Marcin Kleibert został przyjęty do grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2014/2015. Serdecznie gratulujemy!


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH!

3 Października 2014, 7:44

Z tej okazji zapraszam do udziału w dwóch konkursach:
KONKURS PLASTYCZNY: wykonanie plakatu pt. „Biblioteka – fajne miejsce dla człowieka!” Technika dowolna, minimalny format – A4

KONKURS LITERACKI:  – napisanie pracy zachęcającej do czytania książek, której mottem będą słowa:„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie!”

Wszystkie prace należy składać do końca października w bibliotece szkolnej.


 


NIEZWYKŁA PODRÓŻ W CZASIE - WYCIECZKA DO KRASIEJOWA

3 Października 2014, 6:41

Lubimy naukowe wyprawy! W miniony poniedziałek licealiści wzięli udział w wycieczce do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. To magiczne miejsce pozwala w cyfrowy sposób poznać naszych przodków i nasze pradzieje. Wizyta w tym muzeum  jest wydarzeniem niezwykłym - człowiek wplątuje się w zawiłe losy świata i staje się podróżnikiem w czasie. Startujemy 66 milionów lat temu, kiedy zakończyła się era olbrzymich dinozaurów. Zachęcamy i polecamy! Poniżej znajdziesz relację Martyny Parlak z tego wyjazdu.