FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

JAK TO Z "PANEM TADEUSZEM" W FILOMACIE BYŁO... czyli podążanie za marzeniami

23 Września 2016, 1:58

Rok temu wymarzyliśmy sobie wizytę Profesora Jerzego Bralczyka w naszej szkole. Wiedzieliśmy, że Pan Profesor kolekcjonuje wydania "Pana Tadeusza", że ma już bardzo pokaźny zbiór - ok. 300 egzemplarzy! Chcieliśmy obdarować Go takim wydaniem, którego jeszcze nie posiada. Najlepszym sposobem byłoby... ???
Tak właśnie zrodził się ten pomysł! Przepiszemy "Pana Tadeusza" i będzie to wydanie JEDYNE NA CAŁYM ŚWIECIE! Realizacja pomysłu zajęła nam rok. Zaangażowani byli przede wszystkim uczniowie, ale także ich rodzice i nauczyciele. Nad całością czuwała Pani Beata Brząkalik-Gburek, która najpierw udzieliła nam lekcji kaligrafii, a potem podzieliła całe zadanie na "mniejsze kawałki".
Cały rok pracy - wytrwałej i żmudnej, wymagającej cierpliwości, skupienia i działania w zespole. Bywało, że w ostatniej linijce ktoś zrobił błąd i całą stronę trzeba było przepisywać od nowa...
Wszystkie kartki, zebrane w papierowej teczce jeszcze nie robiły wrażenia. Kiedy jednak nasze wspólne dzieło przyjechało z introligatorni, oprawione w czerwoną skórę, z wytłoczonym tytułem - efekt był piorunujący!
Zobaczyliśmy to także w oczach Pana Profesora, który przycisnął księgę do serca, nie chcąc jej już oddać nawet na moment ;-) Poczuliśmy, jak bardzo docenił naszą pracę. Sporządziliśmy pamiątkową kopię, w której Pan Profesor napisał takie słowa: Z ogromnym wzruszeniem dziękuję za to dzieło (i myślę, że Mickiewicz też by się cieszył).
I my dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak wyjątkowej edycji. Dziękujemy za każdą literę, linijkę, stronę. Razem tworzyliśmy coś absolutnie wyjątkowego, by na koniec zobaczyć, jak wszystkie kartki, złożone w piękną oprawę stworzyły CAŁOŚĆ. Warto było się starać.


Elżbieta Więcław i Iwona Guzicka

 

zobacz zdjęcia na facebooku


SPOTKANIE Z PANEM PROFESOREM JERZYM BRALCZYKIEM

19 Września 2016, 5:40

  

19 września w FILOMACIE odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościliśmy pana profesora Jerzego Bralczyka, językoznawcę, którego nikomu przedstawiać nie trzeba! Czas z nim spędzony zamienił się w prawdziwą ucztę duchową, a dobry smak przewijał się w dialogu niejednokrotnie, przekonaliśmy się, jak „smaczne” są anegdoty i zmysłowe metafory. Mowa była o tym, jak słowa wpływają na wzajemne relacje, jak wiele zależy od szczerości, naturalności, jaką rolę spełnia tolerancja i powściągliwość w czasach, gdy modna jest hiperbolizacja. Z charakterystyczną dla siebie finezją i sporą dawką humoru profesor Bralczyk odpowiadał na pytania uczniów, przytaczał dykteryjki, przykłady łatwe do zrozumienia i zapamiętania. Zaśmiewaliśmy się odkrywając uroki wieloznaczności wyrazów, w tym „postawionych” pytań, które „padają”. Pan profesor proponował zmianę „lajków” na swojsko brzmiące „lubiki” lub „podobki”. Mówił o swoich ulubionych lekturach i kolekcji różnych wydań „Pana Tadeusza”. Wiedząc o tym hobby, społeczność szkolna (uczniowie, nauczyciele, rodzice) w ciągu ubiegłego roku szkolnego przygotowywała prezent dla profesora - ręcznie przepisany egzemplarz dzieła Mickiewicza, a moment wręczenia był bardzo wzruszający!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku szkoły

 

 

 

 

 


EGZAMIN TOEFL JUNIOR W FILOMACIE

14 Września 2016, 8:56

             W środę uczniowie FILOMATY przystąpili do egzaminu TOEFL Junior, który ocenia znajomość ogólną języka angielskiego w trzech podstawowych obszarach językowych: umiejętności rozumienia ze  słuchu w warunkach życia codziennego i szkolnego, znajomości gramatyki i słownictwa oraz  umiejętności czytania ze zrozumieniem. Egzamin obył się we współpracy ze szkołą języka angielskiego OXFORD, która jest centrum egzaminacyjnym ETS Global - międzynarodowej niezależnej organizacji Educational Testing Services światowego lidera w dziedzinie badań egzaminacyjnych i tworzenia narzędzi oceny kompetencji językowych.


EDUKACJA I RELACJE

14 Września 2016, 8:46

Czym jest tutoring?

Tutoring jest metodą edukacji spersonalizowanej, realizowany jest w cyklu spotkań rozwijających potencjał ucznia.

            Mamy pewność, że każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, z którym może rozmawiać. Nie byle kogo; to musi być ktoś, kto ma dla nas czas, słucha uważnie. Ktoś, kto potrafi wesprzeć, ale równocześnie inspiruje do działania. Potrzebujemy wzajemnego zaufania, szacunku, tęsknimy do świata, w którym słowa: dobro, piękno, prawda - to nie tylko wyrazy…

            Dlatego proponujemy Ci indywidualne spotkania z tutorem – nauczycielem, który pomoże Ci odkryć, co w rozwoju osobistym, naukowym czy artystycznym jest dla Ciebie naprawdę ważne. Masz już „pomysł na siebie”? A może jeszcze nie wiesz, co jest Twoją najmocniejszą stroną?  Zastanawiasz się, jak wyznaczać sobie cele i nie zniechęcić się w połowie drogi? 

            Tutoring jest od dawna praktykowany w uczelniach takich jak np. Oxford, Cambridge i przynosi rewelacyjne rezultaty, gdyż opiera się na sztuce rozmowy, a przecież człowiek rozwija się w dialogu. Chcesz dowiedzieć się więcej?

            Nasi certyfikowani tutorzy – Iwona Guzicka i Magda Piotrowska czekają na Ciebie :)


13 SESJA EUROPEJSKIEGO PARLAMENTU MŁODZIEŻY

6 Września 2016, 9:03

W dniach 02-05.09.2016 roku Ewa Dolińska, Zofia Sznajder, Bartek Łabuś oraz Mateusz Komsta - jako delegacja z naszej szkoły, pod opieką pani Izabeli Ballon - uczestniczyli w 13 Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland w Krakowie. Jedną z głównych organizatorek sesji była nasza absolwentka, Marta Sznajder.
Zofia Sznajder i Mateusz Komsta zostali wybrani przez niezależne międzynarodowe jury do udziału w Międzynarodowej Sesji w Szwajcarii (w miejscowości Laax).
To były męczące cztery dni, w czasie których uczestnicy debatowali nad tematami poruszanymi także w prawdziwym Parlamencie Europejskim.
Całość obrad prowadzona była w języku angielskim. Wszyscy wrócili zachwyceni, czując, że dzięki takim inicjatywom ich głos ma znaczenie. Stwierdzili, że daje im to wiarę w to, że warto wykazywać się odwagę i próbować, ponieważ dzięki temu można coś zmienić w otaczającej nas rzeczywistości.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 Września 2016, 9:59

Połączenie sił to początek.

Pozostanie razem to postęp.

Wspólna praca to sukces.

Henry Ford

 W czwartek oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pierwsze wspólne spotkanie rozpoczął  wykład inauguracyjny Pani Grażyny Dzwonowskiej na temat związków muzyki i pracy naszych mózgów.

  Życzymy wszystkim, aby to był dobry czas - wspólnych dzialań, spełnionych marzeń, uśmiechu i wzajemnej życzliwości. Także wtedy, kiedy jest trudno. Przed nami nowe możliwości - chcemy je wykorzystać. Dobrego roku!

Zdjęcia z uroczystości


WYNIKI MATURY 2016

14 Lipca 2016, 11:56

 

 

 

 

Oto wyniki egzaminu maturalnego uzyskane przez ROCZNIK 2016

serdecznie gratulujemy wszystkim Absolwentom!


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

26 Czerwca 2016, 10:46

Za nami 38 tygodni nauki w roku szkolnym 2015/2016. Szybko minęły, prawda? Był to czas wytężonej pracy, wielu wyzwań, ale nie zabrakło też chwil relaksu i zabawy. Uroczystość zakończenia roku szkolnego stanowiła podsumowanie wielu tegorocznych działań - konkursu Kangur Matematyczny, projektu Odyseja Umysłu, stworzonej w naszej bibliotece galerii zdjęć typu "sleeveface". Przyznano również wyróżnienia Akademii FILOMATY - tym przyjrzymy się bliżej niebawem. A teraz życzymy Wam radosnych, inspirujących wakacji!

 

 


AKADEMIA FILOMATY 2016 - LAUREACI WYBRANI!

26 Czerwca 2016, 10:10

Od wielu lat w LO FILOMATA istnieje tradycja nagradzania uczniów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, sportu, dokonań artystycznych i pracy społecznej. Te odrębne laury przyznawane są przez Akademię FILOMATY, zaś istotą nagrody jest to, iż zostaje ona ufundowana nie przez szkołę, a przez Firmę lub Osobę. Traktujemy to jako dobrą i mądrą energię, przekazywaną wyróżnionym młodym ludziom. To najmniej materialna i jednocześnie najważniejsza część tej nagrody - włożone w nią serce, bez pamiętania o poniesionych kosztach. I nadzieja, że dobro w tej postaci nagrodzeni uczniowie przekażą kiedyś dalej.
W tym roku szkolnym nagrody zostały ufundowane przez gliwickie Firmy: GSU  S.A., Tomasz Golis -LOGIS BHP oraz WITPOL

Oto rozstrzygnięcia tegorocznej Akademii:

PRIMUS INTER PARES – nagrodę za osiągnięcia naukowe otrzymał Marcin Kleibert
(nominacje do nagrody: Karolina Jałowiecka, Zofia Sznajder i Marcin Kleibert)
SOCIETATI CONSULENS – nagrodę za aktywność społeczną otrzymała Alicja Winnicka
(nominacje do nagrody: Katarzyna Szczęsny i Alicja Winnicka)
CORPORE FIRMISSIMUS – nagrodę za osiągnięcia sportowe otrzymał Patryk Tulibacki
(nominacje do nagrody: Wiktoria Szynkiewicz i Patryk Tulibacki)
ARTIFEX OPTIMUS - nagrodę za działania artystyczne otrzymała Katarzyna Bek
(nominacje do nagrody Michał Ludynia i Katarzyna Bek)

GRATULUJEMY!