• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Bądź ponad zmartwieniami, bądź zbyt szlachetny, aby okazywać gniew, zbyt silny aby się bać i zbyt szczęśliwy, aby pozwolić zepsuć to problemom.
  Thomas Jefferson
 • slidebg1
  Bądź ponad zmartwieniami, bądź zbyt szlachetny, aby okazywać gniew, zbyt silny aby się bać i zbyt szczęśliwy, aby pozwolić zepsuć to problemom.
  Thomas Jefferson
 • slidebg1
  Bądź ponad zmartwieniami, bądź zbyt szlachetny, aby okazywać gniew, zbyt silny aby się bać i zbyt szczęśliwy, aby pozwolić zepsuć to problemom.
  Thomas Jefferson
FilomataLiceum

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

16 Grudnia 2014, 11:09

  

Zapraszamy uczniów klas V i VI szkół podstawowych do udziału
w KONKURSIE JĘZYKA  ANGIELSKIEGO

SHOW THE POWER AND ENERGY OF ENGLISH!

Eliminacje - 26 stycznia 2015   
Finał - 24 lutego 2015

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:
iPad mini, roczne i półroczne kursy nauki języków obcych
w szkołach językowych z Gliwic i Zabrza, książki i wiele niespodzianek!

REGULAMIN       ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH

PLAKAT      FORMULARZ ZGŁOSZENIA


PROJEKT AZYMUT - SPOTKANIE TRZECIE

20 Grudnia 2014, 11:19

W minioną środę uczniowie LO wysłuchali trzeciego już wykładu w ramach projektu AZYMUT, realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tym razem dr Tomasz Soroka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych opowiedział o mitach i faktach na temat różnic i podobieństw pomiędzy Kanadą a USA.
Licealiści wysłuchali wykładu w dwóch grupach, jeden z nich został wygłoszony w języku angielskim.
Naszym gościem była także Pani dr Ewa Michna, która pokazała licealistom możliwości stwarzane przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Dziękujemy za inspirujące spotkanie!


SZLACHETNA PACZKA, SZLACHETNE GLIWICE!

15 Grudnia 2014, 8:00

Nie potrafię określić, czym jest ta moc. Wiem tylko, że ona istnieje.  Alexander Graham Bell
Szalony, intensywny weekend za nami - po raz kolejny siedziba FILOMATY zamieniona została na sztab Szlachetnej Paczki. Dziękujemy wszystkim, którzy chcą się podzielić i sprawić radość innym ludziom.  

Zobacz więcej zdjęć na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152608768473261.1073741987.298040408260&type=1


SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI

13 Grudnia 2014, 9:25

Jeśli zapomnę o nich , Ty , Boże na niebie, zapomnij o mnie
Adam Mickiewicz

W piątek, 12 grudnia w naszej szkole odbyło się kameralne spotkanie z Sybirakami. Podczas niego Prezes Zarządu Sybiarkow - Pan Eugeniusz Cymbor wraz ze swoim kolegą, Panem Zbigniewem Ostrowskim, przybliżyli nam historię związaną z tragicznymi wywózkami na Sybir. Panowie nie tylko umiejętnie zaciekawili nas historią, lecz również poruszyli swoimi osobistymi przeżyciami, doświadczeniami i refleksjami. Ich niesamowite, a zaraz tragiczne wspomnienia urzekły i wzruszyły słuchaczy, przez co zostaną w naszej pamięci na długo. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i chęć podzielenia się swoją wiedzą.

Relację przygotowała Dominika Buchal (kl. II LO)

 


KONKURS INFOMAT - DRUGA EDYCJA ROZSTRZYGNIĘTA!

13 Grudnia 2014, 1:46

W piątek, 12 grudnia zakończył się dwuetapowy Regionalny Konkurs Matematyczno-Informatyczny INFOMAT dla gimnazjalistów, zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące FILOMATA w Gliwicach. Po eliminacjach, spośród 60 uczestników wyłoniona została „Złota piętnastka” finalistów. Zwycięzcą konkursu został Krzysztof Oliwa, II miejsce zajął Michał Worsowicz, III miejsce przypadło Krzysztofowi Suwińskiemu.


8 Grudnia 2014, 1:02

Chcesz zrobić coś dobrego dla innych?

Masz niepowtarzalną okazję! Już w najbliższy czwartek 11 grudnia odbędzie się w naszej szkole DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW. Tym razem pomagamy zwierzakom z Przytuliska Pani Ani w Gliwicach. Każdy kto przyniesie karmę lub koce dla kotów z przytuliska będzie miał możliwość zdobycia bombki
i zawieszenia jej na filomackiej Choince Dobrych Uczynków. Dla klasy, która zdobędzie najwięcej bombek przewidziana jest nagroda niespodzianka. Ponadto, jeżeli chcesz zapełnić nasze drzewko, przyjdź do szkoły w ten czwartek lub piątek między godziną 15,00 a 18,00, ponieważ w dniach 11 i 12 grudnia organizujemy maraton pisania listów w ramach AMNESTY INTERNATIONAL.

Okazji do pomagania innym jest wiele – do dzieła!!!


STYPENDYSTA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

1 Grudnia 2014, 6:48

  

 

Absolwent LO FILOMATA 2014 Szymon Baluszek otrzymał Stypendim Ministra  Edukacji Narodowej. Serdecznie gratulujemy!


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

1 Grudnia 2014, 10:51

25 listopada obchodzony jest na całym świecie, jako Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym nasi wolontariusze zorganizowali milusińskim z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach zabawy z misiem w roli głównej. Była to także okazja do wręczenia zebranych 21 listopada pluszowych zabawek. Przyjemnie było widzieć uśmiechy na buziach przedszkolaków, tym bardziej, że to nasi uczniowie przyczynili się do tej radości oddając w ubiegły piątek swoje pluszaki.

Gorąco dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pomoc w umileniu tego dnia maluchom!

 

 


FILOMACI POPIERAJĄ SASKI

24 Listopada 2014, 2:38

Taka już jest historia Polski: budujemy i zbieramy, burzą nam i rabują, odbudowujemy i znowu zbieramy, znów nam burzą i kradną – i naszym obowiązkiem narodowym jest zawsze znowu odbudowywać i gromadzić, bo inaczej przestaniemy istnieć.

S.Lorentz

Stowarzyszenie SASKI 2018 tworzą ludzie wywodzący się z różnych środowisk. Są to prawnicy, archeolodzy, przewodnicy po Warszawie, varsavianiści. Łączy ich jedno: miłość do Warszawy.

 My zapałaliśmy miłością do Warszawy podczas naszej ostatniej, listopadowej wycieczki do stolicy.
Nasza przewodniczka pani Marta Szczeblewska, pokazała nam miasto piękne, dumne, wspaniałe, pełnie ciekawych pamiątek historycznych, tych dużych i małych.  Miasto, w którym warszawiacy chcą odbudować Pałac  Saski na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
O akcji odbudowy pałacu możecie poczytać na stronie:  saski2018.pl
My akcję popieramy, mocno trzymamy kciuki, a w 2018 roku pojedziemy do Warszawy, żeby podziwiać odbudowany już pałac.

 


PLUSZACZKI-MISIACZKI

18 Listopada 2014, 8:40

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach. Zbiórka odbędzie się 21 listopada na dużej przerwie w holu szkoły. Każda przyniesiona maskotka zostanie wymieniona na kawałek pysznego ciasta. Gorąco zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę maskotek, ponieważ jest to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom.