FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

LO FILOMATA NAJLEPSZYM LICEUM W GLIWICACH!

14 Stycznia 2016, 10:04

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące FILOMATA zajęło 119 miejsce w Polsce i 11 w województwie śląskim wśród najlepszych liceów  sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2016”.


MATURA 2016

4 Maja 2016, 11:55

4 maja - rozpoczęliśmy maturę! Od godz. 9.00 nasi abiturienci pracują z arkuszem z języka polskiego. I tak już będzie przez kilka tygodni...Trzymamy kciuki 

 


POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

4 Maja 2016, 11:52

Za nami pożegnanie klasy III LO - w piątek celebrowaliśmy ukończenie szkoły przez naszych licealistów. Zakończenie, które jest początkiem:-) Kochani, życzymy Wam spełnionych marzeń i zrealizowanych planów!

więcej zdjęć na FB


ZIEMIA W OKOWACH LODU

27 Kwietnia 2016, 11:44

 

27 kwietnia w Państwowym Instytucie Geologicznym odbył się II etap konkursu pt. ZIEMIA W OKOWACH LODU.

Był to Finał Regionalny, do konkursu przystąpiło 50 uczniów z całego województwa śląskiego oraz opolskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu geologii, geomorfologii i paleobotaniki. A jednym z zadań była odpowiedź na pytanie... co ostatecznie przyczyniło się do zagłady mamutów?

Liceum FILOMATA reprezentował uczeń klasy drugiej liceum Marcin Kleibert.


22 Kwietnia 2016, 11:15

I w tym rokiu dołączyliśmy do światowej akcji sprzatania świata Emotikon smile. Wyszliśmy ze szkoły, by wspólnie oczyścić okolicę z zanieczyszczeń. Uczestnicy przedsięwzięcia z radością zauważyli, że tym razem - i to tendenjca utrzymująca się z roku na rok - jest coraz ... czyściej, coraz mniej śmieci! A to dowód na to, że świadomość społeczeństwa związana z dbaniem o czystość - nie tylko w domu, ale i w najbliższej okolicy, jest coraz większa.

Przy okazji Dnia Ziemi w klasie pierwszej gimnazjum odbyła się lekcja terenowa dotycząca środowiska geograficznego terenu wokół FILOMATY. Celem lekcji było zebranie informacji o istniejących formach naturalnych oraz tych zmienionych przez działalność człowieka. Na tej podstawie uczniowie i uczennice stworzyli plan okolic placówki.

 


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W FILOMACIE

20 Kwietnia 2016, 11:05

20 kwietnia uczniowie klasy I LO uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości. W wybranych przez siebie miejscach porównywali własne wyobrażenia o wymarzonym zawodzie w rzeczywistością. Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenia. Dziękujemy wszystkim Firmom, które w tym dniu zaopiekowały się uczniami z FILOMATY.

wizyta uczniów FILOMATY w General Motors Manufacturing Poland

 


FILOMACI W FINALE OLIMPIADY BIBLIOLOGICZNEJ I INFORMATOLOGICZNEJ

20 Kwietnia 2016, 11:03

Gratulujemy Karolinie Jałowieckiej udziału w III etapie Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej.


DZIEŃ OTWARTY W FILOMACIE

11 Kwietnia 2016, 7:48

Za nami  Dzień otwarty w FILOMACIE. Dostarczył wielu wrażeń! Było wspólne gotowanie, wspólne śpiewanie, warsztaty kaligrafii, szybki kurs  robienia kartek ozdobnych, pokaz Odysei Umysłu, losowanie prezentów... Rodzice mogli wziąć udział w warsztatach na temat empatycznej komunikacji z dziećmi, każdy, kto chciał - mógł zapozować do zdjęcia  w Galerii Uśmiechu :--) Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy przybyli, znaleźli coś dla siebie, a przede wszystkim - poznali bliżej naszą szkołę. 
Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
I jeszcze Galeria Uśmiechu.

 


INTERAKTYWNA LEKCJA HISTORII

8 Kwietnia 2016, 7:14

W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą  chrztu państwa polskiego - FILOMACCY gimnazjaliści i licealiści mieli szansę  (wspólnie z uczniami z całego kraju) wziąć udział w interaktywnej lekcji historii transmitowanej prosto z Poznania. Tematyka zajęć dotyczyła badań archeologicznych grodu poznańskiego . Mogliśmy nie tylko posłuchać interesujących rozważań na temat początków grodu i państwa polskiego ale również zobaczyć w jaki sposób budowano fortyfikacje, domostwa czy też jak uzbrojona była drużyna Mieszka I. To była naprawdę interesująca żywa lekcja historii.


FINAŁ ODYSEI 2016

7 Kwietnia 2016, 9:32

Za nami Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu i wieeelkieee emocje! Jedna z naszych drużyn pojedzie w maju do USA na finały światowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom - jesteśmy dumni z Waszej kreatywności, wytrwałości, podejmowania wyzwań i działań zespołowych.
Jak było w Gdyni? Oto relacja Zosi i zdjęcia - sami zobaczcie :-))
"Nie mam słów, bo takie nie istnieją, żeby opisać odysejowe wyjazdy. Są to tylko trzy dni, ale za to pełne wrażeń i przeżyć, których nie można zapomnieć do końca życia. Odysejowa drużyna zamienia się na ten czas w prawdziwą, małą rodzinę, która wspólnie pracuje nad kreatywnym rozwiązaniem problemu i dba o dobrą zabawę.
W Odysei najważniejsza jest atmosfera, a ta w Gdyni była niesamowita! Przez cały czas coś się działo, przeżywaliśmy wzloty i upadki, naprawialiśmy zepsute rekwizyty, szukaliśmy materiałów na nowe, których zapomnieliśmy zabrać z Gliwic, robiliśmy próby lub po prostu wygłupialiśmy się. Znalazł się również czas na relaks, który każda drużyna wykorzystała inaczej – jedni napawali się widokiem morza i słonecznej plaży, inni zwiedzili Oceanarium lub spacerowali po Gdyni i Sopocie. Odyseja – jak co roku – dostarczyła nam wielu niezapomnianych, cudownych wrażeń! Już czekamy na kolejną edycję za rok!"

Zosia