FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

LO FILOMATA NAJLEPSZYM LICEUM W GLIWICACH!

14 Stycznia 2016, 10:04

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące FILOMATA zajęło 119 miejsce w Polsce i 11 w województwie śląskim wśród najlepszych liceów  sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2016”.


STUDNIÓWKA 2016

6 Lutego 2016, 8:46

Jedyny w swoim rodzaju studniówkowy  bal za nami! Jak było? Uroczyście i magicznie. Zaczynamy wielkie odliczanie - od dzisiaj do "godziny zero" pozostało 89 dni...


DZIEŃ MATURZYSTY

6 Lutego 2016, 8:33

Tradycją naszej szkoły  jest, iż w dniu w którym odbywa się studniówka maturzyści przejmują władzę w szkole, pokazując swoją kreatywność i poczucie humoru. Nieodzownym atrybutem klasy III LO są nietuzinkowe przebrania. W tym roku  zachwyciły nas szczególnie stroje wychowawców.


KONCERT ODYSEJOWY

6 Lutego 2016, 8:17

We wtorek 2 lutego odbył się niezwykły koncert. Niezwykły, bo była to wspólna inicjatywa Filomackiej społeczności - uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Na scenie mogliśmy zobaczyć rock'n'roll w wykonaniu naszych przedszkolaków, zespół muzyki dawnej ze szkoły podstawowej, czy grupę instrumetnalo-wokalną z gimnazjum. Ale to nie koniec - odbył się też kiermasz i aukcje prac uczniowskich. Nie zabrakło podziekowania darczyńcom za zaangażowanie. A to wszystko zadziało się, by wesprzeć drużyny Odysei Umysłu. Dziękujemy organizatorom za tak piękny wieczór!

   

 


KARNAWAŁOWE ZWYCZAJE W BELGII

6 Lutego 2016, 7:26

Zgodnie z zapowiedzią po raz kolejny w środę 3 lutego  gościliśmy w naszej szkole, w ramach Projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku, lektorkę z Belgii, Odile Bayot.  Przeprowadzone zajęcia miały formę gier językowych: uczniowie uczestniczyli w grze „Alibi” , zgadywankach o znanych postaciach oraz obejrzeli prezentację poświęconą karnawałowym zwyczajom w Belgii.

Na kolejne spotkanie zapraszamy  4 kwietnia. Tym razem, obok gier językowych, będą kulinarne popisy  -  wspólne „gofrowanie” .

A bientôt!


SUKCES KAROLINY!

3 Lutego 2016, 1:05

Z radością informujemy, że uczennica klasy ILO, Karolina Jałowiecka, pomyślnie pokonała II etap Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej i zakwalifikowała się do finału, który będzie mieć miejsce 15 kwietnia 2016r. w Łodzi. Naszą szkołę podczas konkursowych zmagań reprezentowała również Kinga Maciążek. Pracownicy Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego podkreślają, iż z trudem udało im się wyłonić nazwiska 24 finalistów, gdyż uczniowie udowodnili, że nieobce są im wyzwania bibliologii i informatologii. Organizatorzy zwrócili też uwagę na duże zaangażowanie i wiedzę uczestników, którzy musieli zapoznać się z dodatkową literaturą, by rozwiązać test poświęcony wiedzy o książce i bibliotece oraz napisać rozprawkę, w której rozważali problem równego dostępu do informacji. Trzymamy kciuki za sukces Karoliny w finałowym starciu!

 


UWAGA KONKURS

23 Stycznia 2016, 9:43

FRANC – T- SHIRT

Ogólnopolski konkurs na logo koszulki promującej naukę języka francuskiego

 

Cel konkursu: popularyzacja języka francuskiego oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży

Adresaci konkursu: dzieci i młodzież (klasy V/VI SP, Gimnazjum i Liceum/Technikum)

Organizator Konkursu: Zespół Szkół FILOMATA w Gliwicach

zapoznaj się z regulaminem konkursu, pobierz kartę zgłoszenia


II ETAP OLIMPIADY BIBLIOLOGICZNO – INFORMATOLOGICZNEJ ZA NAMI!

16 Stycznia 2016, 6:04

15 stycznia 2016r. dwie uczennice naszego liceum: Karolina Jałowiecka i Kinga Maciążek wzięły udział w II etapie Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej w Krakowie, której organizatorami są pracownicy Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. W sumie w okręgowych etapach olimpiady, które odbyły się również w Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie, uczestniczyło 120 uczniów. Wszyscy musieli się zmierzyć z wyjątkowo trudnym testem poświęconym wiedzy o książce i bibliotece oraz napisać rozprawkę, w której rozważali problem równego dostępu do informacji. Po konkursie uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu o wzrastającej roli brokerów informacji i związanych z zarządzaniem informacjami kierunkach kształcenia na wyższych uczelniach. Goszcząc w starym, liczącym ponad 130 lat budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, mogliśmy też zapoznać się z jego niezwykłą, neorenesansową architekturą.

Na wyniki II etapu olimpiady musimy niestety poczekać do końca stycznia. Uczestnicy III etapu wezmą udział w finałowym starciu 15 kwietnia w Łodzi.

Katarzyna Jureczko


SPOTKANIE WIGILIJNE

23 Grudnia 2015, 9:26

Za nami tradycyjne doroczne spotkanie wigilijne. Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział - Absolwentom FILOMATY, Nauczycielom, Uczniom i Pracownikom administracji.  Było wspólne śpiewanie, życzenia, degustowanie potraw. Spotkanie uświetnili swoim występem Absolwenci - Zosia Filipowicz i Damian Borawski oraz grupa muzyczna pod opieką Pani Grażyny Dzwonowskiej.
Była tez specjalna niespodzianka od braci Golców.
A teraz życzymy wszystkim  cudownego świętowania w gronie najbliższych i czekamy na Was w nowym roku.

Więcej zdjęć na naszym facebooku


SZLACHETNA PACZKA - DZIEJE SIĘ DOBRO!

13 Grudnia 2015, 12:17

Na trzy dni siedziba Gimnazjum i LO FILOMATA przekształciła się sztab SZLACHETNEJ PACZKI. Jesteśmy szczęśliwi, iż mogliśmy wesprzeć tę wyjątkową akcję. Zapraszamy na realcję prawie na bieżąco na stronie FB SZLACHETNEJ PACZKI  oraz na naszym facebooku.