FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

PROFESOR PHILIP ZIMBARDO O FILOMACIE

18 Maja 2017, 8:27

18 maja – dokładnie dwa lata temu czekaliśmy na absolutnie niezwykłego gościa. Naszą szkołę odwiedził światowej sławy psycholog spoleczny– Profesor Philip Zimbardo.  Od tego czasu mamy stały kontakt z Panem Profesorem, a przede wszystkim realizujemy Program Bohaterskiej Wyobraźni, Jego autorstwa. Dzielimy się tutaj słowami, które ostatnio przesłał do nas Pana Profesor:

From: Philip Zimbardo
Sent: Tuesday, May 9, 2017 6:12 PM
Greetings to my dear friends, colleagues, teachers and students at the amazingly wonderful Filomata private school in Poland-- from Philip Zimbardo coming to you from San Francisco, California USA, and hopefully to return to visit your school in the near future.

Your school is unique in the world with regards to implementing my Heroic Imagination Project ideas and educational materials.
In most schools in every other country are lessons are mostly utilized by high school students only, and in some cases by college students-- but never in middle school or even by primary school students.

But what is exciting for me is that you have gone beyond the materials that I have created and provided in order to create innovative and fascinating new materials, interesting stories, challenging exercises, hero music, and much more.

I am pleased to be part of the FILOMATA family!!

A jak było dwa lata temu? – popatrzcie na zdjęcia, powspominajcie razem z nami

 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA

17 Maja 2017, 6:19

W dniach 8 – 15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek i Bibliotekarza. Z tej okazji wszyscy odwiedzający bibliotekę szkolną mogli troszkę „osłodzić sobie” dzień, ponieważ czekały na nich cukierki i pierniczki. Klasa II G1 uczestniczyła również w lekcji bibliotecznej, podczas której uczniowie mogli poznać ciekawostki dotyczące historii książki, a także naszej biblioteki. Dowiedzieli się m. in. co to jest katalog i ekslibris oraz jak wygląda ekslibris Filoteki. Najwięcej zdziwienia wywołała ilość książek, znajdujących się w posiadaniu biblioteki (ok. 11000) i informacja, że kiedyś pomieszczenie biblioteki znajdowało się zupełnie gdzie indziej. A czy Wy wiecie, gdzie?


ODKRYJ NIEODKRYTE I POCZUJ SIĘ JAK ARTYSTA

9 Maja 2017, 6:15

9 maja w FILOMACIE pod hasłem "Odkryj nieodkryte i poczuj się jak artysta" odbył się mały dzień otwarty, podczas którego mieliśmy okazję gościć grupę uczniów zainteresowanych naszą szkołą. Wspólnie z filomackimi gimnazjalistami i nauczycielami wzięli udział w zaproponowanych działaniach. Były wśród nich warsztaty poetycko – językowe „Pobaw się jak Szymborska”, podczas których uczniowie mogli, wzorem noblistki, wykonać wyklejanki w języku polskim, niemieckim i francuskim. Wszyscy świetnie się bawili, próbując swoich sił w muzyce i biorąc udział w warsztatach „Orkiestra w walizce – czyli aranżacje muzyczne na małe instrumenty”. Można też się było przekonać, jak ważna jest słowna komunikacja, uczestnicząc w integracyjnej grze karcianej. Amatorzy fotografii mieli okazję poćwiczyć robienie zdjęć typu sleeveface, które wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Kto nie był, niech żałuje!


WIZYTA W BRYTYJSKIEJ I AMERYKAŃSKIEJ BIBLIOTECE

5 Maja 2017, 6:11

Niedawno uczniowie klasy 2 LO, pod opieką Pani Iwony Strumińskiej oraz Pani Dominiki Machury, odwiedzili dwie biblioteki - brytyjską oraz amerykańską. Podczas wizyty w pierwszej z nich drugoklasiści poznali historię jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej - Williama Szekspira, oraz mieli okazję zobaczyć   komedię jego autorstwa pod tytułem „Jak wam się podoba". I to w oryginalnej wersji językowej!:-) Na koniec spotkania uczniowie spróbowali swoich sił i odegrali własną wersję sztuki. Następnie uczestnicy wycieczki, już w bibliotece amerykańskiej, dowiedzieli się wielu  przydatnych informacji dotyczących podróżowania do Stanów Zjednoczonych. Pracownicy biblioteki przybliżyli słuchaczom tematy związane z zagadnieniami wizowymi, nauką i pracą w USA, a także turystyką, kulturą i stylem życia mieszkańców tego kraju.


UROCZYSTOŚĆ UKŃCZENIA SZKOŁY PRZEZ LICEALISTÓW FILOMATY

1 Maja 2017, 5:14

W ostatni piątek kwietnia uczniowie klasy III LO oficjalnie ukończyli szkołę. Za nami bardzo uroczyste popołudnie – były wspomnienia, podziękowania, dużo śmiechu i uśmiechu i świadomość, że oto nasza klasa maturalna coś zamyka i coś zaczyna. Były życzenia – z serca płynące na dalszą drogę, mądre wybory i szczęśliwe, spełnione życie.  Tradycyjnie już Prezydent Rzeczpospolitej Absolwenckiej rocznika 2016 – Emilia Ulkowska – przekazała władzę następczyni, czyli Katarzynie Bek, która została Prezydentem rocznika 2017.  

Dziękujemy Wam, drodzy maturzyści za trzy wspólne lata. I trzymamy kciuki za następne – niech Wam przyniosą spełnienie marzeń!

Zobacz więcej zdjęć na naszym szkolnym Facebooku


WARSZTATY PUBLICZNYCH WYSTĄPIEŃ

1 Maja 2017, 5:06

Czasem zajęcia prowadzą dla nas goście. Tym razem w kl. I LO warsztaty z publicznego przemawiania poprowadziła Pani Barbara Żukowska. Mieliśmy okazję sprowadzić, co się dzieje, kiedy popełniamy błędy i jak radzimy sobie z improwizacją. I wiemy na pewno, że żeby coś zmienić - trzeba coś zmienić
:--) Serdecznie dziękujemy! 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

28 Kwietnia 2017, 1:48

Uczniowie klasy I LO uczestniczyli w kolejnym Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W tym roku mieli okazję przyjrzeć się bliżej pracy w OBRUM Sp. z o.o. (zobacz relację), TAURON Polska Energia S.A., EXTE Sp. z o.o., Centrum Fizjoterapii „Fizjofit” Sp. z o. o., Instytucie Metalurgii Żelaza, JM Display, Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, General Motors Manufacturing Poland, Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeniowym ERGO HESTIA S.A., Medicalis Indywidualnej Praktyce Lekarskiej, QNT Systemy Informatyczne Sp. z o.o., Ntec Sp. z o.o., Przychodnia Weterynaryjnej  Stanisława Marszałka, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kancelarii Radców Prawnych Krzysztof Psota, Śląskim Centrum Logistyki S.A., Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów. Wszystkim Firmom dziękujemy za pomoc w organizacji tego dnia.


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI 2017

24 Kwietnia 2017, 9:25

23 kwietnia obchodzimy, jak co roku, Światowy Dzień Książki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co na temat książek powiedzieli Wisława Szymborska, Astrid Lindgren, Carlos Ruiz Zafón czy Maciej Stuhr, pooglądajcie gazetkę przed biblioteką. Znajdziecie tam również żarty na temat książek i czytania. Warto przy tej okazji zajrzeć też do biblioteki, gdzie w dniach 24 – 28 kwietnia będziecie mogli zapoznać się z różnymi ciekawostkami na temat książki i jej historii, a także wziąć udział w konkursie cytatów i konkursach znajomości wybranych książek (Ursuli Le Guin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, J. R. R. Tolkiena „Hobbit”, Idy Fink „Wiosna 1941”). Ponadto, oddając w tym tygodniu długo przetrzymywane książki, dostaniecie coś słodkiego. Zapraszamy!


OGÓLNOPOLSKI SUKCES MARTYNY

23 Kwietnia 2017, 2:47

Z radością informujemy o toruńskich dokonaniach naszej licealistki - MARTYNY MACHURY, która 22 2017. kwietnia  startowała w finale 4. Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych DOMEYKIADA 2017. Martyna przedstawiła prezentację "Argentyńczycy wczoraj i dziś" i zdobyła III miejsce w Polsce.
Opiekunem naukowym Martyny jest Pan Dariusz Karolczyk, który z pasją wprowadza uczniów FILOMATY w tajniki wiedzy geograficzno-przyrodniczej.
Organizatorem konkursu jest Fundacja PROYECTO DOMEYKO POLSKA. Tegoroczna, czwarta edycja konkursu odbyła się pod patronatem Ambasady Argentyny.


WYCIECZKA DO INSTYTUTU FIZYKI JĄDROWEJ W KRAKOWIE

22 Kwietnia 2017, 9:28

Niedawno uczniowie naszej szkoły - pod opieką pani Sabiny Wesoły, pana Dariusza Karolczyka i pana Huberta Janowskiego - wybrali się do Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, gdzie mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Obejrzeli film o budowie DNA i jego możliwych uszkodzeniach, udali się do Laboratorium Chromatograficznych Analiz Śladowych, by obejrzeć urządzenia wykorzystywane do pomiarów, a także porozmawiać na temat zagrożeń związanych z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. W programie wycieczki znalazły się także zajęcia związane z promieniotwórczością: uczniowie dowiedzieli się, czym jest czas połowicznego rozpadu oraz w jaki sposób można wykorzystać promieniowanie w medycynie, co zobaczyli na filmie o protonoterapii. Na krakowskiej starówce mieli także możliwość zajrzenia na wielkanocny jarmark zorganizowany na rynku.