• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
FilomataLiceum

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NORDALIADZIE 2014

17 Października 2014, 12:10

    

            W dniu 24 października 2014 roku o godzinie 9.00 odbędzie się II edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Nordyckich pod nazwą „Nordaliada”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku szkolnym patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice). Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół FILOMATA w Gliwicach, a koordynatorem mgr Dariusz Karolczyk – nauczyciel geografii.

Celem tego konkursu jest rozbudzenie zainteresowań geografią krajów nordyckich wśród uczniów, rozwijanie u młodzieży umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią oraz promowanie ich sukcesów i rozbudzanie ciekawości poznawczej czy też twórczego działania.

Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów  i nauczycieli przygotowujących ich do zmagań konkursowych. W finale wystąpili najlepsi uczniowie z Gliwic, Katowic, Bytomia. Jak w każdym konkursie na finalistów czekały cenne nagrody. Tak też będzie w tegorocznej edycji konkursu, na uczestników już czekają bardzo cenne nagrody.

Podczas  gdy uczestnicy NORDALIADY będą się zmagać z zadaniami konkursowymi, ich opiekunowie, zaproszeni goście oraz gospodarze będą mogli uczestniczyć w pikniku skandynawskim, ukoronowaniem, którego będzie prócz wręczenia nagród laureatom, wykład pana doktora Jacka Kurka z Uniwersytetu Śląskiego PRZYJAŹŃ W KRAINIE WIECZNEGO LODU. ŚWIAT WARTOŚCI ROALDA AMUNDSENA / SPOTKANIE Z DR. JACKIEM KURKIEM (godz. 11.00)

Serdecznie zapraszamy.


KRAJOWY FUNDUSZ NA RZECZ DZIECI

16 Października 2014, 11:53

 

Miło nam zawiadomić, iż Marcin Kleibert został przyjęty do grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2014/2015. Serdecznie gratulujemy!


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH!

3 Października 2014, 7:44

Z tej okazji zapraszam do udziału w dwóch konkursach:
KONKURS PLASTYCZNY: wykonanie plakatu pt. „Biblioteka – fajne miejsce dla człowieka!” Technika dowolna, minimalny format – A4

KONKURS LITERACKI:  – napisanie pracy zachęcającej do czytania książek, której mottem będą słowa:„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie!”

Wszystkie prace należy składać do końca października w bibliotece szkolnej.


 


NIEZWYKŁA PODRÓŻ W CZASIE - WYCIECZKA DO KRASIEJOWA

3 Października 2014, 6:41

Lubimy naukowe wyprawy! W miniony poniedziałek licealiści wzięli udział w wycieczce do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. To magiczne miejsce pozwala w cyfrowy sposób poznać naszych przodków i nasze pradzieje. Wizyta w tym muzeum  jest wydarzeniem niezwykłym - człowiek wplątuje się w zawiłe losy świata i staje się podróżnikiem w czasie. Startujemy 66 milionów lat temu, kiedy zakończyła się era olbrzymich dinozaurów. Zachęcamy i polecamy! Poniżej znajdziesz relację Martyny Parlak z tego wyjazdu.


MAMY JUŻ 18 LAT!

30 Września 2014, 3:07

26 września obchodziliśmy osiemnaste urodziny naszego liceum. Rano odbyło się spotkanie dla wszystkich uczniów przy urodzinowym torcie. W samo południe przeszliśmy do części oficjalnej - byli znamienici goście, poczęstunek i program artystyczny. O 17.00 w MROWISKU odbył się fantastyczny koncert PRZYJACIELE FILOMATY.  Koncert zaszczycili swoim śpiewaniem wspaniali Goście. Ze Szkocji przybyła do nas Karo Glazer (Absolwentka FILOMATY, rewelacyjna wokalistka i kompozytorka), zaśpiewał też Akademicki Zespół Muzyczny pod batutą Pani Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, zagrał Kwartet Altra Volta. Ponadto usłyszeliśmy Annę Pieszkę, Juliannę Myślińską, Damiana Borawskiego oraz naszych obecnych uczniów: Klaudię Boksę, Julię Oskrobę, Karolinę Cibis, Paulinę Lisiewicz i Mateusza Bugajaka. A całość, w mistrzowskim stylu, poprowadzili nasi Absolwenci - rocznik 2008: Anna Pieszka i Przemysław Pałka.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami - za ciepłe słowa, za życzenia, za kwiaty, za Wasz czas, którym zostaliśmy obdarzeni. Za niezwykły, magiczny koncert popołudniowy, za to, że w nas wierzycie, wspieracie, dodajecie siły... Obiecujemy, parafrazując fraszkę Jana Sztaudyngera: chociaż drogo za skrzydła się płaci, wciąż jesteśmy i będziemy skrzydlaci!

                                  Zobacz zdjęcia z uroczystości


KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU

24 Września 2014, 1:39

Właśnie zakończyła się kolejna edycja międzynarodowego projektu, którego naczelną ideą jest przełamywanie barier między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec. W dniach 14 – 22. września grupa 14 licealistów z FILOMATY wyjechała do naszych zachodnich sąsiadów, by wspólnie z rówieśnikami z  Gymnasium Heepen w Bielefeldzie realizować II część projektu polsko – niemieckiego pt. Tu się wszystko skończyło”. Tym razem nasze działania związane były z końcem II wojny światowej oraz skutkami, jakie za sobą pociągnęła.

Zobacz więcej zdjęć na naszym  Facebooku

             


ŚNIADANIE MISTRZÓW

20 Września 2014, 5:04

Absolwent naszego Liceum, SZYMON BALUSZEK, 17 września wziął udział w Śniadaniu Mistrzów - uroczystym spotkaniu Wojewody Śląskiego, Kuratora Oświaty i Rektora Uniwersytetu Śląskiego z najzdolniejszą młodzieżą naszego województwa - laureatami Olimpiad Przedmiotowych w roku szkolnym 2013/2014. Spotkanie odbyło się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Szymon otrzymał tytuł Młodzieżowego Wojewody Śląskiego i wygłosił krótkie przemówienie, które zapadło w pamięć słuchaczy. Przywitał obecnych takimi słowamI:

Chciałbym rozpocząć od cytatu z Richarda Feynmana, który powiedział kiedyś, że fizyka jest jak seks, pewnie, że daje pewne wymierne rezultaty, ale nie po to ją uprawiamy.

zobacz zdjęcia na naszm Facebooku


NORDALIADA 2014

20 Września 2014, 5:04

NORDALIADA

REGIONALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NORDYCKICH
organizowany w ramach  FESTIWALU „NORDALIA 2014”
przez LICEUM FILOMATA w GLIWICACH
pod patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego

II edycja

1. Cel konkursu

 • rozbudzenie zainteresowań geografią krajów nordyckich wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
 • rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości i umiejętności podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią,
 • wyłonienie utalentowanych uczniów, promowanie ich sukcesów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i ich twórczego działania.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

20 Września 2014, 5:02

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny - jak widać, w dobrych humorach i z dobrym nastawieniem. Życzymy wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom pięknego, dobrego roku, który da nam wiele powodów do uśmiechu!


Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele FILOMATY!

I znowu trudno nam uwierzyć, że cudny czas odpoczynku minął tak błyskawicznie i oto zaczął się kolejny wrzesień. Czekamy na Was, gotowi do nowych działań, nowych znaków zapytania i szukania odpowiedzi. Mamy nadzieję, że  Wy też jesteście otwarci na nowe wyzwania tego roku.
Pamiętamy, że przeciwieństwem sukcesu jest przeciętność. Chcemy się wyróżniać w najlepszym kierunku, poprzez pasję, rozwijanie osobowości i szacunek dla każdego człowieka.
JESTEŚMY SZKOŁĄ MOŻLIWOŚCI
Warto to wykorzystać! Zatem zapraszamy do współpracy, do kolejnych wspólnych kroków.
Wszystkim naszym Uczniom, ich Rodzicom oraz Pracownikom i Przyjaciołom FILOMATY życzymy dobrego roku szkolnego!

Nie wymagać od innych za wiele,
Nie podejrzewać od razu o złe intencje,
Nie brać siebie tak bardzo na serio,
Umieć czasem z siebie żartować...
Ks. Jan Twardowski