FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

DZIEŃ NAUCZYCIELA....I NIE TYLKO

13 Października 2016, 1:30

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie. Dlaczego? Mieliśmy aż dwie okazje do wspólnego świętowania!

Pierwsza z nich to Dzień Edukacji Narodowej. W związku z tym trzecia klasa gimnazjum przygotowała pracownikom szkoły własnoręcznie upieczone ciastka i wierszowane życzenia. Nie zabrakło też akcentu humorystycznego - memów z naszymi nauczycielami w roli głównej

Ale na tym nie koniec! Przecież nasza szkoła skończyła w tym roku 20 lat! A skoro to urodziny, to musiał być i tort

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia galerii.


EMPATIA W EDUKACJI - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FILOMATY

12 Października 2016, 3:45

NAJWAŻNIEJSZE SĄ RELACJE!

11 października 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja "EMPATIA W EDUKACJI - jak może zmienić polską szkołę?" zorganizowana przez Towarzystwo Oświatowe  FILOMATA. Szkoła uczciła w ten sposób dwudziestolecie swojego istnienia. Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Konferencja zgromadziła 238 gości z różnych stron Polski, min. z Warszawy, Krakowa, Jaworzna, Sosnowca, Katowic i oczywiście - z Gliwic. Byłą doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniem i wymiany poglądów.

Spotkanie rozpoczęło się od występu muzycznego – dzięki  uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum FILOMATA wszyscy uczestnicy  otrzymali śpiewającą zachętę wraz z piosenką "Zrób ten krok"… Zespół został przygotowany przez Panią Grażynę Dzwonowską, a piosenka jest jej autorskim dziełem. Następnie Zuzia Czernik, przedstawicielka liceum, w krótkim przemówieniu brawurowo pokazała, że bez „próby przymierzenia cudzych butów” - nie jesteśmy w stanie się porozumieć.

Głos zabrał także Pan Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, który o potrzebie emaptii w naszych szkołach opowiedział z perspektywy bycia rodzicem dwójki dzieci.

Na początku konferencji dotarł też do nas niezwykły Gość! Prosto z Warszawy, w towarzystwie Pauliny Orbitowskiej-Fernandez, dyrektora Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej MENTIS,  przyjechała do naszych dzieci ze szkoły podstawowej … Żyrafa. Z wielką walizką, pełną empatycznych pomysłów! Na pewno dodamy swoje i wyślemy Żyrafę w dalszą podróż, do następnej szkoły - zapewnili nasi najmłodsi uczniowie.

Konferencja przebiegła zgodnie z planem. Pierwszy wykład wprowadzający w problematykę kształtowania empatycznego mózgu człowieka wygłosił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego, a dzięki kilku przykładom przekonaliśmy się o potędze neuronów lustrzanych.  Elżbieta Więcław, dyrektor FILOMATY,  przedstawiła możliwości budowania relacji w szkole w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Część konferencyjna zakończyła się wystąpieniem Franka Gaschlera, niemieckiego trenera Porozumienia bez Przemocy, który opowiedział o programie SEN ŻYRAFY,  realizowanym w naszym  przedszkolu i szkole podstawowej. Po południu w siedzibie FILOMATY można było wziąć udział w jednym z sześciu warsztatów. Wszystkie dotyczyły empatii i tego, jak obdarzać nią świat - zaczynając od siebie, aby dotrzeć do uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Ten dzień po raz kolejny uświadomił nam, że siłą edukacji są relacje, a można je zbudować dzięki empatii!

Jesteśmy szczęśliwi, że w taki sposób świętowaliśmy dwudzieste urodziny FILOMATY. To była wspaniała okazja do zrobienia kolejnego kroku w spełnianiu naszego marzenia, jakim jest tworzenie szkoły przyjaznej ludziom, z takim punktem widzenia, "z którego dobrze widać każdego człowieka".

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, partnerom konferencji, nauczycielom i uczniom FILOMATY, którzy czuwali nad organizacją całości.

Zdjęcia na konferencji wykonali: Marta Jaksik, Michał Ludynia, Izabela Gielnik

zobacz galerię zdjęć

zobacz opinie uczestników o konferencji

       

 


JAK TO Z "PANEM TADEUSZEM" W FILOMACIE BYŁO... czyli podążanie za marzeniami

23 Września 2016, 1:58

Rok temu wymarzyliśmy sobie wizytę Profesora Jerzego Bralczyka w naszej szkole. Wiedzieliśmy, że Pan Profesor kolekcjonuje wydania "Pana Tadeusza", że ma już bardzo pokaźny zbiór - ok. 300 egzemplarzy! Chcieliśmy obdarować Go takim wydaniem, którego jeszcze nie posiada. Najlepszym sposobem byłoby... ???
Tak właśnie zrodził się ten pomysł! Przepiszemy "Pana Tadeusza" i będzie to wydanie JEDYNE NA CAŁYM ŚWIECIE! Realizacja pomysłu zajęła nam rok. Zaangażowani byli przede wszystkim uczniowie, ale także ich rodzice i nauczyciele. Nad całością czuwała Pani Beata Brząkalik-Gburek, która najpierw udzieliła nam lekcji kaligrafii, a potem podzieliła całe zadanie na "mniejsze kawałki".
Cały rok pracy - wytrwałej i żmudnej, wymagającej cierpliwości, skupienia i działania w zespole. Bywało, że w ostatniej linijce ktoś zrobił błąd i całą stronę trzeba było przepisywać od nowa...
Wszystkie kartki, zebrane w papierowej teczce jeszcze nie robiły wrażenia. Kiedy jednak nasze wspólne dzieło przyjechało z introligatorni, oprawione w czerwoną skórę, z wytłoczonym tytułem - efekt był piorunujący!
Zobaczyliśmy to także w oczach Pana Profesora, który przycisnął księgę do serca, nie chcąc jej już oddać nawet na moment ;-) Poczuliśmy, jak bardzo docenił naszą pracę. Sporządziliśmy pamiątkową kopię, w której Pan Profesor napisał takie słowa: Z ogromnym wzruszeniem dziękuję za to dzieło (i myślę, że Mickiewicz też by się cieszył).
I my dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak wyjątkowej edycji. Dziękujemy za każdą literę, linijkę, stronę. Razem tworzyliśmy coś absolutnie wyjątkowego, by na koniec zobaczyć, jak wszystkie kartki, złożone w piękną oprawę stworzyły CAŁOŚĆ. Warto było się starać.


Elżbieta Więcław i Iwona Guzicka

 

zobacz zdjęcia na facebooku


SPOTKANIE Z PANEM PROFESOREM JERZYM BRALCZYKIEM

19 Września 2016, 5:40

  

19 września w FILOMACIE odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościliśmy pana profesora Jerzego Bralczyka, językoznawcę, którego nikomu przedstawiać nie trzeba! Czas z nim spędzony zamienił się w prawdziwą ucztę duchową, a dobry smak przewijał się w dialogu niejednokrotnie, przekonaliśmy się, jak „smaczne” są anegdoty i zmysłowe metafory. Mowa była o tym, jak słowa wpływają na wzajemne relacje, jak wiele zależy od szczerości, naturalności, jaką rolę spełnia tolerancja i powściągliwość w czasach, gdy modna jest hiperbolizacja. Z charakterystyczną dla siebie finezją i sporą dawką humoru profesor Bralczyk odpowiadał na pytania uczniów, przytaczał dykteryjki, przykłady łatwe do zrozumienia i zapamiętania. Zaśmiewaliśmy się odkrywając uroki wieloznaczności wyrazów, w tym „postawionych” pytań, które „padają”. Pan profesor proponował zmianę „lajków” na swojsko brzmiące „lubiki” lub „podobki”. Mówił o swoich ulubionych lekturach i kolekcji różnych wydań „Pana Tadeusza”. Wiedząc o tym hobby, społeczność szkolna (uczniowie, nauczyciele, rodzice) w ciągu ubiegłego roku szkolnego przygotowywała prezent dla profesora - ręcznie przepisany egzemplarz dzieła Mickiewicza, a moment wręczenia był bardzo wzruszający!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku szkoły

 

 

 

 

 


EGZAMIN TOEFL JUNIOR W FILOMACIE

14 Września 2016, 8:56

             W środę uczniowie FILOMATY przystąpili do egzaminu TOEFL Junior, który ocenia znajomość ogólną języka angielskiego w trzech podstawowych obszarach językowych: umiejętności rozumienia ze  słuchu w warunkach życia codziennego i szkolnego, znajomości gramatyki i słownictwa oraz  umiejętności czytania ze zrozumieniem. Egzamin obył się we współpracy ze szkołą języka angielskiego OXFORD, która jest centrum egzaminacyjnym ETS Global - międzynarodowej niezależnej organizacji Educational Testing Services światowego lidera w dziedzinie badań egzaminacyjnych i tworzenia narzędzi oceny kompetencji językowych.


EDUKACJA I RELACJE

14 Września 2016, 8:46

Czym jest tutoring?

Tutoring jest metodą edukacji spersonalizowanej, realizowany jest w cyklu spotkań rozwijających potencjał ucznia.

            Mamy pewność, że każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, z którym może rozmawiać. Nie byle kogo; to musi być ktoś, kto ma dla nas czas, słucha uważnie. Ktoś, kto potrafi wesprzeć, ale równocześnie inspiruje do działania. Potrzebujemy wzajemnego zaufania, szacunku, tęsknimy do świata, w którym słowa: dobro, piękno, prawda - to nie tylko wyrazy…

            Dlatego proponujemy Ci indywidualne spotkania z tutorem – nauczycielem, który pomoże Ci odkryć, co w rozwoju osobistym, naukowym czy artystycznym jest dla Ciebie naprawdę ważne. Masz już „pomysł na siebie”? A może jeszcze nie wiesz, co jest Twoją najmocniejszą stroną?  Zastanawiasz się, jak wyznaczać sobie cele i nie zniechęcić się w połowie drogi? 

            Tutoring jest od dawna praktykowany w uczelniach takich jak np. Oxford, Cambridge i przynosi rewelacyjne rezultaty, gdyż opiera się na sztuce rozmowy, a przecież człowiek rozwija się w dialogu. Chcesz dowiedzieć się więcej?

            Nasi certyfikowani tutorzy – Iwona Guzicka i Magda Piotrowska czekają na Ciebie :)


13 SESJA EUROPEJSKIEGO PARLAMENTU MŁODZIEŻY

6 Września 2016, 9:03

W dniach 02-05.09.2016 roku Ewa Dolińska, Zofia Sznajder, Bartek Łabuś oraz Mateusz Komsta - jako delegacja z naszej szkoły, pod opieką pani Izabeli Ballon - uczestniczyli w 13 Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland w Krakowie. Jedną z głównych organizatorek sesji była nasza absolwentka, Marta Sznajder.
Zofia Sznajder i Mateusz Komsta zostali wybrani przez niezależne międzynarodowe jury do udziału w Międzynarodowej Sesji w Szwajcarii (w miejscowości Laax).
To były męczące cztery dni, w czasie których uczestnicy debatowali nad tematami poruszanymi także w prawdziwym Parlamencie Europejskim.
Całość obrad prowadzona była w języku angielskim. Wszyscy wrócili zachwyceni, czując, że dzięki takim inicjatywom ich głos ma znaczenie. Stwierdzili, że daje im to wiarę w to, że warto wykazywać się odwagę i próbować, ponieważ dzięki temu można coś zmienić w otaczającej nas rzeczywistości.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 Września 2016, 9:59

Połączenie sił to początek.

Pozostanie razem to postęp.

Wspólna praca to sukces.

Henry Ford

 W czwartek oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pierwsze wspólne spotkanie rozpoczął  wykład inauguracyjny Pani Grażyny Dzwonowskiej na temat związków muzyki i pracy naszych mózgów.

  Życzymy wszystkim, aby to był dobry czas - wspólnych dzialań, spełnionych marzeń, uśmiechu i wzajemnej życzliwości. Także wtedy, kiedy jest trudno. Przed nami nowe możliwości - chcemy je wykorzystać. Dobrego roku!

Zdjęcia z uroczystości


WYNIKI MATURY 2016

14 Lipca 2016, 11:56

 

 

 

 

Oto wyniki egzaminu maturalnego uzyskane przez ROCZNIK 2016

serdecznie gratulujemy wszystkim Absolwentom!