• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Dziewięćdziesiąt procent naszych zmartwień dotyczy spraw,
  które nigdy się nie zdarzą.

  Margaret Thatcher
 • Dziewięćdziesiąt procent naszych zmartwień dotyczy spraw,
  które nigdy się nie zdarzą.

  Margaret Thatcher
 • slidebg1
  Dziewięćdziesiąt procent naszych zmartwień dotyczy spraw,
  które nigdy się nie zdarzą.

  Margaret Thatcher
FilomataLiceum

STUDNIÓWKA 2015

17 Stycznia 2015, 12:23


DZIEŃ MATURZYSTY

17 Stycznia 2015, 12:12

Tradycyjnie już, tuż przed studniówką maturzyści mają swój dzień, DZIEŃ MATURZYSTY.


Więcej zdjęć na naszym facebooku


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

15 Stycznia 2015, 8:20

  

Zapraszamy uczniów klas V i VI szkół podstawowych do udziału
w KONKURSIE JĘZYKA  ANGIELSKIEGO

SHOW THE POWER AND ENERGY OF ENGLISH!
Finał - 24 lutego 2015

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:
iPad mini, roczne i półroczne kursy nauki języków obcych
w szkołach językowych z Gliwic i Zabrza, książki i wiele niespodzianek!

REGULAMIN    PLAKAT    


WSPANIAŁY SUKCES KASI JANKOWSKIEJ

14 Stycznia 2015, 9:19

  Serdecznie gratulujemy Katarzynie Jankowskiej, która na zawodach jeździeckich w Salzburgu zajęła I miejsce!

          


FILOMATA I BADANIA BIOLOGICZNO – CHEMICZNE GLEBY SKAŻONEJ TRWAŁYMI ZANIECZYSZCZENIAMI ORGANICZNYMI (TZO) – FILBIOCHEM

14 Stycznia 2015, 6:33

W tym roku szesnastu uczniów naszego liceum oraz jedna uczennica naszego gimnazjum realizują wspólny projekt z Politechniką Śląską - UNIWERSYTET MŁODYCH WYNALAZCÓW. Główną pomysłodawczynią i koordynatorką wszystkich działań jest Pani dr inż. Jolanta Turek-Szytow, która na co dzień pracuje w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W działania projektowe zaangażowane są również nauczycielki naszej szkoły: Pani Bożena Brożyna – nauczycielka chemii i fizyki, Pani Dominika Sadowska – nauczycielka chemii oraz Pani Sabina Wesoły – nauczycielka biologii. Projekt ma za zadanie pokazanie charakteru oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko glebowe poprzez określenie przemian biologicznych i chemicznych w nim zachodzących. Projekt ma charakter interdyscyplinarny ponieważ wymaga zainteresowania chemią, biologia jak i zastosowania rozwiązań inżynierskich przy organizacji stanowiska badawczego. Pierwszym działaniem podjętym przez uczniów było przygotowanie próbek glebowych. W tym celu przesiano 18 kilogramów gleby i wykonano podstawowe badania fizykochemiczne związane z określeniem właściwości badanej gleby. Następnie przygotowano zestawy do pomiaru zanieczyszczeń, glebę umieszczono w butelkach, zanieczyszczono odpowiednimi substancjami i w chwili obecnej zadaniem młodzieży jest zraszanie próbek glebowych wodą deszczowa i badanie przesączu pod kątem ilości zanieczyszczeń. Badania będą trwały do czerwca - tak więc sporo pracy przed nami.SPOTKANIE WIGILIJNE

26 Grudnia 2014, 4:07

W ostatnim dniu przed świąteczną przerwą spotkaliśmy się na szkolnej Wigilii, na którą tradycyjnie przybywają także Absolwenci. Dziękujemy wszystkim za przybycie, za wspólny czas ze śmiechem i uśmiechem, za mijający rok i wszystkie dobre i piękne rzeczy, które były naszym wspólnym udziałem.

   


PROJEKT AZYMUT - SPOTKANIE TRZECIE

20 Grudnia 2014, 11:19

W minioną środę uczniowie LO wysłuchali trzeciego już wykładu w ramach projektu AZYMUT, realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tym razem dr Tomasz Soroka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych opowiedział o mitach i faktach na temat różnic i podobieństw pomiędzy Kanadą a USA.
Licealiści wysłuchali wykładu w dwóch grupach, jeden z nich został wygłoszony w języku angielskim.
Naszym gościem była także Pani dr Ewa Michna, która pokazała licealistom możliwości stwarzane przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Dziękujemy za inspirujące spotkanie!


SZLACHETNA PACZKA, SZLACHETNE GLIWICE!

15 Grudnia 2014, 8:00

Nie potrafię określić, czym jest ta moc. Wiem tylko, że ona istnieje.  Alexander Graham Bell
Szalony, intensywny weekend za nami - po raz kolejny siedziba FILOMATY zamieniona została na sztab Szlachetnej Paczki. Dziękujemy wszystkim, którzy chcą się podzielić i sprawić radość innym ludziom.  

Zobacz więcej zdjęć na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152608768473261.1073741987.298040408260&type=1


SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI

13 Grudnia 2014, 9:25

Jeśli zapomnę o nich , Ty , Boże na niebie, zapomnij o mnie
Adam Mickiewicz

W piątek, 12 grudnia w naszej szkole odbyło się kameralne spotkanie z Sybirakami. Podczas niego Prezes Zarządu Sybiarkow - Pan Eugeniusz Cymbor wraz ze swoim kolegą, Panem Zbigniewem Ostrowskim, przybliżyli nam historię związaną z tragicznymi wywózkami na Sybir. Panowie nie tylko umiejętnie zaciekawili nas historią, lecz również poruszyli swoimi osobistymi przeżyciami, doświadczeniami i refleksjami. Ich niesamowite, a zaraz tragiczne wspomnienia urzekły i wzruszyły słuchaczy, przez co zostaną w naszej pamięci na długo. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i chęć podzielenia się swoją wiedzą.

Relację przygotowała Dominika Buchal (kl. II LO)