• slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
FilomataLiceum

WIZYTA PHILIPA ZIMBARDO W FILOMACIE

19 Maja 2015, 12:29

18 maja gościliśmy w szkole światowej sławy psychologa społecznego, profesora Philipa Zimbardo. Pan Profesor odwiedził FILOMATĘ w związku z realizowanym przez nas Projektem Bohaterskiej Wyobraźni. To było niesamowite wydarzenie! Pan Profesor z dużym uznaniem przyjął program HIP-cio, przygotowany przez trenerów HIP naszej szkoły podstawowej. Z wielkim wzruszeniem wysłuchał piosenki Bohaterem każdy może zostać, napisanej przez panie Gabrielę Morel, Elżbietę Więcław i Grażynę Dzwonowską. Zapowiedział, iż chciałby, aby stała się ona PIOSENKĄ PROJEKTU we wszystkich krajach, w których jest on realizowany. To dla nas niezwykła radość i powód do dumy.

   

zobacz teledysk     zobacz nasz filmik PODAJ DALEJ     

Dziękujemy Telewizji IMPERIUM za pomoc w realizacji projektu. Zobacz relację TV Imperium

Zobacz relację na szkolnym  Facebooku

Dziennik Zachodni - relacja z wizyty

Nasze Miasto - Gliwice - relacja z wizyty


SUKCES ANI

8 Maja 2015, 8:39

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II  ANNA DROBCZYK  znalazła  się w gronie laureatów  XIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne Spojrzenie", organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu pod honorowym patronatem Polskiego  Komitetu Narodowego UNICEF oraz  Prezydenta Miasta Sosnowca  Arkadiusza Chęcińskiego.SERDECZNIE GRATULUJEMY!


FILOMACI DLA NEPALU

8 Maja 2015, 8:27

W FILOMACIE realizujemy stworzony przez Profesora Zimbardo Projekt Bohaterskiej Wyobraźni HIP. Dzięki niemu wiemy, jak w różnych sytuacjach społecznych działa nasza psychika. Program koncentruje się na zachęceniu człowieka do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, przyjęcia postawy aktywnej, zaangażowanej w kształtowanie takiej rzeczywistości, która daje poczucie zadowolenia z tego co się zdarzyło w ciągu każdego dnia. 
W ramach działań realizowanych w projekcie HIP przyłączamy się do kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej "Niosę pomoc - SOS NEPAL". Zbieramy środki na zakup artykułów niezbędnych dla przetrwania poszkodowanej ludności w Nepalu. Potrzeby są ogromne, a każda wpłata ma wielkie znaczenie. Brakuje wody, żywności, lekarstw, schronienia. Okażmy naszą solidarność z Nepalczykami, gdyż dzień bez pomagania to dzień stracony.
Zapraszamy na zbiórkę w naszej szkole w dniu 12 maja.


DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

8 Maja 2015, 9:08

W piątek, 8 maja, obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w bibliotece szkolnej nie zabrakło cukierków dla wszystkich przyjaciół Filoteki i miłośników słodkości. Ponadto można było obejrzeć wystawę pt. "Książkowe znaleziska", wśród których, oprócz zakładek zwykłych i niezwykłych, znaleźć można także widokówki, zdjęcia, znaczki, gumkę do włosów, fałszywe banknoty, a nawet ... test z egzaminu na prawo jazdy. Do zobaczenia był również projekt idealnego miejsca do czytania - praca autorstwa Oli Salamon z kl. IIG2, wykonana w ramach realizacji zadania w konkursie czytelniczym wydawnictwa GWO pt. "Między nami czytelnikami". Wystawę można nadal oglądać w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

  


TRZYMAMY KCIUKI ZA MATURZYSTÓW!

6 Maja 2015, 7:52

4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania piór i wszelkiej pomyślności. Szczególnie mocno trzymamy kciuki za Absolwentów FILOMATY, którzy w tym roku mierzyć się będą z testami egzaminacyjnymi. POWODZENIA!


„MŁODZI GŁOSUJĄ” – WYBORY PREZYDENCKIE 2015

1 Maja 2015, 7:41

29 kwietnia, w ramach akcji „Młodzi głosują” uczniowie gimnazjum i LO FILOMATA wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zwycięzcą został pan Bronisław Komorowski zdobywając 29 głosów. Frekwencja wyniosła 64,7 %.

Oto jak rozłożyły się pozostałe głosy wyborców:

 1. Braun Grzegorz – 6 głosów
 2. Duda Andrzej – 9 głosów
 3. Jarubas Adam – 0 głosów
 4. Korwin-Mikke Janusz – 20 głosów
 5. Kowalski Marian – 0 głosów
 6. Kukiz Paweł – 4 głosy
 7. Ogórek Magdalena – 8 głosów
 8. Palikot Janusz – 4 głosy
 9. Tanajno Paweł – 5 głosów
 10. Wilk Jacek – 0 głosów

Dziękujemy za udział w głosowaniu i do zobaczenia przy okazji kolejnych wyborów.

 


DURA LEX SED LEX

30 Kwietnia 2015, 9:28

W ostatni czwartek kwietnia uczniowie FILOMATY uczestniczyli w spotkaniu z Panią Agatą Dybek - Zdyń - Sędzią Sądu Okręgowego w Gliwicach. Pani Sędzia wprowadziła nas w zawiły świat prawa, pokazując na wielu przykładach, że jego nieznajomość szkodzi. Zgłębić tajniki prawa pomoże nam na pewno "Apteczka prawna. Lex bez łez", którą uczniowie otrzymali po spotkaniu. Dowiedzieliśmy się wiele o pracy sędziego i zasadach przeprowadzania procesu sądowego. Rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach, które dotyczą młodych ludzi, min. o cyberprzemocy. Pani Sędzia odpowiedziała na wiele pytań. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i za przybliżenie w przystępnej formie świata "DURA LEX SED LEX".


„BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR” - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU!

30 Kwietnia 2015, 8:12

27 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki chętni uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie pt. „Bohaterowie naszych lektur”, a ich zadaniem było odgadnąć, jaka postać wypowiada określoną kwestię i z której lektury pochodzi. W konkursie uczestniczyło 25 osób, a wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: Zofia Sznajder (z kl. 3G)
II miejsce: Paulina Sarnowska (z kl. 2G2)
III miejsce: Zuzanna Wróbel (z kl. 1G)

Gratulujemy!

Nagrodami w konkursie były m. in. bony prezentowe do księgarni "Matras".
A dla tych, którzy chcieliby się sprawdzić, zamieszczamy  zadania konkursowe - zobaczcie


Obchody Święte Konstytucji 3-go Maja

29 Kwietnia 2015, 8:18

 Dzisiaj w szkole uczciliśmy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 2 LO zaprezentowali krótki film przybliżający uczniowskie spojrzenie na to ważne wydarzenie w dziejach kraju.  Następnie Pani Iwona Guzicka przybliżyła zebranym historyczną perspektywę tego momentu dziejowego. Na koniec wszyscy otrzymali kotyliony w barwach narodowych.