FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

OGÓLNOPOLSKI SUKCES MARTYNY

23 Kwietnia 2017, 2:47

Z radością informujemy o toruńskich dokonaniach naszej licealistki - MARTYNY MACHURY, która 22 2017. kwietnia  startowała w finale 4. Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych DOMEYKIADA 2017. Martyna przedstawiła prezentację "Argentyńczycy wczoraj i dziś" i zdobyła III miejsce w Polsce.
Opiekunem naukowym Martyny jest Pan Dariusz Karolczyk, który z pasją wprowadza uczniów FILOMATY w tajniki wiedzy geograficzno-przyrodniczej.
Organizatorem konkursu jest Fundacja PROYECTO DOMEYKO POLSKA. Tegoroczna, czwarta edycja konkursu odbyła się pod patronatem Ambasady Argentyny.


"SĄDNY DZIEŃ"

21 Kwietnia 2017, 2:49

W piątek 21 IV 2017 r. uczniowie I klasy LO Filomata stawili się w VII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zabrzu na rozprawę w sprawie o rozbój (rzecz jasna w charakterze publiczności). Stanowiło to dla nich doskonałą okazję do poznania działania polskiego sądu w praktyce. Po rozprawie pani sędzia odpowiedziała na pytania młodzieży dot. samej sprawy oraz polskiego prawa karnego.


WYCIECZKA PO GLIWICACH - ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI

20 Kwietnia 2017, 10:44

W FILOMACIE dużo się dzieje. Jesteśmy gotowi na nowe przygody i wyzwania. Jeszcze przed przerwą świąteczną grupa przyrodnicza klasy 2 liceum zorganizowała wspólną wyprawę do historii Gliwic. W słoneczny wtorek wybraliśmy się na spacer, aby zobaczyć niesamowite miejsce, jakim jest Plac Grunwaldzki. Na specjalnie wyznaczonym terenie znajduje się ponad 2400 ciał radzieckich żołnierzy, którzy zostali sprowadzeni tam z różnych zakątków Gliwic. Aby zrozumieć, czym dla Gliwiczan były tak zwane prowizoryczne cmentarze, udaliśmy się również do Parku Mickiewicza. Dziś to piękne miejsce, gdzie panuje cisza i spokój, ale kiedyś odegrał się tam bój o nasze miasto. W parku pochowano około 820 osób, które potem przeniesiono właśnie na Plac Grunwaldzki. Polecam wszystkim, aby zgłębili tajemnice, jakie kryją te miejsca. Bo klucz do historii jest kluczem do przyszłości.


WIZYTA W BIBLIOTECE ŚLĄSKIEJ

6 Kwietnia 2017, 11:53

Oststnio grupa chętnych uczniów LO miała okazję odwiedzić przepiękny gmach Biblioteki Śląskiej i dowiedzieć się, co łączy nauki ścisłe i humanistyczne, co robią mikrobiolog i chemik w Pracowni Konserwacji Zbiorów oraz do czego w magazynie potrzebny jest robot Mustang. Mogliśmy przekonać się, jak ciężka jest księga, którą można przeczytać dosłownie „od deski do deski” i jakiej benedyktyńskiej cierpliwości wymaga konserwacja każdej strony starodruku. Polecamy wielbicielom antykwy i sztabachy!


ODYSEUSZE W DRODZE DO GDYNI :-)

31 Marca 2017, 3:06

To już dzisiaj! :-) Nasi Odyseusze ruszyli w poszukiwaniu przygód do Gdyni. Będą tam uczestniczyć w ogólnopolskim etapie Odysei Umysłu. Zobaczcie, jak mija im droga :-). 


KAROLINA JAŁOWIECKA LAUREATKĄ OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

25 Marca 2017, 11:46

W tę piękną niedzielę dzielimy się z Wami doskonałymi wiadomościami! :-) Gratulujemy Karolinie Jałowieckiej wielkiego sukcesu! Jest laureatką Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności!

A oto kilka słów od Karoliny:

W dniach 23-25 marca uczestniczyłam w eliminacjach centralnych XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności i muszę przyznać, że było to jedno z najciekawszych wydarzeń w moim życiu. Sam wyjazd do Szczecina był dla mnie ogromną nagrodą, ale to co stało się później było niesamowitym przeżyciem! Zdobyłam tytuł laureata, co jest dla mnie spełnieniem największych marzeń! Co ważne, poznałam cudownych ludzi z taką samą pasją, jak moja. Miałam okazję do wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni. Spotkałam także prof. Jana Gawęckiego, który jest dla mnie wielkim autorytetem. Byłam zachwycona organizacją olimpiady w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Atmosfera była wręcz cudowna! Uczniowie szkoły dbali o nas zarówno od strony kulinarnej, jak i zakwaterowania. Oprócz samego konkursu miałam okazję pozwiedzać miasto, które zachwyciło wszystkich uczestników, a także brałam udział w wielu ciekawych warsztatach kulinarnych i baristycznych. Wróciłam zmęczona, ale ogromnie usatysfakcjonowana.


DZIEŃ Z PASJĄ W FILOMACIE

24 Marca 2017, 9:08

Kolejne niecodzienne wydarzenia w FILOMACIE! Tym razem nasi goście oraz uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach z okazji Dnia z Pasją. Odwiedzili nas poligloci z Węgier i Brazylii, którzy opowiedzieli o nauce języków i udzielili wielu interesujących porad. Studenci biotechnologii Politechniki Śląskiej przygotowali zajęcia z kuchni molekularnej, właścicielka pracowni ,,Witraże z pasją” nauczyła nas robić ozdoby z kawałków kolorowego szkła, a pani Magdalena Piotrowska i pani Justyna Pietroczuk pokazały, że język polski to nie tylko zapamiętywanie zasad gramatyki. Nie zabrakło także potraw wegetariańskich, przygotowywanych pod opieką pani Sabiny Wesoły i pani Beaty Stawowskiej, ciekawostek na temat wędkarstwa, opowiadanych przez prawdziwego znawcę, zajęć dla fanów robotów, które prowadził pan Hubert Janowski wraz z uczniami, spontanów odysejowych z panią Patrycją Rajzer-Gieszczyk i panem Dariuszem Karolczykiem oraz eksperymentów chemicznych pod okiem pani Dominiki Sadowskiej i pani Bożeny Brożyny. Można było także popracować przy tworzeniu piosenek z panią Grażyną Dzwonowską, poczuć się najprawdziwszym aktorem w towarzystwie pana Damiana Borawskiego, a także przy pomocy pani Gabrieli Jaworskiej i pana Bartosza Jabłońskiego pobawić się matematyką. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie, by wspólnie odkryć w sobie różnego rodzaju pasje.

 

zobacz galerię zdjęć na facebooku


Będzie można obejrzeć szkołę, posiedzieć w kawiarence, porozmawiać z uczniami i nauczycielami, wziąć udział w warsztatach. Sprawdź nasze propozycje i znajdź coś dla siebie J

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – czyli gra literacka

CHEMICZNY KOSZYCZEK SZCZĘŚCIA - loteria fantowa połączona ze slalomem zręcznościowym i drobnymi elementami ćwiczeń laboratoryjnych

Z GŁOWĄ W CHMURACH - MARZYMY, MYŚLIMY, TWORZYMY - szybkie wyzwania spontaniczne, wykorzystanie wyobraźni, spostrzegawczości i kreatywnego myślenia –pod opieką  trenerów Odysei Umysłu

BIBLIOTEKA ROZKWITA NA WIOSNĘ - wystawa nowości, wystawa “Książka z jajem”, “Pobaw się jak Szymborska” - warsztaty poetyckie

ZIELONO MI ZATOPIONE W GLINIE - warsztaty z lepienia z gliny ceramicznej

WIOSENNE PORZĄDKI JĘZYKOWE - quiz językowy

CIAŁO - UMYSŁ - SERCE   -  warsztaty z żonglowania oraz udzielania pierwszej pomocy

DYWAN SIERPIŃSKIEGO – czyli w świecie FRAKTALI. Jak zbudować figurę, której pole wynosi 0? Czy to możliwe?

MOJA BEZLUDNA WYSPA - warsztat z rzeźby Ziemi

ROZEJRZYJ SIĘ - WSZĘDZIE JEST FIZYKA – czyli jak działają siły sprężystości?

MAGIA MIKROKONTROLERÓW – w świecie zestawów Arduino

ZAPROGRAMUJ ROBOTA – możesz to zrobić z nami krok po roku

FILOMACKIE WYMIANY MIĘDZYNARODOWE – zobacz, z kim i jak współpracowaliśmy

ŻYCIE UKRYTE W KROPLI WODY – czyli to, czego nie widać gołym okiem

ZDAJ Z NAMI EGZAMINY PRZYSZŁOŚCI – dowiedz się więcej o egzaminach międzynarodowych

ZOBACZ, POCZUJ, SPRAWDŹ - rzecz o tym jak nasz umysł poznaje świat

Ponadto proponujemy:

Dla Rodziców:

10. 30  -  Jak dogadać się z nastolatkiem? - warsztaty dla rodziców. Porozmawiamy o empatycznej komunikacji, wspieraniu własnych dzieci i dbaniu o siebie (45 minut)

Dla wszystkich Gości

11.30 – wspólne spotkanie w szkolnej stołówce, prezentacja programu ODYSEJA UMYSŁU, losowanie upominków -niespodzianek

Przybywajcie – będzie się działo!

LEKCJA PALEOGEOGRAFII

1 Marca 2017, 8:22

Dawno, dawno temu , około 4,543 mld lat wstecz , narodziła się nasza planeta, Ziemia....
Zajęcia z paleogeografii z klasą II liceum. Ustalamy i wybieramy najważniejsze fakty z historii Błękitnej Planety.

 


BUDUJĄCE POPOŁUDNIE W FILOMACIE

23 Lutego 2017, 3:13

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność spotkać się z naszymi miłymi Gośćmi podczas Budującego Popołudnia w FILOMACIE. Razem tworzyliśmy dywan Sierpińskiego oraz planszę do gry literackiej. Naszą pracę będziemy kontynuowali podczas dnia otwartego szkoły, który odbędzie się 8 kwietnia. Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby lepiej się poznać, wspólnie pożartować i spędzić miło czas. Dziękujemy za to wszystkim Gościom i FILOMATOM! Do zobaczenia!

zobacz galerię