FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

LO FILOMATA NAJLEPSZYM LICEUM W GLIWICACH!

14 Stycznia 2016, 10:04

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące FILOMATA zajęło 119 miejsce w Polsce i 11 w województwie śląskim wśród najlepszych liceów  sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2016”.


DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA W FILOTECE!

8 Maja 2016, 8:34

Niedawno (23 kwietnia) świętowaliśmy Światowy Dzień Książki, a ostatnio Dzień Bibliotek i Bibliotekarza (8 maja). Z tej okazji w miniony piątek gimnazjaliści uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych na terenie naszej szkolnej biblioteki. Podczas zajęć uczniowie rywalizowali w grupach, realizując kilka zadań.

Najpierw rozwiązywali krzyżówkę sprawdzającą wiedzę z historii książki, szukając wskazówek na gazetkach znajdujących się na terenie biblioteki, a także dowiadując się różnych ciekawostek (np. która książka jest najdroższa na świecie, która najmniejsza, kto napisał najwięcej powieści czy kto pierwszy pisał w Polsce bajki dla dzieci). Następnie wzięli udział w konkursie wiedzy o naszej bibliotece – niektórzy ze zdziwieniem odkryli, że kilka lat temu pomieszczenie biblioteki znajdowało się na 3 piętrze, a ilość książek w naszych zbiorach to ponad 10000! Kolejne zadanie stanowił konkurs cytatów – należało zidentyfikować wypowiadającą się postać, a także podać autora i tytuł książki, z której pochodził cytat. Ostatnim zadaniem był konkurs wiedzy o lekturach szkolnych.

Zwycięzcy otrzymali oceny bardzo dobre z j. polskiego, a każdy uczestnik coś słodkiego. Można było przy okazji zapoznać się z nowościami, wystawą zdjęć „Sleeveface” oraz najstarszą książką w zbiorach naszej biblioteki, która – co widać na zdjęciach – potrafiła być bardzo wciągająca. Zapraszamy na następne konkursy czytelnicze i inne zajęcia oraz do odwiedzenia Filoteki – wszystkie ciekawostki do oglądania nadal czekają!

  


MATURA 2016

4 Maja 2016, 11:55

4 maja - rozpoczęliśmy maturę! Od godz. 9.00 nasi abiturienci pracują z arkuszem z języka polskiego. I tak już będzie przez kilka tygodni...Trzymamy kciuki 

 


POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

4 Maja 2016, 11:52

Za nami pożegnanie klasy III LO - w piątek celebrowaliśmy ukończenie szkoły przez naszych licealistów. Zakończenie, które jest początkiem:-) Kochani, życzymy Wam spełnionych marzeń i zrealizowanych planów!

więcej zdjęć na FB


ZIEMIA W OKOWACH LODU

27 Kwietnia 2016, 11:44

 

27 kwietnia w Państwowym Instytucie Geologicznym odbył się II etap konkursu pt. ZIEMIA W OKOWACH LODU.

Był to Finał Regionalny, do konkursu przystąpiło 50 uczniów z całego województwa śląskiego oraz opolskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu geologii, geomorfologii i paleobotaniki. A jednym z zadań była odpowiedź na pytanie... co ostatecznie przyczyniło się do zagłady mamutów?

Liceum FILOMATA reprezentował uczeń klasy drugiej liceum Marcin Kleibert.


22 Kwietnia 2016, 11:15

I w tym rokiu dołączyliśmy do światowej akcji sprzatania świata Emotikon smile. Wyszliśmy ze szkoły, by wspólnie oczyścić okolicę z zanieczyszczeń. Uczestnicy przedsięwzięcia z radością zauważyli, że tym razem - i to tendenjca utrzymująca się z roku na rok - jest coraz ... czyściej, coraz mniej śmieci! A to dowód na to, że świadomość społeczeństwa związana z dbaniem o czystość - nie tylko w domu, ale i w najbliższej okolicy, jest coraz większa.

Przy okazji Dnia Ziemi w klasie pierwszej gimnazjum odbyła się lekcja terenowa dotycząca środowiska geograficznego terenu wokół FILOMATY. Celem lekcji było zebranie informacji o istniejących formach naturalnych oraz tych zmienionych przez działalność człowieka. Na tej podstawie uczniowie i uczennice stworzyli plan okolic placówki.

 


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W FILOMACIE

20 Kwietnia 2016, 11:05

20 kwietnia uczniowie klasy I LO uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości. W wybranych przez siebie miejscach porównywali własne wyobrażenia o wymarzonym zawodzie w rzeczywistością. Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenia. Dziękujemy wszystkim Firmom, które w tym dniu zaopiekowały się uczniami z FILOMATY.

wizyta uczniów FILOMATY w General Motors Manufacturing Poland

 


FILOMACI W FINALE OLIMPIADY BIBLIOLOGICZNEJ I INFORMATOLOGICZNEJ

20 Kwietnia 2016, 11:03

Gratulujemy Karolinie Jałowieckiej udziału w III etapie Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej.


DZIEŃ OTWARTY W FILOMACIE

11 Kwietnia 2016, 7:48

Za nami  Dzień otwarty w FILOMACIE. Dostarczył wielu wrażeń! Było wspólne gotowanie, wspólne śpiewanie, warsztaty kaligrafii, szybki kurs  robienia kartek ozdobnych, pokaz Odysei Umysłu, losowanie prezentów... Rodzice mogli wziąć udział w warsztatach na temat empatycznej komunikacji z dziećmi, każdy, kto chciał - mógł zapozować do zdjęcia  w Galerii Uśmiechu :--) Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy przybyli, znaleźli coś dla siebie, a przede wszystkim - poznali bliżej naszą szkołę. 
Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
I jeszcze Galeria Uśmiechu.

 


INTERAKTYWNA LEKCJA HISTORII

8 Kwietnia 2016, 7:14

W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą  chrztu państwa polskiego - FILOMACCY gimnazjaliści i licealiści mieli szansę  (wspólnie z uczniami z całego kraju) wziąć udział w interaktywnej lekcji historii transmitowanej prosto z Poznania. Tematyka zajęć dotyczyła badań archeologicznych grodu poznańskiego . Mogliśmy nie tylko posłuchać interesujących rozważań na temat początków grodu i państwa polskiego ale również zobaczyć w jaki sposób budowano fortyfikacje, domostwa czy też jak uzbrojona była drużyna Mieszka I. To była naprawdę interesująca żywa lekcja historii.