FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

KONCERT CHARYTATYWNY

9 Stycznia 2017, 9:58


SZKOLNA WIGILIA 2016

23 Grudnia 2016, 6:13

Kolejny raz spotkaliśmy się w FILOMACKIM gronie na wspólnej Wigilii. I także tym razem nie zabrakło wesołych, kolędniczych śpiewów oraz serdecznych życzeń. Dodatkowo, klasa IG zrobiła nam niespodziankę filmową! :-). Pamiętali o nas również nasi Absolwenci, których serdecznie pozdrawiamy i którym dziękujemy za odwiedziny!

zobacz galerię zdjęć


REGIONALNY KONKURS GEOGRAFICZNY

17 Grudnia 2016, 7:08

13 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach odbyła się kolejna, czwarta już edycja Regionalnego Konkursu Geograficznego POZNAJ POLSKĘ.
Trzynastka tym razem okazała się bardzo szczęśliwą liczbą, bowiem nasz uczeń, Łukasz Domański z klasy I liceum, zajął na tym konkursie II miejsce. Brawo!
W konkursie uczestniczyła również Martyna Machura, która godnie reprezentowała barwy FILOMATY.
Konkurs  wymagający wszechstronnej wiedzy, składał się z dwóch części: pierwsza dotyczyła  - podanego wcześniej przez organizatorów - tematu krain geograficznych, klimatu i gleb Polski oraz druga część –przygotowana przez  Redaktora Naczelnego miesięcznika „Poznaj Swój Kraj” pana Pawła Cukrowskiego - był to konkurs krajoznawczy.  Konkurs odbywa się pod patronatem  miesięcznika  „Poznaj Swój Kraj”.
Przed ogłoszeniem werdyktu mogliśmy my, nauczyciele wraz z naszymi wychowankami , wysłuchać prezentacji pana Dariusza Dziewulskiego, który objechał świat na rowerze. Laureaci konkursu otrzymali książkę Pana Darka z autografem.

 


NATIVEBELGIA

15 Grudnia 2016, 1:51

W FILOMACIE po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć lektorkę z Belgii, Panią Manon Cuppens. Atmosfera była niezwykle przyjemna, wszyscy bawiliśmy się świetnie, a lekcje minęły w oka mgnieniu. Merci beaucoup pour votre visite et à la prochaine!

A oto wrażenie uczniów:
“Bardzo przyjemne, ciekawe zajęcia. Mogłyby trwać dłużej”
„Zajęcia z Manon to bardzo miłe urozmaicenie nauki francuskiego”
„Lekcja z Manon była bardzo fajna. Ja też kiedyś grałam na flecie poprzecznym. Chciałabym mieć jeszcze jedną lekcję z Manon”
„ Manon była sympatyczna i zrobiła z nami fajne ćwiczenia”


DRODZY FILOMACI!

15 Grudnia 2016, 1:47

Zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie możecie obejrzeć jedyną w swoim rodzaju książkową choinkę! Takiego świątecznego drzewka jeszcze w Filotece nie było! Ci, co już ją widzieli, są zachwyceni i zgodnie twierdzą, że jest śliczna.

Oprócz tego zerknijcie na gazetkę przed wejściem do biblioteki – nie pożałujecie i na pewno uśmiechniecie się, czytając świąteczne dowcipy. A dla bardziej ciekawskich w czytelni gazetka poświęcona historii i legendzie bożonarodzeniowego drzewka oraz symbolice jego ozdób. Dla tych, którzy chcieliby zadumać się na chwilę przed świętami – poetyckie wizje Bożego Narodzenia. Dla wszystkich mała zabawa – możliwość rozwiązania choinkowej krzyżówki oraz propozycje czytelnicze na przerwę świąteczną: książki o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem i nie tylko. Serdecznie zapraszamy!


FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

12 Grudnia 2016, 5:02

W tym roku kolejny raz nasza szkoła zaangażowała się w działania w ramach akcji SZLACHETNA PACZKA. Jest to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. Ważny jest każdy człowiek. Akcja łączy potrzebujących z darczyńcami. Bohaterami są wszyscy: wolontariusz, rodzina, darczyńca i dobroczyńca – ci, którzy angażują się w projekt. Na każdym poziomie doświadczenia są projektowane tak, by każda z tych osób odkryła w sobie chęć przekraczania siebie – podejmowania wyzwań i ich wygrywania. Tak było i w tym roku! Zapraszamy do obejrzenia bardzo wesołej galerii zdjęć! :-)

zobacz galerię zdęć


LABORATORIUM MAŁEGO MISIA

2 Grudnia 2016, 1:43

                Już po raz VIII z inicjatywy pani Ewy Trybalskiej, która jest metodykiem nauczania chemii w Gliwicach, odbyło się Laboratorium Małego Misia. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć FILOMATÓW, którzy już od sześciu lat biorą czynny udział w działaniach chemicznych skierowanych dla najmłodszych Gliwiczan. W tym roku uczennice klasy II LO Iga Baczkowska, Zofia Sznajder i Agnieszka Wysocka pod opieką pań Bożeny Brożyny i Dominiki Sadowskiej uczyły najmłodszych jak zakładać wodne ogrody oraz sprawiać, że ten sam związek chemiczny raz jest żółty a raz pomarańczowy. Miło było nam również zaobserwować, że nie tylko najmłodsi bawili się świetnie wykonując przygotowane dla nich ćwiczenia laboratoryjne ale również ich rodzice. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli wspólnie działać zarówno z Małym Misiem, jak i panią Ewą Trybalską.

 

 


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA MARCINA KLEIBERTA

1 Grudnia 2016, 8:49

 30 listopada odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół ponadgimnazjalnych za osiągnięcia w ubiegłym roku szkolnym. W LO FILOMATA stypendystą został MARCIN KLEIBERT, uczeń klasy maturalnej. Marcin w tym roku szkolnym jest także stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, który wspiera w naukowym rozwoju szczególnie uzdolnionych młodych ludzi. Gratulujemy sukcesów!


CZY WSZYSTKO JEST LICZBĄ?

29 Listopada 2016, 8:51

29 listopada uczniowie naszego gimnazjum i liceum  mieli okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy - i to wszystko nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzali swoją wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielali się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznawali reguły tworzenia akordów muzycznych. Uczniowie przyswajali cenną wiedzę poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.  A wszystko to dzięki zwiedzaniu interaktywnej wystawy Wszystko jest liczbą w Górnośląskim Muzeum w Bytomiu.

Wystawa w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie. Matematyka jest wokół Nas!