FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

LO FILOMATA NAJLEPIEJ W GLIWICACH ZDAJE MATURĘ Z PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH!

25 Maja 2016, 10:31

Również w roku szkolnym 2014/2015 LO FILOMATA znajdowało się w gronie 100 szkół w Polsce, w których uczniowie najlepiej zdają maturę z przedmiotów ścisłych.


LO FILOMATA NAJLEPSZYM LICEUM W GLIWICACH!

14 Stycznia 2016, 10:04

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące FILOMATA zajęło 119 miejsce w Polsce i 11 w województwie śląskim wśród najlepszych liceów  sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2016”.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

26 Czerwca 2016, 10:46

Za nami 38 tygodni nauki w roku szkolnym 2015/2016. Szybko minęły, prawda? Był to czas wytężonej pracy, wielu wyzwań, ale nie zabrakło też chwil relaksu i zabawy. Uroczystość zakończenia roku szkolnego stanowiła podsumowanie wielu tegorocznych działań - konkursu Kangur Matematyczny, projektu Odyseja Umysłu, stworzonej w naszej bibliotece galerii zdjęć typu "sleeveface". Przyznano również wyróżnienia Akademii FILOMATY - tym przyjrzymy się bliżej niebawem. A teraz życzymy Wam radosnych, inspirujących wakacji!

 

 


AKADEMIA FILOMATY 2016 - LAUREACI WYBRANI!

26 Czerwca 2016, 10:10

Od wielu lat w LO FILOMATA istnieje tradycja nagradzania uczniów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, sportu, dokonań artystycznych i pracy społecznej. Te odrębne laury przyznawane są przez Akademię FILOMATY, zaś istotą nagrody jest to, iż zostaje ona ufundowana nie przez szkołę, a przez Firmę lub Osobę. Traktujemy to jako dobrą i mądrą energię, przekazywaną wyróżnionym młodym ludziom. To najmniej materialna i jednocześnie najważniejsza część tej nagrody - włożone w nią serce, bez pamiętania o poniesionych kosztach. I nadzieja, że dobro w tej postaci nagrodzeni uczniowie przekażą kiedyś dalej.
W tym roku szkolnym nagrody zostały ufundowane przez gliwickie Firmy: GSU  S.A., Tomasz Golis -LOGIS BHP oraz WITPOL

Oto rozstrzygnięcia tegorocznej Akademii:

PRIMUS INTER PARES – nagrodę za osiągnięcia naukowe otrzymał Marcin Kleibert
(nominacje do nagrody: Karolina Jałowiecka, Zofia Sznajder i Marcin Kleibert)
SOCIETATI CONSULENS – nagrodę za aktywność społeczną otrzymała Alicja Winnicka
(nominacje do nagrody: Katarzyna Szczęsny i Alicja Winnicka)
CORPORE FIRMISSIMUS – nagrodę za osiągnięcia sportowe otrzymał Patryk Tulibacki
(nominacje do nagrody: Wiktoria Szynkiewicz i Patryk Tulibacki)
ARTIFEX OPTIMUS - nagrodę za działania artystyczne otrzymała Katarzyna Bek
(nominacje do nagrody Michał Ludynia i Katarzyna Bek)

GRATULUJEMY!


DZIEŃ Z MINDSET

23 Czerwca 2016, 10:09

W ramach działań z zakresu Projektu Bohaterskiej Wyobraźni (HIP), w dniu 20 czerwca zorganizowaliśmy Dzień Mindset. Tematem przewodnim wszystkich działań było nastawienie na rozwój. Wszyscy uczniowie Gimnazjum i Liceum FILOMATA wzięli udział w 8 różnego rodzaj aktywnościach. Jednak zanim w podgrupach udaliśmy się na poszczególne warsztaty i zajęcia, Pani Grażyna Dzwonowska zainaugurowała Dzień Mindset premierą nowej piosenki. Utwór ,,Zrób ten krok’’ (muzyka i słowa: Grażyna Dzwonowska) został zainspirowany II modułem Projektu HIP. Utwór został wykonany przed całą szkolną społecznością przez zespół Yellow z SP FILOMATA oraz Zespół Wokalny Gimnazjum FILOMATA. Następnie wszyscy uczniowie udali się na zajęcia dotyczące nastawienia rozwojowego, podczas których grupy zajmowały się m.in. strategiami efektywnego planowania, sposobami na skuteczne dokonywanie zmiany, plastycznością ludzkiego mózgu. Dzięki tym wszystkim działaniom mogliśmy i w teorii i w praktyce przekonać się, że nie ma lepszej drogi do sukcesu, jak budowanie w sobie nastawienia na rozwój!


DZIEŃ SPORTU W FILOMACIE

16 Czerwca 2016, 2:25

Dzisiaj licealiści i gimnazjaliście naszej szkoły mieli okazję do wspólnych ćwiczeń w związku ze zorganizowanym w FILOMACIE Dniem Sportu. Wybór aktywności był szeroki – piłka nożna, siatkówka, nornic walking, joga, street workout, tenis stołowy, zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania, gra w piłkarzyki, rolki. A że sport sprzyja pojawianiu się pozytywnych emocji, to na twarzach uczestników poszczególnych aktywności nie zabrakło uśmiechów! :D Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na szkolnym facebooku.

 


LAURY W KONKURSIE RETORYCZNYM

16 Czerwca 2016, 10:13

Ogłaszamy z radością, iż dzisiaj  - 15 czerwca dwie nasze licealistki z 1LO:

Agnieszka Wieczorek i Wiktoria Szynkiewicz zaprezentowały znakomite umiejętności w Konkursie Krasomówczym w MDK Gliwice, zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta. Wiktoria zdobyła I miejsce, Agnieszka - IV.

Dziewczyny pokazały w ten sposób efekty swojej rocznej pracy - w FILOMACIE licealiści w I klasie biorą udział w zajęciach z retoryki. Gratulujemy Wiktorii i Agnieszce i dziękujemy Organizatorom za ciekawą inicjatywę :-) 


EXAMEN DELF

16 Czerwca 2016, 9:06

W sobotę, 11 czerwca, dziesięcioro uczniów naszego gimnazjum i liceum przystąpiło do egzaminu z języka francuskiego Delf. Nastroje były różne, a emocji nie brakowało!  Uczniowie zdawali egzamin na różnych poziomach zaawansowania. Uczennice z Klasy Frankofońskiej przystąpiły do egzaminu na poziomie A1, natomiast licealiści zdawali poziom B1 i B2. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i spokojnie czekają na oficjalne wyniki, które otrzymają w lipcu.

 

Toutes nos felicitations!

Aneta Sufleta

Organizatorem egzaminu jest: Polskie Stowarzyszenie – Europa Języków i Kultur Centrum Egzaminacyjne DELF/DALF.

 


AKADEMIA FILOMATY – JUŻ CZAS !!!

30 Maja 2016, 10:19

Zgodnie z tradycją, już po raz 18 Akademia FILOMATY  w ostatni dniu roku szkolnego przyzna nagrody:

PRIMUS INTER PARES - nagroda dla najlepszego ucznia,
SOCIETATI CONSULENS - nagroda dla najaktywniejszego społecznika,
CORPORE FIRMISSIMUS - nagroda dla najlepszego sportowca,
ARTIFEX OPTIMUS
- nagroda na najlepszego artysty.

Już czas, aby klasy nominowały swoich kandydatów do poszczególnych nagród. Wnioski, w zaklejonych kopertach, należy złożyć do 13 czerwca w sekretariacie szkoły.

Regulamin Akademii FILOMATY

Formularz zgłoszeniowy


ZWIASTUN TALENTU

25 Maja 2016, 8:40

24 maja 2016 roku w siedzibie Teatru Muzycznego rozdane zostały  ZWIASTUNY TALENTU - nagrody dla szczególnie uzdolnionej artystycznie młodzieży. W gronie laureatów znalazła się Marta Jakśik z kl. I LO  -  mistrzyni fotografii.