FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

LABORATORIUM MAŁEGO MISIA

2 Grudnia 2016, 1:43

                Już po raz VIII z inicjatywy pani Ewy Trybalskiej, która jest metodykiem nauczania chemii w Gliwicach, odbyło się Laboratorium Małego Misia. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć FILOMATÓW, którzy już od sześciu lat biorą czynny udział w działaniach chemicznych skierowanych dla najmłodszych Gliwiczan. W tym roku uczennice klasy II LO Iga Baczkowska, Zofia Sznajder i Agnieszka Wysocka pod opieką pań Bożeny Brożyny i Dominiki Sadowskiej uczyły najmłodszych jak zakładać wodne ogrody oraz sprawiać, że ten sam związek chemiczny raz jest żółty a raz pomarańczowy. Miło było nam również zaobserwować, że nie tylko najmłodsi bawili się świetnie wykonując przygotowane dla nich ćwiczenia laboratoryjne ale również ich rodzice. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli wspólnie działać zarówno z Małym Misiem, jak i panią Ewą Trybalską.

 

 


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA MARCINA KLEIBERTA

1 Grudnia 2016, 8:49

 30 listopada odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół ponadgimnazjalnych za osiągnięcia w ubiegłym roku szkolnym. W LO FILOMATA stypendystą został MARCIN KLEIBERT, uczeń klasy maturalnej. Marcin w tym roku szkolnym jest także stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, który wspiera w naukowym rozwoju szczególnie uzdolnionych młodych ludzi. Gratulujemy sukcesów!


CZY WSZYSTKO JEST LICZBĄ?

29 Listopada 2016, 8:51

29 listopada uczniowie naszego gimnazjum i liceum  mieli okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy - i to wszystko nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzali swoją wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielali się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznawali reguły tworzenia akordów muzycznych. Uczniowie przyswajali cenną wiedzę poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.  A wszystko to dzięki zwiedzaniu interaktywnej wystawy Wszystko jest liczbą w Górnośląskim Muzeum w Bytomiu.

Wystawa w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie. Matematyka jest wokół Nas!


FINAŁ KONKURSU

26 Listopada 2016, 6:40

Dwie nasze uczennice - Karolina Jałowiecka (LO) i Julia Stachura (GIM) - odebrały 23.11. nagrody w konkursie „Śląsk –moja mała ojczyzna” organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12. Serdecznie gratulujemy!

 

WIZYTA W „AMERICAN CORNER” W KATOWICACH

24 Listopada 2016, 2:22

W dniu 21.11.2016 klasa I LO miała okazję wziąć udział w warsztatach
i wykładach dotyczących prawdopodobnie jednego z najbardziej skomplikowanych systemów wyborczych na całym świecie – systemu wyborczego obowiązującego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Uczniowie dowiedzieli się, jakie wymogi formalne musi spełnić kandydat na prezydenta i w jaki sposób przebiegają wybory – od prawyborów począwszy, przez wybory właściwe i głosowanie elektorskie, aż do zaprzysiężenia prezydenta. Podczas wizyty w „American Corner” uczniowie mieli okazję nie tylko wysłuchać ciekawych wykładów, ale także uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z kulturą i obyczajami Stanów Zjednoczonych. Na koniec uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę rozwiązując quiz, który wypadł doskonale oraz mieli okazję zrobić sobie selfie z Hilary Clinton lub obecnym prezydentem Barackiem Obamą, a także prezydentem elektem Donaldem Trumpem.

zobacz zdjęcia

 


SPOTKANIE Z MATEMATYKĄ, FIZYKĄI NIE TYLKO....

24 Listopada 2016, 12:58

Dnia 14 listopada grupa naszych uczniów wybrała się na wykłady do Górnośląskiego Centrum Edukacji. W zajęciach wzięli udział uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Gliwic i Zabrza. Uczniowie wysłuchali wykładu o fizyce lotu oraz o bezzałogowych statkach powietrznych, nazywanych popularnie dronami. Wzięli także udział w warsztatach, w których pięć grup rywalizowało, wykorzystując wiedzę zdobytą w czasie części teoretycznej. Zmagania zakończyły się podsumowaniem, podczas którego podliczono zdobyte punkty i wyznaczono zwycięzcę. Cieszymy się, że to właśnie FILOMACI zdobyli I miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Frączek, Martyna Machura, Alicja Winnicka,  Michał Hilse, Mateusz Komsta, Piotr Łubko, Mikołaj Ploch, Krzysztof Spyra i Maciej Zajęcki. Serdecznie gratulujemy!

A tak pracowaliśmy na ten sukces:


NORDALIADA 2016 - TO JUŻ HISTORIA

17 Listopada 2016, 7:43

W tegorocznej – IV już edycji – Konkursu NORDALIADA wzięli udział uczniowie wraz z ich opiekunami, nauczycielami geografii z gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z Gliwic, Bytomia, Zabrza, Katowic, Piekar Śląskich oraz z Rybnika. Patronatem – prócz Polskiego Towarzystwa Geograficznego – bieżąca edycja konkursu objęta została przez Konsulat Honorowy Szwecji, działający przy WST w Katowicach. Zwycięzcą NORDALIADA 2016 został Marcin Markiefka z LO nr 1 w Bytomiu. Kolejne miejsca zajęli następujący uczniowie: II. Miejsce – Piotr Olesiak z LO nr 1 w Bytomiu, III. Miejsce – Julia Maksysz z LO nr 1 w Bytomiu, IV miejsce – Kamil Baltaziak oboje z Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich i V miejsce Adrian Kędzior z X. LO w Katowicach. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników podanych przez niezależne jury – członków Polskiego Towarzystwa Geograficznego - Dorotę Paluch, Patrycję Rajzer, Beatę Stawowską i przewodniczącego komisji, Pana Krzysztofa Kawkę - mieliśmy przyjemność wysłuchania ciekawego, wradzającego nas nieco w zbliżający się już wielkimi krokami świąteczny czas, wykładu Pani Marty Chmielewskiej z WNoZ Uniwersytetu Śląskiego. Tematem wykładu było Rovaniemi – miasto ( nie tylko) świętego Mikołaja! Zapraszamy do obejrzenia galerii :-)!


OBCHODY 11 LISTOPADA

10 Listopada 2016, 1:29

Dzisiaj FILOMACI uczcili obchody Święta Niepodległości 11 listopada przedstawieniem teatralnym przygotowanym przez klasę 1 LO. Spektakl przybliżył nam związek między historią a współczesnością Polski. Uczniowie pokazali również widzom, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach historycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.