FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

Będzie można obejrzeć szkołę, posiedzieć w kawiarence, porozmawiać z uczniami i nauczycielami, wziąć udział w warsztatach. Sprawdź nasze propozycje i znajdź coś dla siebie J

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – czyli gra literacka

CHEMICZNY KOSZYCZEK SZCZĘŚCIA - loteria fantowa połączona ze slalomem zręcznościowym i drobnymi elementami ćwiczeń laboratoryjnych

Z GŁOWĄ W CHMURACH - MARZYMY, MYŚLIMY, TWORZYMY - szybkie wyzwania spontaniczne, wykorzystanie wyobraźni, spostrzegawczości i kreatywnego myślenia –pod opieką  trenerów Odysei Umysłu

BIBLIOTEKA ROZKWITA NA WIOSNĘ - wystawa nowości, wystawa “Książka z jajem”, “Pobaw się jak Szymborska” - warsztaty poetyckie

ZIELONO MI ZATOPIONE W GLINIE - warsztaty z lepienia z gliny ceramicznej

WIOSENNE PORZĄDKI JĘZYKOWE - quiz językowy

CIAŁO - UMYSŁ - SERCE   -  warsztaty z żonglowania oraz udzielania pierwszej pomocy

DYWAN SIERPIŃSKIEGO – czyli w świecie FRAKTALI. Jak zbudować figurę, której pole wynosi 0? Czy to możliwe?

MOJA BEZLUDNA WYSPA - warsztat z rzeźby Ziemi

ROZEJRZYJ SIĘ - WSZĘDZIE JEST FIZYKA – czyli jak działają siły sprężystości?

MAGIA MIKROKONTROLERÓW – w świecie zestawów Arduino

ZAPROGRAMUJ ROBOTA – możesz to zrobić z nami krok po roku

FILOMACKIE WYMIANY MIĘDZYNARODOWE – zobacz, z kim i jak współpracowaliśmy

ŻYCIE UKRYTE W KROPLI WODY – czyli to, czego nie widać gołym okiem

ZDAJ Z NAMI EGZAMINY PRZYSZŁOŚCI – dowiedz się więcej o egzaminach międzynarodowych

ZOBACZ, POCZUJ, SPRAWDŹ - rzecz o tym jak nasz umysł poznaje świat

Ponadto proponujemy:

Dla Rodziców:

10. 30  -  Jak dogadać się z nastolatkiem? - warsztaty dla rodziców. Porozmawiamy o empatycznej komunikacji, wspieraniu własnych dzieci i dbaniu o siebie (45 minut)

Dla wszystkich Gości

11.30 – wspólne spotkanie w szkolnej stołówce, prezentacja programu ODYSEJA UMYSŁU, losowanie upominków -niespodzianek

Przybywajcie – będzie się działo!

DZIEŃ Z PASJĄ W FILOMACIE

24 Marca 2017, 9:08

Kolejne niecodzienne wydarzenia w FILOMACIE! Tym razem nasi goście oraz uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach z okazji Dnia z Pasją. Odwiedzili nas poligloci z Węgier i Brazylii, którzy opowiedzieli o nauce języków i udzielili wielu interesujących porad. Studenci biotechnologii Politechniki Śląskiej przygotowali zajęcia z kuchni molekularnej, właścicielka pracowni ,,Witraże z pasją” nauczyła nas robić ozdoby z kawałków kolorowego szkła, a pani Magdalena Piotrowska i pani Justyna Pietroczuk pokazały, że język polski to nie tylko zapamiętywanie zasad gramatyki. Nie zabrakło także potraw wegetariańskich, przygotowywanych pod opieką pani Sabiny Wesoły i pani Beaty Stawowskiej, ciekawostek na temat wędkarstwa, opowiadanych przez prawdziwego znawcę, zajęć dla fanów robotów, które prowadził pan Hubert Janowski wraz z uczniami, spontanów odysejowych z panią Patrycją Rajzer-Gieszczyk i panem Dariuszem Karolczykiem oraz eksperymentów chemicznych pod okiem pani Dominiki Sadowskiej i pani Bożeny Brożyny. Można było także popracować przy tworzeniu piosenek z panią Grażyną Dzwonowską, poczuć się najprawdziwszym aktorem w towarzystwie pana Damiana Borawskiego, a także przy pomocy pani Gabrieli Jaworskiej i pana Bartosza Jabłońskiego pobawić się matematyką. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie, by wspólnie odkryć w sobie różnego rodzaju pasje.

zobacz galerię zdjęć na facebooku


LEKCJA PALEOGEOGRAFII

1 Marca 2017, 8:22

Dawno, dawno temu , około 4,543 mld lat wstecz , narodziła się nasza planeta, Ziemia....
Zajęcia z paleogeografii z klasą II liceum. Ustalamy i wybieramy najważniejsze fakty z historii Błękitnej Planety.

 


BUDUJĄCE POPOŁUDNIE W FILOMACIE

23 Lutego 2017, 3:13

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność spotkać się z naszymi miłymi Gośćmi podczas Budującego Popołudnia w FILOMACIE. Razem tworzyliśmy dywan Sierpińskiego oraz planszę do gry literackiej. Naszą pracę będziemy kontynuowali podczas dnia otwartego szkoły, który odbędzie się 8 kwietnia. Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby lepiej się poznać, wspólnie pożartować i spędzić miło czas. Dziękujemy za to wszystkim Gościom i FILOMATOM! Do zobaczenia!

zobacz galerię


WYJAZD NA NARTY - ZŁOTY GROŃ

18 Lutego 2017, 7:49

Złote słońce świeciło za mocno, żeby jeździć w zapiętej kurtce, oscypki pachniały zbyt dobrze, żeby im się oprzeć, a sam cudowny dzień trwał zdecydowanie za krótko! Mowa tu o środowym wyjeździe na narty na Złoty Groń, który należał do zdecydowanie udanych i aktywnie spędzonych - marzymy o kolejnych!

zobacz zdjęcia


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK ZA NAMI

1 Lutego 2017, 10:51

GALERIA FB

Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy”Phil Bosmans

Kochani, nasz charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek już za nami! Było cudownie i magicznie jak zawsze! Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za to, że pomimo niesprzyjającej aury oraz niezbyt dogodnego terminu tak licznie nas odwiedzili.

Dzięki wspaniałym wykonawcom, wśród których byli nasi uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście, mogliśmy jeszcze raz zatopić się w magii świątecznego klimatu oraz dokonać czegoś wielkiego! Takie wydarzenia pokazują, że możemy i potrafimy pomagać.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali na nasz kiermasz wspaniałe przedmioty, oraz przybyłym gościom za wielką hojność. Dzięki Wam, udało nam się zebrać na rehabilitację 9-letniego Łukasza aż 2344,00 PLN, 3,18 euro, 2,02 $ oraz woreczek bilonu w różnych walutach z całego świata :-)


STUDNIÓWKA 2017

31 Stycznia 2017, 6:50

Studniówka, czyli - teoretycznie - ostatnia wspólna zabawa przed maturą, organizowana jest na około 100 dni przed tym egzaminem. W tym roku klasa III LO zorganizowała swój pierwszy bal na 109 dni przed egzaminem, w restauracji UMAMI. To wieczór, niezwykły, wyjątkowy i magiczny. Tak było i tym razem. Uczniowie wyglądali pięknie, wytwornie i zachwycili swoim wykonaniem Poloneza.

zobacz galerię


SZKOLNA WIGILIA 2016

23 Grudnia 2016, 6:13

Kolejny raz spotkaliśmy się w FILOMACKIM gronie na wspólnej Wigilii. I także tym razem nie zabrakło wesołych, kolędniczych śpiewów oraz serdecznych życzeń. Dodatkowo, klasa IG zrobiła nam niespodziankę filmową! :-). Pamiętali o nas również nasi Absolwenci, których serdecznie pozdrawiamy i którym dziękujemy za odwiedziny!

zobacz galerię zdjęć


REGIONALNY KONKURS GEOGRAFICZNY

17 Grudnia 2016, 7:08

13 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach odbyła się kolejna, czwarta już edycja Regionalnego Konkursu Geograficznego POZNAJ POLSKĘ.
Trzynastka tym razem okazała się bardzo szczęśliwą liczbą, bowiem nasz uczeń, Łukasz Domański z klasy I liceum, zajął na tym konkursie II miejsce. Brawo!
W konkursie uczestniczyła również Martyna Machura, która godnie reprezentowała barwy FILOMATY.
Konkurs  wymagający wszechstronnej wiedzy, składał się z dwóch części: pierwsza dotyczyła  - podanego wcześniej przez organizatorów - tematu krain geograficznych, klimatu i gleb Polski oraz druga część –przygotowana przez  Redaktora Naczelnego miesięcznika „Poznaj Swój Kraj” pana Pawła Cukrowskiego - był to konkurs krajoznawczy.  Konkurs odbywa się pod patronatem  miesięcznika  „Poznaj Swój Kraj”.
Przed ogłoszeniem werdyktu mogliśmy my, nauczyciele wraz z naszymi wychowankami , wysłuchać prezentacji pana Dariusza Dziewulskiego, który objechał świat na rowerze. Laureaci konkursu otrzymali książkę Pana Darka z autografem.

 


NATIVEBELGIA

15 Grudnia 2016, 1:51

W FILOMACIE po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć lektorkę z Belgii, Panią Manon Cuppens. Atmosfera była niezwykle przyjemna, wszyscy bawiliśmy się świetnie, a lekcje minęły w oka mgnieniu. Merci beaucoup pour votre visite et à la prochaine!

A oto wrażenie uczniów:
“Bardzo przyjemne, ciekawe zajęcia. Mogłyby trwać dłużej”
„Zajęcia z Manon to bardzo miłe urozmaicenie nauki francuskiego”
„Lekcja z Manon była bardzo fajna. Ja też kiedyś grałam na flecie poprzecznym. Chciałabym mieć jeszcze jedną lekcję z Manon”
„ Manon była sympatyczna i zrobiła z nami fajne ćwiczenia”