FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjumkronika2008/2009

rok szkolny 2008/2009

3 Września 2009, 10:38

Nareszcie wakacje!

19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Grupa teatralna pod opieką Pani Anny Amrugowicz zadbała, abyśmy rozpoczęli wakacje w bardzo pogodnym nastroju. Teraz nastał czas odpoczynku i zbierania siły na nowe działania. Życzymy wszystkim wspaniałych wakacyjnych chwil!

Zobacz galerię zdjęć

Kliknij aby obejrzeć w pełnym rozmiarze

18 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klasy III naszego gimnazjum. Życzymy absolwentom, aby nowe drogi były inspirujące i ciekawe, aby podążali za swoimi marzeniami!

Zobacz galerię zdjęć

Tradycyjnie KAPITUŁA FILOMATY dokonała wyboru Złotego Absolwenta rocznika 2009. W tym roku nagrodą została uhonorowana JULIANNA MYŚLIŃSKA.

Jak co roku, ostatni tydzień przed wakacjami poświęciliśmy pracy nad projektem końcoworocznym.  (Zobacz, czym jest PROJEKT SZKOLNY).

Tym razem tematem była LITERATURA FANTASY. Pracowaliśmy w pięciu grupach tematycznych:

 J.R.R.Tolkien,  czyli świat Śródziemia  

W świecie Harry'ego Pottera, czyli twórczość J.K.Rowling

Stephenie Meyer, czyli świat o zmierzchu

 Andrzej Sapkowski - w świecie Wiedźmina

S-F i fantasy w krzywym zwierciadle - grupa teatralna

Zobacz galerię zdjęć

  Mogliśmy zrobić wszystko, co przyszło nam do głowy! W rezultacie powstały przedstawienia, quizy i prezentacje. Gandalf Biały opowiedział o powstaniu Śródziemia, dowiedzieliśmy się, jak zabić strzygę, byliśmy świadkami ceremonii przydziału do domów Hogwartu, obejrzeliśmy parodię „Zmierzchu", a także próbowaliśmy wykryć obecność diabła za pomocą substancji chemicznych...

W pierwszych dniach czerwca nasi gimnazjaliści rozjechali się po Polsce na wycieczki. Klasy I wyjechały w Karkonosze, klasy II odwiedziły Złoty Stok, a klasa III odpoczywała w Kotlinie Kłodzkiej.  

Zobacz galerię zdjęć klas I

Zobacz galerię zdjęć klasy III

30 maja drzwi FILOMATY były otwarte dla wszystkich gości, którzy chcieli przyjrzeć się, jak pracujemy w naszych szkołach. Dzień był pełen atrakcji, było coś i dla ducha i dla ciała.  Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za odwiedziny!

zobacz galerię zdjęć

 • 24 maja - plener fotograficzny w Ogrodzieńcu.

24 maja grupa gimnazjalistów wybrała się na plener fotograficzny do Ogrodzieńca pod opieką pani Danuty Jankowskiej.

Poza malowniczym plenerem było wiele okazji do zabawy i wykazania się sprawnością...

 • 19 maja - wycieczka do Wrocławia, w programie zwiedzanie Panoramy Racławickiej. 
 • 12 maja - spotkanie z Misjonarzem, Ojcem Krystianem Pieczką z Ośrodka Pomocy Misjom Franciszkańskim Prowincji św. Jadwigi.

12 maja gościliśmy Misjonarza, Ojca Krystiana Pieczkę z Ośrodka Pomocy Misjom Franciszkańskim Prowincji św. Jadwigi.  Uczniowie mieli okazję usłyszeć pełne pasji opowieści o pracy misyjnej w Afryce i uświadomić sobie, jak ważna jest pomoc dla tamtejszych dzieci.

FILOMACI wezmą udział w programie pomocy edukacyjnej DAĆ IM NADZIEJĘ dla dzieci z Burkina Faso.  Więcej informacji http://www.alfsoft.net/ofm/

 

 • 5 maja - klasy I - wycieczka na Jasną Górę 

5 maja nasi gimnazjaliści z klas I odwiedzili Jasną Górę. Wzięli udział w mszy św. w Kapilcy Jasnogórskiej, potem zwiedzili skarbiec jasnogórski,  arsenał, Bibliotekę Paulinów, podziemia i  wieżę jasnogórską.  Po obiedzie był jeszcze czas na odwiedzenie Muzeum Rud Żelaza w Parku Staszica i zorganizowanie ogniska.

Zobacz galerię

Kliknij aby obejrzeć w pełnym rozmiarze

 • 15 kwietnia - warsztaty dziennikarskie, zorganizowane przez Fundację Nowe Media.
 • 20-22 marca - udział w międzynarodowym Konkursie Kreatywność DESTINATION IMAGINATION. Wyjazd drużyn do Otwocka - zobacz galerię zdjęć

W marcu cztery dużyny z naszego gimnazjum wzięły udział w Olimpiadzie Kreatywności w Otwocku, w ramach projektu Destination  Imagination - OczyMa Wyobraźni...a...  

Mottem programu są słowa: Patrz tam gdzie inni patrzą i zobacz to, czego inni zobaczyć nie potrafią.

Filomaci poradzili sobie znakomicie - zajęli dwa drugie i dwa trzecie miejsca w poszczególnych wyzwaniach.

zobacz galerię zdjęć

 Więcej o projekcie DI

 • 19 marca  - koncert Kwartetu Smyczkowego Altra Volta  MUZYKA ROZRYWKOWA DAWNIEJ I DZIŚ.

 Koncert wykonał Kwartet Smyczkowy Altra Volta. Zespół ten, składający się z czworga muzyków grających na skrzypcach, altówce i wiolonczeli, przedstawił repertuar składający się z utworów największych kompozytorów. W programie znalazły się utwory muzyczne od Bacha po Beatlesów.

Po raz pierwszy w szkole zabrzmiała muzyka wykonywana przez prawdziwych profesjonalistów, koncertujących w wielu krajach świata. Zapraszamy ich ponownie w filomackie progi!

Więcej informacji i ciekawostek o kwartecie Altra Volta oraz o instrumentach smyczkowych znajdziecie na stronie http://www.av-kwartet.art.pl/.

 • 22-28 lutego - wizyta wolontariuszy z Indii, Peru i Brazylii w ramach projektu PEACE CROSS-CULTURAL UNDERSTANDING
 • 19 grudnia - szkolne spotkanie wigilijne 
 • 16 października - obchody VIII Dnia Papieskiego
 • 6 października - udział w spektaklu "Pamiętnik narkomanki"
 • 1 października - wizyta Janiny Ochojskiej zobacz galerię zdjęć

W środę, 1 października szkoły Filomaty odwiedziła Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji  Humanitarnej.  

Spotkanie było podsumowaniem projektu „Szkoła Globalna", w którym w ubiegłym roku szkolnym brali udział uczniowie Filomaty. To innowacyjny, międzynarodowy projekt z globalnej edukacji rozwojowej, zorganizowany przez Polską Akcję Humanitarną.  Po rocznej pracy otrzymaliśmy z rąk szefowej PAH certyfikat 

więcej o projekcie

Zobacz galerię zdjęć

Zdobyliście bardzo dużo wiedzy. Mam nadzieję, że będziecie teraz tę wiedzę rozwijać, ale przede wszystkim będziecie potrafili jej użyć. To, co odkryliście i zrobiliście, to jedynie początek tego wszystkiego, co możecie zrobić dla ludzi żyjących w najbiedniejszej części świata - o wiele większej niż nasza bogata część- mówiła Janina Ochojska.

INFORMACJE PRASOWE:

Nowiny Gliwickie

Miejski Serwis Informacyjny

Dziennik Zachodni

W jeden z jesiennych weekendów  nasi gimnazjaliści z koła plastycznego  pod opieką Pani Danuty Jankowskiej wyjechali na plener artystyczny do  Chudowa.

Zobacz galerię zdjęć

 • 1 września  - rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009
 • 26-30 sierpnia - wyjazd integracyjny do Soli 

     zobacz jak było