FILOMATA - Szkoła możliwości

  • slidebg1
  • -->
  • slidebg1
  • -->

Ostatnio dodane...

STOP ZWOLNIENIOM Z WF-U

20 Października 2017, 9:35

W ramach projektu "Stop zwolnieniom z WF-u" nasi nauczyciele wychowania fizycznego Natalia Musiałowicz i Paweł Wydra, zorganizowali zajęcia dla uczniów klas siódmych. Przeprowadzili je  zawodnicy Klubu Sportowego Piast Gliwice: Mateusz Mak i Marcin Pietrowski.Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawą lekcję WF!


WIZYTA DR MARKA KACZMARZYKA

18 Października 2017, 9:29

17 października naszym Gościem był Pan dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego - autor książki „Szkoła neuronów”. Nasz gość w swoim wystąpieniu odpowiedział, między innymi, na poniższe pytania:
- jakie mechanizmy wywołują stres i jaka jest ich rola w tworzeniu i utrzymywaniu motywacji do działania, jak i unikania działań,
- dlaczego karanie za coś nie powoduje automatycznie chęci robienia czegoś, co życzyliby sobie dorośli, - dlaczego metoda kija i marchewki jest nieskuteczna w postępowaniu z nastolatkiem, - jak wyznaczać granice i budować porozumienie tak, aby obie strony były wzięte pod uwagę, - co możesz zrobić jako rodzic, aby wspierać dorastającą pociechę i jak w tym wszystkim zadbać o siebie, - po co w ogóle dorośli potrzebni są nastolatkom? Mieliśmy także okazję przeprowadzić wywiad z naszym Gościem.


EMPATIA W EDUKACJI - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FILOMATY

12 Października 2016, 3:45

NAJWAŻNIEJSZE SĄ RELACJE!

11 października 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja "EMPATIA W EDUKACJI - jak może zmienić polską szkołę?" zorganizowana przez Towarzystwo Oświatowe  FILOMATA. Szkoła uczciła w ten sposób dwudziestolecie swojego istnienia. Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Konferencja zgromadziła 238 gości z różnych stron Polski, min. z Warszawy, Krakowa, Jaworzna, Sosnowca, Katowic i oczywiście - z Gliwic. Byłą doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniem i wymiany poglądów.

Spotkanie rozpoczęło się od występu muzycznego – dzięki  uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum FILOMATA wszyscy uczestnicy  otrzymali śpiewającą zachętę wraz z piosenką "Zrób ten krok"… Zespół został przygotowany przez Panią Grażynę Dzwonowską, a piosenka jest jej autorskim dziełem. Następnie Zuzia Czernik, przedstawicielka liceum, w krótkim przemówieniu brawurowo pokazała, że bez „próby przymierzenia cudzych butów” - nie jesteśmy w stanie się porozumieć.

Głos zabrał także Pan Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, który o potrzebie emaptii w naszych szkołach opowiedział z perspektywy bycia rodzicem dwójki dzieci.

Na początku konferencji dotarł też do nas niezwykły Gość! Prosto z Warszawy, w towarzystwie Pauliny Orbitowskiej-Fernandez, dyrektora Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej MENTIS,  przyjechała do naszych dzieci ze szkoły podstawowej … Żyrafa. Z wielką walizką, pełną empatycznych pomysłów! Na pewno dodamy swoje i wyślemy Żyrafę w dalszą podróż, do następnej szkoły - zapewnili nasi najmłodsi uczniowie.

Konferencja przebiegła zgodnie z planem. Pierwszy wykład wprowadzający w problematykę kształtowania empatycznego mózgu człowieka wygłosił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego, a dzięki kilku przykładom przekonaliśmy się o potędze neuronów lustrzanych.  Elżbieta Więcław, dyrektor FILOMATY,  przedstawiła możliwości budowania relacji w szkole w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Część konferencyjna zakończyła się wystąpieniem Franka Gaschlera, niemieckiego trenera Porozumienia bez Przemocy, który opowiedział o programie SEN ŻYRAFY,  realizowanym w naszym  przedszkolu i szkole podstawowej. Po południu w siedzibie FILOMATY można było wziąć udział w jednym z sześciu warsztatów. Wszystkie dotyczyły empatii i tego, jak obdarzać nią świat - zaczynając od siebie, aby dotrzeć do uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Ten dzień po raz kolejny uświadomił nam, że siłą edukacji są relacje, a można je zbudować dzięki empatii!

Jesteśmy szczęśliwi, że w taki sposób świętowaliśmy dwudzieste urodziny FILOMATY. To była wspaniała okazja do zrobienia kolejnego kroku w spełnianiu naszego marzenia, jakim jest tworzenie szkoły przyjaznej ludziom, z takim punktem widzenia, "z którego dobrze widać każdego człowieka".

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, partnerom konferencji, nauczycielom i uczniom FILOMATY, którzy czuwali nad organizacją całości.

Zdjęcia na konferencji wykonali: Marta Jaksik, Michał Ludynia, Izabela Gielnik

zobacz galerię zdjęć

zobacz opinie uczestników o konferencji