FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaNasze projektySen Żyrafy

WARSZTATY MEDIACYJNE

30 Stycznia 2018, 10:23

Głównym celem pracy na warsztatach mediacyjnych jest przygotowanie uczniów klas młodszych szkoły podstawowej do tego, by lepiej radzili sobie z rozwiązywaniem problemów, by lepiej rozumieli siebie i swoje uczucia, a poprzez zabawę nauczycieli się współpracy oraz dostrzegania i szanowania odmienności innych osób. Dzięki temu uczniowie odejdą od oceniania, krytykowania, będą natomiast potrafili lepiej zrozumieć innych.

   


ŻYRAFA - SYMBOL PROJEKTU

19 Stycznia 2017, 11:55

W ramach projektu Porozumienie Bez Przemocy otrzymaliśmy walizkę, którą podróżuje po Polsce Żyrafa- symbol projektu. Cała nasza społeczność szkolna zaangażowała się w wyposażenie walizki
w kolejne ciekawe prace plastyczne, scenariusze oraz nagrania  piosenek. Kółko regionalne także włączyło się w realizację tego pomysłu. Na zajęciach dzieci usłyszały opowiadanie pt. „Dziewczynki czy chłopcy”. Opowiadanie uświadomiło dzieciom, że można bawić się wspólnie , bo każdy jest
w czymś dobry i posiada zdolności, których nie mają inni. Dzieci doszły do wniosku, że tak jak żyrafka konflikty rozwiązuje się bez krzyków i przemocy. Najważniejsza jest rozmowa i kierowanie się
w swoim postępowaniu  sercem.Na koniec zajęć do walizki powędrowały przepiękne prace wykonane przez uczniów.


WITAJ NOWY GOŚCIU...

3 Stycznia 2017, 11:17

Z Naszej Dobrej Szkoły z Katowic, gdzie pojechała nasza przyjaciółka Żyrafka, dostaliśmy przepiękny prezent. Od dzisiaj w naszej szkole zamieszkała nowa Żyrafka – taka, w którą każdy może się zamienić. Udało się to już niektórym uczniom podczas apelu mundurkowego, na którym przywitaliśmy gościa. Żyrafko, mamy nadzieję, że będziesz u nas szczęśliwa!!!!!!


1 Stycznia 2017, 3:17

W dniu 18.11.2016 r.  odbyła się niezwykła lekcja o empatii. Byli na niej obecni wszyscy uczniowie klasy 3b oraz wyjątkowy gość żyrafa Bibi  - główna bohaterka bajek o empatii, autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej. Lekcja rozpoczęła się od przywitania z pacynką – żyrafkąBibi. Następnie zapoznaliśmy się z treścią bajki pt. „Czy to jest dobry powód do płaczu?”. Poznając przygody Bibi i nietoperzycy Blanki, uczyliśmy się odkrywania i nazywania ich potrzeb i uczuć. Dzięki  głównym bohaterom bajki,dowiedzieliśmy się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które mogą nam się przydarzyć w życiu codziennym np. w szkole, w trakcie zabawy z kolegami. Doszliśmy do wniosku, że mamy prawo do wyrażania swoich emocji i nauczyliśmy się jak radzić sobie,kiedy jest nam smutno. Ciekawym momentem lekcji, było wykonanie plakatów reklamujących przedstawienie teatralne pt. „ Czy to jest dobry powód do płaczu?”. Zajęcia bardzo się nam podobały i chcielibyśmy poznawać dalsze losy bohaterów bajek o empatii.

                                                                                                              Klasa 3b


ŻYRAFO, CZYŃ SWĄ POWINNOŚĆ!!!

22 Grudnia 2016, 9:15

Dnia 10 listopada dokończyliśmy dzieła rozpoczętego podczas konferencji z 4 października – konferencji „Empatia w edukacji”, która odbyła się z okazji XX-lecia naszej szkoły. Wtedy to powierzono nam misję i tajemniczą walizkę. Naszym zadaniem było wypełnić ją pomysłami na opowiadania, piosenki, filmy czy rysunki propagujące empatyczne spojrzenie żyrafy, która jest symbolem NVC – porozumienia bez przemocy, czyli komunikacji, która zbliża. Do walizki wpadły cudeńka, bo każda klasa przygotowała coś, czym chce podzielić się z innymi dziećmi z całej Polski

     


WALIZKA BIBI JUŻ GOTOWA !

15 Grudnia 2016, 9:15

22.11.2016 dzieci razem z Panią Gabrysią wspólnie spakowały walizkę ŻyfarkiBibi, która przybyła do nas z Warszawy. Uczniowie jeszcze raz mieli okazję obejrzeć swoje prace i pożegnać się z Żyrafką. Spakowana walizka wyrusza w kolejną, pełną przygód podróż, do Katowic !

 


SĄSIEDZKA PRZYJAŹŃ

14 Grudnia 2016, 1:15

My, szóstoklasiści z 6a przekazaliśmy do walizki wybrane przez nas opowiadanie z przesłaniem. To utwór Agi Kriegel. Powstało jeszcze więcej ciekawych tekstów, ale ten uznaliśmy za najlepszy. Oto on:


EMPATIA

14 Grudnia 2016, 1:10

Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

Sam poznawczy komponent empatii, czyli zdolność do wyobrażenia sobie perspektywy myślowej należącej do innej osoby (innymi słowy, rozeznania sposobów rozumowania innej osoby), określany jest mianem decentracji (czemu może, ale nie musi towarzyszyć komponent emocjonalny empatii, czyli zdolność do jednoczesnego współodczuwania stanów emocjonalnych owej innej osoby).Osoba nieposiadająca tej umiejętności jest „ślepa” emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych osobników.

Psychologowie zastanawiali się skąd bierze się uczucie empatii i dlaczego niektórzy ludzie są go pozbawieni. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, więc jest to także pytanie istotne z punktu widzenia inżynierii społecznej.

Taką trudną definicję można znaleźć w  encyklopedii. A czym jest empatia według naszych uczniów? Zobaczcie sami.....


PODRÓŻUJĄCA ŻYRAFA Z WALIZKĄ

13 Grudnia 2016, 3:12

W czwartek 10 listopada odbyły się w Naszej szkole warsztaty dotyczące podróżującej żyrafy z walizką. Wszystkie klasy IV – VI były zaangażowane w przedsięwzięcie. Uczniowie zapoznali się z listem Pani Orbitowskiej – Fernandez, w którym pomysłodawczyni podróżującej żyrafy wyjaśniła powody rozpoczęcia żyrafiej wędrówki po Polsce.

   


KLASA 3B ZAPROSIŁA ŻYRAFKĘ

5 Grudnia 2016, 8:16

W listopadzie klasa 3a zaprosiła żyrafkę Bibi do swojej klasy. Dzieci opowiedziały wyjątkowemu gościowi o sobie i o klasowym Misiu – Guciu, którego marzeniem jest zwiedzać świat. To trochę jak u żyrafki ! Dodatkowo uczniowie poznali opowiadanie o Borsuku, który budował zamek. Wszyscy przypomnieli sobie czym jest empatia i zabrali się do pracy nad komiksem przestawiającym zupełnie nowe przygody Bibi i jej przyjaciół.